Umowa o pracę na czas określony
REKLAMA
REKLAMA
Umowa o pracę na czas określony różni się od innych umów terminowych przeznaczeniem, jakiemu służy. Pracodawca ma możliwość poznać dobre i złe strony swojego pracownika, które nie dają się poznać w czasie trwania umowy na okres próbny. Pracownik zaś może przekonać się, czy nadal chce świadczyć pracę na rzecz i pod kierownictwem tego właśnie pracodawcy.
REKLAMA
Umowa o pracę na czas określony zawierana jest:
- do końca okresu ustalonego kalendarzowo lub
- do momentu dającego się w czasie oznaczyć poprzez wskazanie faktu, który ma w przyszłości zaistnieć.
REKLAMA
Umowa o pracę na czas określony może zostać po pierwsze zawarta w celu zatrudnienia pewnej szczególnej grupy zawodowej, na przykład nauczyciel. Po drugie pracodawca może wykorzystać umowę na czas określony w czasie wzmożonej pracy w jego zakładzie pracy.
Umowa o pracę na czas określony nie daje pracownikowi takiej ochrony, jak umowa zawierana na czas nieokreślony. Pracownikowi nie służy ochrona trwałość stosunku pracy, ani prawo do odprawy w przypadku zwolnienia.
Porównaj: Wszystko o umowie o pracę na okres próbny
Kodeks pracy nie określa, w jakich sytuacjach dopuszczalne jest zawarcie umowy na czas określony.
REKLAMA
Prawo pracy nie przewiduje długości okresu na jaki można zawrzeć umowę na czas określony. Jednak zawieranie umów na bardzo długie okresy należy traktować jako obejście prawa przez pracodawców, którzy wzbraniają się przed zawieraniem umów na czas nieokreślony.
W przypadku umów o pracę zawieranych na czas określony istnieją pewne ograniczenia. Trzecia umowa na czas określony przekształca się z mocy prawa w umowę o pracę na czas nieokreślony. Dzieje się tak, jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi umowami nie przekracza jednego miesiąca.Pracodawcy często chcą obejść obowiązek zawarcia umowy na czas nieokreślony po zawarciu wcześniej dwóch umów na czas określony. Wydłużają oni okres obowiązywania już zawartej umowy o pracę na czas określony. Kodeks pracy wyraźnie przewiduje bowiem, że każde przedłużenie umowy jest traktowane jako zawarcie kolejnej umowy na czas określony.
Polecamy serwis Urlopy
Umowę o pracę na czas określony jest znacznie łatwiej wypowiedzieć, niż umowę bezterminową. Pracodawca nie musi uzasadniać swojej decyzji. Jednak strona, która chce wypowiedzieć umowę na czas określony musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami.Umowa na czas określony- może być wypowiedziana tylko jeśli została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, oraz jeśli zastrzeżenie taki zostało w umowie zamieszczone, okres wypowiedzenia wynosi:
2 tygodnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.