REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Giełda

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fundusz inwestycyjny ETF – fundusz na giełdzie

Fundusze inwestycyjne typu ETF, są popularną metodą inwestycyjną, preferowaną od lat przez prywatne banki, fundusze emerytalne, organizacje rządowe, profesjonalnych menadżerów zarządzających oraz prywatnych inwestorów na całym świecie.

Kurs akcji prawdę ci powie

Szklane kule prognoz i fusy fundamentalnych analiz dotyczących sytuacji spółek są często warte niewiele więcej niż wróżenie z ręki lub kart. Sygnały płynące z zachowania kursu akcji na giełdzie rzadko wprowadzają w błąd.

Na giełdzie dużo lepiej niż oczekiwano

Pierwsze sześć miesięcy roku dla większości giełd były zadowalające, wbrew wszelkim obawom i niesprzyjającym zdarzeniom. Parkiety które na to zasłużyły zaliczyły straty. WIG znalazł się w doborowym towarzystwie.

Debiut Facebooka na giełdzie

Debiut Facebooka na giełdzie. Facebook Inc. Zadebiutował na nowojorskiej giełdzie w miniony piątek. Z jakim efektem? Dla drobnych inwestorów mizernym.

REKLAMA

Lokaty strukturyzowane przynoszą straty

Tylko co trzecia lokata strukturyzowana przyniosła zysk. Średnio na lokacie strukturyzowanej, zakończonej w styczniu lub lutym 2012 r., można było zarobić tylko 1,13 proc. Eksperci uważają, że z lokatami strukturyzowanymi nie było tak źle od trzech lat.

Jaka strategia inwestycyjna sprawdza się na rynku Catalyst?

Z rynkiem Catalyst wiąże się niewielka płynność finansowa. Zastanawiając się nad różnymi rynkami, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na Catalyst niektóre papiery nie mają żadnych ofert po stronie sprzedaży. Przyjrzyjmy się rynkowi Catalyst pod względem rentowności papierów dłużnych przedsiębiorstw.

Co łączy giełdą z rynkiem walutowym?

Rynek walutowy i rynek giełdowy nie zawsze zachowują się podobnie. Chociaż indeks naszych dwudziestu największych spółek wypada lepiej od wskaźników frankfurckiego i nowojorskiego, to naszej giełdzie trochę jeszcze brakuje do innych parkietów z regionu.

Jak wzrost inflacji wpłynie na gospodarkę?

W tym roku prawdopodobnie utrzyma się silna presja inflacyjna. Za rosnącą inflacją przemawiają najnowsze dane, świadczące o wzroście cen. Nie tylko prognozy banku centralnego, ale również sytuacja rynkowa wskazują na rosnącą inflację.

REKLAMA

Lokata i fundusz inwestycyjny – zgrana para

Na lokacie można zarobić nawet 15 proc. w skali roku, jeżeli przy jej zakładaniu zainwestuje się w fundusze. Jednak zarządzanie lokatami, połączonymi z produktami inwestycyjnymi, nie należy do najtańszych. Ponadto wysoko oprocentowanym lokatom może się nie udać pokryć strat funduszy, poniesionych na giełdzie.

Spółka publiczna

Spółka publiczna to szczególny typ spółki akcyjnej, w której co najmniej jedna akcja jest zdematerializowana. Dematerializacja akcji jest niezbędna do wejścia na GPW oraz NewConnect.

Wskaźnik ceny do zysku na akcję (C/Z) w praktyce

Atrakcyjność inwestycji w akcje o różnych cenach można ocenić, posługując się wskaźnikiem C/Z. Przyglądając się cenom akcji w możliwie długim okresie oraz zyskowi netto, jesteśmy w stanie oszacować atrakcyjność inwestycji. Warto jednak pamiętać, że wskaźnik cena do zysku na akcję będzie zróżnicowany, w zależności od rodzaju spółki.

Fundusze dają zarobić

Poprawa sytuacji na rynkach finansowych sprzyjała funduszom. Najwięcej można było zarobić na funduszach akcji małych i średnich spółek.

Jaki wpływ na giełdy ma amerykański rynek pracy?

Można zaobserwować poprawę na amerykańskim rynku pracy, co przekłada się na notowania indeksów giełdowych. Istnieje jednak obawa, że dobra passa na rynku pracy nie będzie trwała długo, a to mogłoby zaszkodzić giełdowym wskaźnikom.

Jak wysokie dywidendy wypłacą spółki?

W tym roku można spodziewać się rekordowo wysokiej wartości dywidend, które przyjdzie wypłacić spółkom z udziałem Skarbu Państwa. Niestety jeżeli państwo jest akcjonariuszem w danej spółce, może chcieć zwiększyć swoje przychody, podnosząc podatek. Taka polityka negatywnie odbiłaby się na spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Giełda znajduje się w fazie odreagowania

Obserwatorzy Giełdy Papierów Wartościowych powinni zauważyć, że tendencje na parkiecie się odwróciły. Do połowy grudnia najlepsze wyniki giełdowe osiągały akcje dużych firm. Teraz duże nadzieje z giełdą mogą wiązać spółki przeceniane do połowy grudnia oraz małe firmy.

Dokąd iść po kredyt bez wkładu własnego?

Komisja Nadzoru Finansowego skutecznie wyeliminowała kredyty walutowe. Teraz przyszedł czas, żeby uporać się z kredytami bez wkładu własnego. Sfinansowanie zakupu całego mieszkania kredytem prawdopodobnie stanie się nie lada wyzwaniem.

Polityka pieniężna Fed, EBC i Ludowego Banku Chin

Od dłuższego czasu można zaobserwować trend w polityce pieniężnej, polegający na dodruku pieniądza. Banki centralne coraz częściej luzują politykę pieniężną w reakcji na kryzys dłużny strefy euro i odczuwalne skutki spowolnienia gospodarczego. Ponadto zmianę w polityce pieniężnej wprowadziły Chiny.

Warszawska giełda przegrywa z innymi rynkami

Od przeszło pół roku na warszawskiej giełdzie nie widać zdecydowanej poprawy. Zainteresowanie inwestorów naszą giełdą nie jest duże. Jak polski parkiet wypada w porównaniu z innymi giełdami i kiedy można spodziewać się zmian?

Nieruchomość wakacyjna a wahania kursowe

Rynek akcji wygląda coraz mniej zachęcająco dla inwestorów, co może działać na korzyść nieruchomości wakacyjnych. Nieruchomościom wakacyjnym sprzyja także wysoka inflacja. Te czynniki mogą przesądzić o wzmożonym zainteresowaniu nieruchomościami wakacyjnymi w 2012 roku.

Budownictwo mieszkaniowe z perspektywy minionego roku

2011 r. był ciężki dla polskich firm, zajmujących się budownictwem. Firmy budowlane miały znaczne problemy z pozyskaniem finansowania. Zmiany, związane z budownictwem, są również powiązane z nowymi regulacjami prawnymi.

Rynek akcji w ujęciu rocznym – podsumowanie

Obawy rynków o czynniki makroekonomiczne nie pozostają bez znaczenia dla giełdy. Niepewna sytuacja rynkowa oddziaływała na zyski spółek. Kryzys w dalszym ciąga zagraża rynkom finansowym.

Co wybrać: obligacje czy fundusz obligacji?

Handlując obligacjami, fundusz może zarabiać na zmianach ich kursów. Jednocześnie dzięki obligacjom unikamy opłaty dla pośrednika. W zależności od sytuacji rynkowej, jednym razem więcej można zarobić na obligacjach, innym razem – na funduszach obligacji.

Akcje banków europejskich a kryzys w latach 2007-2009

W 2011 r. lokowanie pieniędzy w akcjach banków okazało się najmniej opłacalne. Straty, związane z akcjami banków z grupy PIIGS, wyniosły 90-94 proc. Niewiele dobrego można również powiedzieć o akcjach banków niemieckich, francuskich czy amerykańskich.

Rynki finansowe w roku 2011

Rok 2011 był niezwykle trudny dla rynków finansowych. Zwolennicy dywersyfikacji portfela mieli nie lada trudne zadanie, inwestując na rynku finansowym. Rynkowi finansowemu zaszkodziły: kryzys dłużny strefy euro i USA, spowolnienie gospodarcze oraz stosowanie różnej polityki pieniężnej przez poszczególne kraje.

Jakie perspektywy mają rynki finansowe?

Rynkom finansowym potrzebny jest wzrost gospodarczy – bez niego nie zdołają wyjść z pułapki zadłużenia. Poprawa koniunktury gospodarczej pozwoliłaby zapewnić odpowiednią aktywność na rynku finansowym. Szczególne ryzyko, związane z rynkami finansowymi, wystąpi w pierwszym półroczu.

Złoto szczepionką na kryzys

Prawdopodobnie na złocie będzie można zarabiać do połowy trwającej dekady. Długoterminowy trend wzrostowy cen złotego kruszcu historycznie trwał średnio 14-15 lat. W obawie przed utratą wartości pieniądza inwestorzy coraz częściej zwracają się ku złotu.

Rynki rozwijające się na tle krajów z grupy BRICS

Niestety inwestorzy zawiedli się na rynkach rozwijających się. Z rynków rozwijających się można wykrzesać duże zyski, ale pod warunkiem, że poprawią się globalne nastroje gospodarcze.

Inwestycja w nieruchomość w czasach kryzysu

W ciągu ostatnich 25 lat obrót nieruchomościami w USA, Wielkiej Brytanii i Australii pozwalał osiągnąć zyski, przekraczające inflację. Eksperci policzyli, że w długim terminie dzięki nieruchomościom można było zarobić porównywalne kwoty z tymi, jakie przyniosłyby inwestycje na giełdzie.

Które banki oferują dostęp do konta przez telefon?

Konkurencja między bankami jest duża, toteż instytucje finansowe wprowadzają nietypowe udogodnienia dla swoich klientów. W pięciu bankach dostępne są aplikacje na smartfony. Inne rozwiązania, które może zaproponować bank, to płatność za rachunek przy pomocy aparatu fotograficznego lub przelew bez konieczności wpisywania numeru konta.

Czy da się oprzeć kryzysowi, inwestując w obligacje?

W związku z kryzysem dłużnym na rynku obligacji można zaobserwować sprzeczne ze sobą trendy. Nie tylko obligacje krajów z grupy PIIGS tanieją, ale również papiery Austrii, Belgii czy Francji przechodzą kryzys.

Jak rynek świętował mikołajki

W środę 30 listopada banki centralne z sześciu krajów przygotowały dla rynków ciężki worek pełen dolarów, zwiększając płynność pieniądza. Banki centralne USA, Europy, Anglii, Japonii, Kanady i Szwajcarii obniżyły koszt amerykańskiego długu o 50 punktów bazowych, co przyniosło rynkom niewątpliwą ulgę.

Kiedy przeznaczyć nadmiar gotówki na spłatę kredytu hipotecznego?

Co w zrobić z kredytem hipotecznym, kiedy pojawi się niespodziewany dopływ gotówki? Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? W przypadku przedwczesnych spłat kredytów hipotecznych niezwykle ważna jest kalkulacja kosztów.

Jak zarabiać na wzroście cen złota?

Jedną z form lokowania kapitału w złocie są fundusze ETF, ale można również wybierać spośród wielu innych, dostępnych w Polsce form. Zarówno osoby zainteresowane złotem w postaci fizycznej, jak i zwolennicy handlu na rynku finansowym znajdą coś dla siebie.

Wyniki struktur powiązanych z indeksami giełdowymi lub koszykami akcji

Zniżki na giełdach odbiły się negatywnie na wynikach produktów strukturyzowanych. Struktury giełdowe, związane z rynkiem akcji, z okresem zapadalności od początku sierpnia, w skali roku osiągnęły średnią stopę zwrotu, wynoszącą zaledwie 0,52 proc. Tylko jedna struktura giełdowa na trzy, zakończona między 1 sierpnia a 19 października, ochroniła kapitał inwestorów.

Na czym polega strategia systematycznych zakupów akcji?

Stosowanie strategii systematycznych zakupów spotyka się z krytyką doświadczonych inwestorów, którzy wiedzą, że na akcjach można zarobić więcej. Jednak akcje, nabywane za stałą kwotę, w dłuższej perspektywie czasu pozwalają osiągnąć zysk, sięgający kilkudziesięciu procent.

Jakie spółki wiodą prym na rynku New Connect?

Od stycznia do końca października 2011 na rynku New Connect mieliśmy do czynienia z przeszło 140 debiutującymi spółkami. Zarówno spółkom, jak i inwestorom, najwyraźniej nie przeszkadza dekoniunktura na giełdzie. Najbardziej popularną spółką, wchodzącą na rynek New Connect, jest taka, która ma ofertę skierowaną do mniej niż 100 podmiotów.

Jak prosperuje giełda w Nowym Jorku?

Jeśli nie liczyć kilku egzotycznych parkietów, największe szanse na zakończenie roku na plusie ma giełda w Nowym Jorku. Gorsze są perspektywy dla europejskich inwestorów.

Jakie czynniki mają wpływ na rynek akcji?

Na rynkach akcji uwidacznia się wzmożony apetyt na ryzyko. W krótkiej perspektywie czasu istotne znaczenie dla rynków finansowych powinny mieć raporty kwartalne takich spółek, jak IBM czy Goldman Sachs. Rynki akcji pozostają ściśle skorelowane z kursami walut.

Jak operacja Twist wpłynie na rynek finansowy?

Rynki finansowe coraz bardziej odczuwają widmo recesji gospodarczej w USA i załamania na giełdach. Jakie wrażenie na rynkach finansowych chce wywrzeć Fed? Czy obniżenie rentowności długoterminowych obligacji pomoże rynkom finansowym?

Fundusze przynoszą straty – jedne z największych w historii giełdy

Osoby, zarabiające dzięki funduszom, poniosły we wrześniu, w ujęciu kwartalnym, sromotną klęskę. W historii Giełdy Papierów Wartościowych tylko trzy razy spadki indeksów były większe niż w minionym kwartale – inwestorzy, lokujący pieniądze w funduszach, ponieśli ogromne straty. Nie dało się zrobić ani z funduszami akcji, ani na surowcach, w tym złocie.

W jakim czasie można sprzedać fundusz?

Po złożeniu zlecenia umorzenia jednostek uczestnictwa trzeba dać swojemu funduszowi czas na realizację dyspozycji. Dlaczego proces sprzedaży może potrwać nawet kilka dni? Ekspert wyjaśnia, od czego zależy kurs, po jakim fundusz zostanie zbyty oraz szybkość realizacji zlecenia.

Jak duże straty poniosły fundusze akcji w sierpniu?

Osoby, zarabiające na funduszach akcji, nie miały w sierpniu powodów do radości. Zawirowania na rynkach finansowych spowodowały kilkunastoprocentowe spadki funduszy agresywnych. Jak ekspert ocenia kursy akcji i obligacji?

Czy otwarte fundusze emerytalne (OFE) wymagają wspomagania?

Czy wypłaty z ZUS i składki z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wystarczą na nasze emerytury? Eksperci zwracają uwagę na uzależnienie OFE od sytuacji giełdowej. Przyszli emeryci muszą poszukać dodatkowego zabezpieczenia na przyszłość.

Jaki scenariusz czeka amerykańskie akcje?

Eksperci utrzymują, że amerykańskie rynki akcji w dalszym ciągu są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów. Dane rynku pracy USA, które poznaliśmy na początku września, stały się hitem miesiąca, ale nie muszą jeszcze przekreślać sytuacji rynkowej. Jakie pytania nasuną się wraz z publikacjami kolejnych wskaźników?

Czy surowce zaczynają odczuwać spowolnienie gospodarcze?

Eksperci już od jakiegoś czasu obserwują spowolnienie światowej gospodarki. Skutki wyhamowania koniunktury gospodarczej są najbardziej odczuwalne na rynkach akcji. Czy to samo można powiedzieć o głównych surowcach przemysłowych – miedzi i ropie naftowej?

Udany dzień dla byków

W środę na większości europejskich parkietów prym wiodły byki. Z grupy giełd, odnotowujących wzrosty, nie wyłamała się również polska GPW. WIG20 zajął miejsce w czołówce najlepszych.

Rynek w dalszym ciągu liczy na Fed

Wczoraj na rynek napłynęły kolejne wieści z Ameryki i Eurolandu. Dane, które poznaliśmy, nie były rewelacyjne, ale nie okazały się również na tyle słabe, żeby zachwiać optymizmem uczestników rynku.

Indeks nastrojów amerykańskich konsumentów rozczarował

Optymizmu było we wtorek na giełdach mniej, niż dzień wcześniej. Fatalne dane o nastrojach konsumentów za oceanem nie zdołały go jednak zgasić. WIG20 trzymał się wyjątkowo dobrze.

Inwestorzy zostali podniesieni na duchu

W poniedziałek bykom dopisało szczęście i zdołały wziąć górę nad niedźwiedziami, mimo że dzień na giełdach upływał spokojnie. Pozytywnie zaskakujące dane napłynęły z amerykańskiego Departamentu Handlu i europejskiego EBC, który podsumował swoje działania na rynku obligacji.

Ben Bernanke pozostawił inwestorom nadzieję

Piątkowe wystąpienie szefa Fed nie dało początku stymulacji amerykańskiej gospodarki. Jednocześnie Ben Bernanke dał do zrozumienia, że Rezerwa Federalna może bez zapowiedzi rozpocząć odpowiednie działania na rynku pieniężnym.

REKLAMA