| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Spółka publiczna

Spółka publiczna

Spółka publiczna to szczególny typ spółki akcyjnej, w której co najmniej jedna akcja jest zdematerializowana. Dematerializacja akcji jest niezbędna do wejścia na GPW oraz NewConnect.

Giełda

W pewnym etapie rozwoju spółki niezbędne staje się pozyskanie dodatkowego kapitału od inwestorów na dalszy rozwój. Jednym ze źródeł takiego kapitału może giełda. Wejście na parkiet wiąże się jednak z koniecznością upublicznienia spółki oraz przeprowadzenia oferty publicznej.

Zobacz serwis: Inwestycje

Spółka publiczna

Definicję spółki publicznej zawierają przepisy ustawy o ofercie publicznej. Zgodnie z art. 4 pkt. 20 spółką publiczną jest spółka, w której co najmniej jedna akcja jest zdematerializowana w rozumieniu przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Zobacz: Czym jest oferta publiczna i prospekt emisyjny?

Przepisy ustawy o ofercie wskazują jako niezbędny element spółki publicznej co najmniej jedną zdematerializowaną akcję, co oznacza, że spółką publiczną może być taka spółka, która emituje akcje. W polskim systemie prawnym są to dwie spółki: spółka komandytowo-akcyjna oraz spółka akcyjna. W przypadku tej pierwszej nie jest to jednak spotykane zjawisko.

Dematerializacja akcji

Odpowiedź na pytanie o dematerializację akcji należy przede wszystkim poszukać w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi.  Zgodnie z art. 5 ust. 1 tej ustawy zdematerializowane papiery wartościowe (także akcje), będące przedmiotem oferty publicznej lub dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (np. GPW) lub w alternatywnym systemie obrotu (np. NewConnect) nie mają formy dokumentu od chwili ich rejestracji w depozycie papierów wartościowych.

W Polsce depozytem papierów wartościowych jest Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, który prowadzi system rejestracji zdematerializowanych papierów wartościowych.

IPO czyli oferta publiczna

Upublicznienie spółki będzie wiązało się z nabycie konkretnych praw, lecz także obowiązków. Wśród tych drugich będzie znacznie szerszy zakres kontroli i obowiązków informacyjnych. Spółki publiczne dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym będą zobowiązane do publicznego podawania informacji bieżących z działalności spółki, jak również informacji poufnych. Stąd też upublicznienie spółki będzie wiązało się z dużo większym „otwarciem” na widok publiczny, w tym na widok konkurencji.

Skąd zatem potrzeba upublicznienia spółki? Po pierwsze jest to niezbędny krok w celu pozyskania kapitału z giełdy. Status spółki publicznej jest niezbędny zarówno w przypadku warszawskiej GPW, jak i alternatywnego systemu obrotu NewConnect. A to z uwagi, iż obrót na tych rynkach dokonuje się na zdematerializowanych papierach wartościowych, przyjmujących jedynie formę zapisu na rachunku maklerskim.

Wejście na parkiet odbywa się w ramach pierwszej oferty publicznego, czyli tzw. IPO (z ang. Initial Public Offer). Reguły wejścia ustala ustawa o ofercie publicznej, która wymaga uprzedniego sporządzenia prospektu emisyjnego, zatwierdzanego przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz podawanego do publicznej wiadomości (art. 7).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »