REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udany dzień dla byków

Kolejna seria publikacji makroekonomiczna w USA wypadła lepiej od oczekiwań.
Kolejna seria publikacji makroekonomiczna w USA wypadła lepiej od oczekiwań.

REKLAMA

REKLAMA

W środę na większości europejskich parkietów prym wiodły byki. Z grupy giełd, odnotowujących wzrosty, nie wyłamała się również polska GPW. WIG20 zajął miejsce w czołówce najlepszych.

REKLAMA

Początek środowej sesji na warszawskim parkiecie nie zapowiadał większych emocji. Pojawiły się one jednak dość szybko i były przyjemne dla posiadaczy akcji. Wskaźnik szerokiego rynku i indeks największych spółek zaczęły dzień od wzrostów po około 0,3 proc. Bliskość poziomu 2400 punktów, wbrew obawom, nie sprowokowała podaży. Wręcz przeciwnie, jego pokonanie już w trakcie pierwszej godziny handlu podziałało mobilizująco na kupujących. WIG20 bez przeszkód szedł w górę, docierając wczesnym popołudniem do prawie 2440 punktów i zyskując 1,9 proc. Wskaźniki małych i średnich firm pozostawały daleko w tyle, idąc w górę po zaledwie 0,4-0,5 proc.

REKLAMA

W gronie blue chipów do nielicznych spadkowiczów należały akcje PGNiG, przeceniane o ponad 4 proc. po publikacji rozczarowujących wyników finansowych. O prawie 5 proc. w dół szły też z tego samego powodu walory Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na drugim biegunie znalazły się akcje Bogdanki, zyskujące ponad 5 proc. Niewiele ustępowały im papiery Asseco, a tuż za nimi plasowały się rosnące o 4 proc. walory Pekao. Po ponad 2,5 proc. zyskiwały akcje obu naszych rafinerii oraz KGHM. Szerokość rynku idących w górę papierów oraz większe niż ostatnio obroty każą przypuszczać, że możemy mieć do czynienia z poważniejszym ruchem.

Przeczytaj także: Jak zrobić konwersję funduszu?

Na głównych giełdach europejskich także utrzymywały się bardzo dobre nastroje, ale do południa zwyżki nie były imponujące. Indeksy w Paryżu, Londynie i Frankfurcie zyskiwały po ponad 1 proc. i po kilkugodzinnym marazmie mocniej ruszyły w górę dopiero około godziny 14.00, zwiększając skalę wzrostu do ponad 2 proc. Dane makroekonomiczne nie stanowiły zbyt wielkiej zachęty do kupowania akcji. W Niemczech w lipcu sprzedaż detaliczna nie zwiększyła się, w porównaniu do czerwca, zaś w skali roku była niższa o 1,6 proc. Te wyniki okazały się i tak nieco lepsze niż się spodziewano. Nie wzrosła stopa bezrobocia, jednak w strefie euro wyniosła 10 proc. i była nieznacznie wyższa niż oczekiwano. Rozczarowały nieco informacje o spadku liczby wniosków o kredyt hipoteczny za oceanem i mniejszy szacowany wzrost liczby etatów w sektorze prywatnym. Nie popsuło to jednak nastrojów.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na Wall Street indeksy na otwarciu zyskiwały po 0,7-0,8 proc. Kolejna seria danych makroekonomicznych dostarczyła bykom impulsu do działania. Wskaźnik aktywności gospodarczej w rejonie Chicago obniżył się z 58,8 do 56,5 punktu, jednak był to spadek znacznie mniejszy niż się obawiano. Zamówienia na dobra trwałego użytku zwiększyły się o 4,1 proc., nieco mocniej niż się spodziewano. I wreszcie pozytywnie zaskoczyła dynamika zamówień amerykańskiego przemysłu, sięgając 2,4 proc. Te informacje przyczyniły się do zwiększenia skali wzrostów w Europie.

WIG20 zyskał ostatecznie 2,5 proc., WIG wzrósł o 2,23 proc., mWIG40 o 2,45 proc., a sWIG80 o 1,04 proc. Obroty wyniosły ponad 1,6 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA