reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Czy oprocentowanie lokat terminowych rośnie?

Czy oprocentowanie lokat terminowych rośnie?

Osoby, które chętnie trzymają swoje oszczędności w banku, mają w czym wybierać. Eksperci zauważyli, że przeciętne oprocentowanie kwartalnych lokat od początku roku wzrosło o 0,5 pkt. proc., osiągając 4,69 proc. Którą ofertę depozytową wybrać?

Od początku lipca br. 11 banków zaczęło płacić więcej za przyjęcie środków w depozyt. Instytucje finansowe najchętniej podnoszą stawki na lokatach kwartalnych i półrocznych, których średnie oprocentowanie wynosi odpowiednio 4,69 i 4,9 proc. brutto. Z kolei wyższe odsetki od rocznych depozytów spowodowały, że ich opłacalność jest już równa dwuletnim lokatom – 5,05 proc. w skali roku. Ostatnim razem takie poziomy dla większości bankowych depozytów można było obserwować na przełomie lat 2009 i 2010. Za wyjątkiem lokat dwuletnich, bo te przynoszą najwyższe zyski od lutego 2009 roku.

Zdecydowanie najwięcej zmian w ofercie depozytowej wprowadziły ostatnio Alior Bank i Raiffeisen Bank, gdzie wzrosło oprocentowanie większości lokat, zarówno standardowych, jak i antypodatkowych. Banki należące do Getin Holding (Getin, Idea i Noble) podwyższały głównie stawki trzy- i sześciomiesięcznych depozytów. Z kolei Meritum Bank, obok podwyżek, wdrożył również do oferty dwie nowe lokaty. Pierwsza z nich ma za zadanie chronić klientów przed wyeliminowaniem możliwości omijania 19-proc. podatku (w razie zmian w ordynacji podatkowej bank zobowiązuje się podnieść oprocentowanie), a druga zachęcić do założenia rachunku osobistego. Więcej za oszczędności klientów zaczął płacić także ING Bank Śląski. Z kolei Nordea Bank podniósł oprocentowanie lokat, które mają formę polis ubezpieczeniowych.

Obniżki należały w lipcu do rzadkości. FM Bank wycofał się z dwuletniej lokaty z kapitalizacją dzienną. Podobny krok zrobił Bank Millennium, który usunął z oferty sześciomiesięczny depozyt antypodatkowy i dodatkowo zrezygnował na kilka tygodni z oferowania polis lokacyjnych. Mniej za półroczne lokaty w formie ubezpieczenia płaci natomiast Kredyt Bank, gdzie końca dobiegła promocja. Natomiast Bank HSBC wyniku wycofania z rynku bankowości detalicznej zaprzestał przyjmowania nowych środków od klientów.

Przeczytaj również: Czy lokaty antypodatkowe zostaną?

Czołówka najbardziej zyskownych depozytów na rynku pozwala ominąć 19-proc. podatek od zysków kapitałowych. Podium jednomiesięcznych lokat pozostało bez zmian wobec zeszłego miesiąca. Wciąż najlepszą ofertę ma Bank Pocztowy i internetowa część PKO Banku Polskiego – Inteligo. Pozostałe terminy (kwartał, pół roku, rok i dwa lata) zostały zdominowane przez Idea Bank, który prowadzi agresywną politykę pozyskiwania depozytów. Wprawdzie jeszcze więcej na trzymiesięcznej lokacie daje zarobić Meritum Bank (6,83 proc. netto), ale jego oferta nie została ujęta w porównaniu, ponieważ jest dostępna wyłącznie dla nowych klientów. Jeśli więc ktoś ma wolne środki i poszukuje nowego konta osobistego, to propozycja Meritum zdecydowanie przebija konkurencję. Choć warto pamiętać, że na promocyjnych warunkach można założyć tylko jedną lokatę na kwotę nie wyższą niż 10 tys. zł.

Polecamy serwis: Kredyty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na wypadek zmian w opodatkowaniu depozytów banki wprowadzają coraz trudniejsze zasady obliczania oprocentowania.
Na wypadek zmian w opodatkowaniu depozytów banki wprowadzają coraz trudniejsze zasady obliczania oprocentowania.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama