Fundusz inwestycyjny ETF – fundusz na giełdzie
REKLAMA
REKLAMA
W Polsce fundusze ETF nie zaistniały jeszcze w świadomości inwestorów. A szkoda, gdyż w tak modnym temacie jak inwestowanie globalne, trudno jest sobie wyobrazić niekorzystanie z ETF-ów.
REKLAMA
Różnice pomiędzy ETF a tradycyjnym funduszem inwestycyjnym
Istnieją dwie podstawowe różnice pomiędzy tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi a funduszami ETF. Pierwszą z nich jest to, że ETF to fundusze, których jednostki są notowane na giełdzie. Drugą istotną różnicą, jest to, iż są to fundusze zarządzane pasywnie.
Jak było już wspomniane, fundusze ETF są notowane na giełdzie. Kupuje się je oraz sprzedaje tak samo jak akcje na giełdzie, a zasady obrotu oraz opłaty są takie same jak w przypadku obrotu akcjami.
Korzyści, wynikające z tego, iż ETF, posiada charakterystykę akcji giełdowych:
- mamy zawsze dostępny wykres funduszu w ujęciu: miesięcznym, tygodniowym, dziennym, godzinnym itd,
- dzięki analizie technicznej, mamy możliwość wykorzystania generowanych przez wykres sygnałów kupna oraz sprzedaży,
- stały dostęp online do podglądu stanu inwestycji na indywidualnym rachunku inwestycyjnym oraz podgląd notowań na wykresie,
- możliwość rozpoczęcia oraz zakończenia inwestycji w każdym czasie, natychmiastowo w godzinach handlu giełdy,
- transparentne koszty inwestycji, wielkość opłaty giełdowej widoczna przed zawarciem transakcji,
- dzięki temu, iż fundusze są notowane na regulowanym rynku kapitałowym jakim jest giełda, emitenci funduszu podlegają rygorystycznym wymogom informacyjnym, w zakresie kosztów, składu portfela oraz wyników.
Zobacz: Fundusze akcji zagranicznych w Polsce
Korzyści wynikające z tego, iż jest to inwestycja w zorganizowanym funduszu:
- jednostka funduszu jest już gotowym, zdywersyfikowanym portfelem inwestycyjnym, koszykiem odpowiednio dobranych akcji,
- nie ponosimy kosztów nabycia poszczególnych akcji, płacimy jedynie prowizję za nabycie jednostek funduszu.
REKLAMA
Jak wspomniałam wcześniej są to fundusze zarządzane pasywnie. Co to oznacza? Wiele produktów inwestycyjnych obiecuje pokonanie wyników jakie osiąga indeks. Inwestycje takie są z reguły obarczone wysokimi kosztami. W praktyce większość z nich nie pokonuje regularnie indeksów, a zyski inwestora są pomniejszane przez wygórowane koszty. ETF-y mają za cel dostarczać wyniki, jakie generuje rynek i tylko za to pobierana jest prowizja. Jest to kwota od 0,05 do 1,6 % rocznie, przy czym najczęściej jest to 0,15 do 0,4 %. Zarządzanie emitenta funduszu ETF, sprowadza się do dbania, aby skład akcji wchodzących w skład funduszu, jak najdokładniej odzwierciedlał wyniki indeksu. Jest to indeks Indonezji w przypadku inwestowania w fundusz Indonezji, indeks złota, w przypadku inwestowania w fundusz złota.
Fundusze ETF są idealnym narzędziem dla inwestorów, którzy poszukują taniej, przejrzystej, nowoczesnej formy inwestycji. Dla inwestorów na rynkach akcyjnych, istnieją pewne pomoce inwestycyjne, w postaci dostępnych analiz na indeksy giełdowe oraz poszczególne akcje. Aktualnie dostępnych jest około 1000 funduszy ETF, które swoim zasięgiem obejmują cały rynek inwestycyjny świata.
Zobacz serwis: Inwestycje
Anna Dąbrowska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.