REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz inwestycyjny ETF – fundusz na giełdzie

DIF Broker
Fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze inwestycyjne typu ETF, są popularną metodą inwestycyjną, preferowaną od lat przez prywatne banki, fundusze emerytalne, organizacje rządowe, profesjonalnych menadżerów zarządzających oraz prywatnych inwestorów na całym świecie.

W Polsce fundusze ETF nie zaistniały jeszcze w świadomości inwestorów. A szkoda, gdyż w tak modnym temacie jak inwestowanie globalne, trudno jest sobie wyobrazić niekorzystanie z ETF-ów.

REKLAMA

Różnice pomiędzy ETF a tradycyjnym funduszem inwestycyjnym

Istnieją dwie podstawowe różnice pomiędzy tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi a funduszami ETF. Pierwszą z nich jest to, że ETF to fundusze, których jednostki są notowane na giełdzie. Drugą istotną różnicą, jest to, iż są to fundusze zarządzane pasywnie.

Jak było już wspomniane, fundusze ETF są notowane na giełdzie. Kupuje się je oraz sprzedaje tak samo jak akcje na giełdzie, a zasady obrotu oraz opłaty są takie same jak w przypadku obrotu akcjami.

Korzyści, wynikające z tego, iż ETF, posiada charakterystykę akcji giełdowych:

  1. mamy zawsze dostępny wykres funduszu w ujęciu: miesięcznym, tygodniowym, dziennym, godzinnym itd,
  2. dzięki analizie technicznej, mamy możliwość wykorzystania generowanych przez wykres sygnałów kupna oraz sprzedaży,
  3. stały dostęp online do podglądu stanu inwestycji na indywidualnym rachunku inwestycyjnym oraz podgląd notowań na wykresie,
  4. możliwość rozpoczęcia oraz zakończenia inwestycji w każdym czasie, natychmiastowo w godzinach handlu giełdy,
  5. transparentne koszty inwestycji, wielkość opłaty giełdowej widoczna przed zawarciem transakcji,
  6. dzięki temu, iż fundusze są notowane na regulowanym rynku kapitałowym jakim jest giełda, emitenci funduszu podlegają rygorystycznym wymogom informacyjnym, w zakresie kosztów, składu portfela oraz wyników.

Zobacz: Fundusze akcji zagranicznych w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści wynikające z tego, iż jest to inwestycja w zorganizowanym funduszu:

  1. jednostka funduszu jest już gotowym, zdywersyfikowanym portfelem inwestycyjnym, koszykiem odpowiednio dobranych akcji,
  2. nie ponosimy kosztów nabycia poszczególnych akcji, płacimy jedynie prowizję za nabycie jednostek funduszu.

REKLAMA

Jak wspomniałam wcześniej są to fundusze zarządzane pasywnie. Co to oznacza? Wiele produktów inwestycyjnych obiecuje pokonanie wyników jakie osiąga indeks. Inwestycje takie są z reguły obarczone wysokimi kosztami. W praktyce większość z nich nie pokonuje regularnie indeksów, a zyski inwestora są pomniejszane przez wygórowane koszty. ETF-y mają za cel dostarczać wyniki, jakie generuje rynek i tylko za to pobierana jest prowizja. Jest to kwota od 0,05 do 1,6 % rocznie, przy czym najczęściej jest to 0,15 do 0,4 %. Zarządzanie emitenta funduszu ETF, sprowadza się do dbania, aby skład akcji wchodzących w skład funduszu, jak najdokładniej odzwierciedlał wyniki indeksu. Jest to indeks Indonezji w przypadku inwestowania w fundusz Indonezji, indeks złota, w przypadku inwestowania w fundusz złota.

Fundusze ETF są idealnym narzędziem dla inwestorów, którzy poszukują taniej, przejrzystej, nowoczesnej formy inwestycji. Dla inwestorów na rynkach akcyjnych, istnieją pewne pomoce inwestycyjne, w postaci dostępnych analiz na indeksy giełdowe oraz poszczególne akcje. Aktualnie dostępnych jest około 1000 funduszy ETF, które swoim zasięgiem obejmują cały rynek inwestycyjny świata.

Zobacz serwis: Inwestycje

Anna Dąbrowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA