reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Anatomia upadku w grze giełdowej

Anatomia upadku w grze giełdowej

Jedną z bardziej efektywnych prezentacji, których używamy w celu zobrazowania potęgi analizy technicznej w sztuce gry giełdiowej jest`` Anatomia Upadku``. Koncepcja jest bardzo prosta i daje jasny obraz tego w jak odmienny sposób działa analiza techniczna oraz analiza fundamentalna.

Patrząc na akcje wchodzące w skład indeksu S&P 500 widzimy wiele akcji, które w ostatnich miesiącach zanotowały ogromne spadki, czemu towarzyszyła fala negatywnych wiadomości natury fundamentalnej. Przykładem mogą tutaj być akcje: Citigroup, Hewlett-Packard Company, General Motors, Marsh & McLennan, Eastman Kodak, Martha Stewart Living.

Co ważne dla nas zwolenników analizy technicznej, w cenie akcji zawarte jest wszystko, wszelkie informacji są odzwierciedleniem aktualnej ceny. Co ciekawe analiza techniczna nijako przepowiada zbliżające się kłopoty dla spółki i jej obraz techniczny odpowiednio wcześniej uprzedza inwestorów. Spójrzmy na doskonały tego przykład z ostatniego czasu, akcje spółki Herbalife HLF.

Utworzona w 1980 roku firma dostawca produktów zdrowej żywności, suplementów diety oraz preparatów wspomagających odchudzanie. Przez ostatnie kilka tygodni akcje Herbalife są można powiedzieć pod ostrzałem Billa Ackmana założyciela Pershing Capital, który skutecznie zaniża wartość spółki. Utrzymując, iż Herbalife jest piramidą finansową, wielopoziomowego marketingu. W ostatnim numerze Barrons, zamieszczony jest artykuł wyjaśniający, iż struktura wygląda następująco: dystrybutorzy pozyskują nowych dystrybutorów oraz nowych klientów dla produktów firmy. Na uwagę tutaj zasługuje fakt, iż znacznym faktorem są tutaj korzyści z pozyskania nowych dystrybutorów. Ackman kwestionuje tutaj fakt, czy w ogóle w takim razie zachodzi jakakolwiek sprzedaż. W swojej prezentacji Ackman zarzucaa iż Herbalife jest piramidą finansową, a w stosunku do akcji spółki, zaleca stosowanie krótkiej sprzedaży oraz unikanie tych akcji jako inwestycji.

Zobacz: Pożyczka przez internet - na co uważać?

Co ma z tym wspólnego analiza punktowo-symboliczna?

Na długo przez barwną prezentacją Ackmana, wykres trendu analizy punktowo-symbolicznej spółki, generował już wyraźne sygnały sprzedaży. Akcje spółki osiągnęły swój szczyt w kwietniu tego roku na poziomie 73 $. Lecz na skutek gwałtownych spadków, już dnia 2 maja akcje Herbalife, wygenerowały sygnał sprzedaży siły relatywnej względem rynku. Odczyt atrybutów technicznych spadł drastycznie z poziomu 5 do 1, w możliwej skali od 5 do 0. Wszystko to miało miejsce na 7 miesięcy przez negatywną prezentacją Ackmana! Także osoby przywiązujący wagę do analizy technicznej, w prosty sposób unikają wystawiania się na ryzyko inwestowania w spółki, które posiadają niskie atrybuty techniczne oraz generują negatywne sygnały w stosunku do rynku.

To co jest dla nas fascynujące, w umawianej anatomii upadku, jest prosty fakt, iż mieliśmy do czynienia z mnóstwem ostrzeżeń, ze strony popytu oraz podaży (analiza techniczna), lecz absolutnie żadnego ostrzeżenia ze strony analizy fundamentalnej. Herbalife jest jeszcze jednym przykładem tego fenomenu.

Jest to dla inwestorów lekcją, iż opłaca się stosować do sygnałów płynących z analizy punktowo-symbolicznej, aby móc efektywnie i bez emocji śledzić grę podaży oraz popytu. Jakikolwiek okaże się powód do aktualnych spadków na rynku, niezmiennym faktem jest iż na rynku w danym czasie jest więcej sprzedających, niż kupujących. Są to te podstawy, które determinują, iż cena rośnie w supermarkecie oraz na giełdzie: ``prawo podaży oraz popytu``.

Zobacz: Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2012

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Giełda. Fot. Fotolia
Giełda. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama