REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Anatomia upadku w grze giełdowej

DIF Broker
Giełda. Fot. Fotolia
Giełda. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z bardziej efektywnych prezentacji, których używamy w celu zobrazowania potęgi analizy technicznej w sztuce gry giełdiowej jest`` Anatomia Upadku``. Koncepcja jest bardzo prosta i daje jasny obraz tego w jak odmienny sposób działa analiza techniczna oraz analiza fundamentalna.

Patrząc na akcje wchodzące w skład indeksu S&P 500 widzimy wiele akcji, które w ostatnich miesiącach zanotowały ogromne spadki, czemu towarzyszyła fala negatywnych wiadomości natury fundamentalnej. Przykładem mogą tutaj być akcje: Citigroup, Hewlett-Packard Company, General Motors, Marsh & McLennan, Eastman Kodak, Martha Stewart Living.

REKLAMA

REKLAMA

Co ważne dla nas zwolenników analizy technicznej, w cenie akcji zawarte jest wszystko, wszelkie informacji są odzwierciedleniem aktualnej ceny. Co ciekawe analiza techniczna nijako przepowiada zbliżające się kłopoty dla spółki i jej obraz techniczny odpowiednio wcześniej uprzedza inwestorów. Spójrzmy na doskonały tego przykład z ostatniego czasu, akcje spółki Herbalife HLF.

Utworzona w 1980 roku firma dostawca produktów zdrowej żywności, suplementów diety oraz preparatów wspomagających odchudzanie. Przez ostatnie kilka tygodni akcje Herbalife są można powiedzieć pod ostrzałem Billa Ackmana założyciela Pershing Capital, który skutecznie zaniża wartość spółki. Utrzymując, iż Herbalife jest piramidą finansową, wielopoziomowego marketingu. W ostatnim numerze Barrons, zamieszczony jest artykuł wyjaśniający, iż struktura wygląda następująco: dystrybutorzy pozyskują nowych dystrybutorów oraz nowych klientów dla produktów firmy. Na uwagę tutaj zasługuje fakt, iż znacznym faktorem są tutaj korzyści z pozyskania nowych dystrybutorów. Ackman kwestionuje tutaj fakt, czy w ogóle w takim razie zachodzi jakakolwiek sprzedaż. W swojej prezentacji Ackman zarzucaa iż Herbalife jest piramidą finansową, a w stosunku do akcji spółki, zaleca stosowanie krótkiej sprzedaży oraz unikanie tych akcji jako inwestycji.

Zobacz: Pożyczka przez internet - na co uważać?

Co ma z tym wspólnego analiza punktowo-symboliczna?

REKLAMA

Na długo przez barwną prezentacją Ackmana, wykres trendu analizy punktowo-symbolicznej spółki, generował już wyraźne sygnały sprzedaży. Akcje spółki osiągnęły swój szczyt w kwietniu tego roku na poziomie 73 $. Lecz na skutek gwałtownych spadków, już dnia 2 maja akcje Herbalife, wygenerowały sygnał sprzedaży siły relatywnej względem rynku. Odczyt atrybutów technicznych spadł drastycznie z poziomu 5 do 1, w możliwej skali od 5 do 0. Wszystko to miało miejsce na 7 miesięcy przez negatywną prezentacją Ackmana! Także osoby przywiązujący wagę do analizy technicznej, w prosty sposób unikają wystawiania się na ryzyko inwestowania w spółki, które posiadają niskie atrybuty techniczne oraz generują negatywne sygnały w stosunku do rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To co jest dla nas fascynujące, w umawianej anatomii upadku, jest prosty fakt, iż mieliśmy do czynienia z mnóstwem ostrzeżeń, ze strony popytu oraz podaży (analiza techniczna), lecz absolutnie żadnego ostrzeżenia ze strony analizy fundamentalnej. Herbalife jest jeszcze jednym przykładem tego fenomenu.

Jest to dla inwestorów lekcją, iż opłaca się stosować do sygnałów płynących z analizy punktowo-symbolicznej, aby móc efektywnie i bez emocji śledzić grę podaży oraz popytu. Jakikolwiek okaże się powód do aktualnych spadków na rynku, niezmiennym faktem jest iż na rynku w danym czasie jest więcej sprzedających, niż kupujących. Są to te podstawy, które determinują, iż cena rośnie w supermarkecie oraz na giełdzie: ``prawo podaży oraz popytu``.

Zobacz: Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2012

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA