REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat Dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składki osób prowadzących działalność gospodarczą

Prowadzenie działalności gospodarczej bądź współpraca przy niej może być jednym z kilku tytułów do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Osoby prowadzące działalność i osoby z nimi współpracujące, podlegające z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, muszą również płacić składkę wypadkową. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla tych osób dobrowolne.

Działalność detektywistyczna - zyskowny biznes

 Usługi detektywistyczne świadczyć można tylko po otrzymaniu koncesji i wpisu do Rejestru Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nakłady inwestycyjne są niewielkie, zyski mogą być duże. Dochody zależą od wyrobionej renomy firmy. Im działalność jest skuteczniejsza, tym więcej zleceń i większe zyski.

Kasy rejestrujące - zmiany od 1 września br.

Od 1 września br. wchodzą w życie kolejne zmiany w ustawie o VAT. Zmiany te mają obowiązywać od 1 września br. i dotyczą kas rejestrujących. Mimo, że mają charakter techniczny, warto się z nimi zapoznać. 

Co grozi przedsiębiorcy za nieopłacanie składek ZUS?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi pamiętać o swoich obowiązkach z tytułu składek ZUS, nałożonych na niego przez przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nie wypełniając tych obowiązków powinien liczyć się z dotkliwymi dla siebie konsekwencjami.

REKLAMA

Własna firma taxi - czy to się opłaca?

Do świadczenia usług przewozu osób taksówkami potrzebne jest pozyskanie licencji z gminy. Tylko osoby o dobrej reputacji mogą otrzymać taki dokument. W jaki sposób można zdobyć licencję? Jak założyć firmę taxi i czy taka działalność się opłaca?

SEO copywriting czyli sztuka kuszenia klientów i Google

Copywriting to trudne, wymagające kreatywności zajęcie, polegające na tworzeniu intrygujących haseł i tekstów reklamowych. SEO copywriting to jeszcze wyższy poziom zaawansowania. Odbiorcami treści SEO copywritingu są: internauta (klient, konsument) i „robot” Google. Jaki powinien być idealny tekst, który skłoni internautę - klienta do zakupu produktu lub usługi, a wyszukiwarkę Google do umieszczenia strony wysoko w wynikach wyszukiwani?

Firmy krócej czekają na pieniądze od kontrahentów

Co piąta polska firma nie ma problemów z uzyskaniem zapłaty za sprzedane towary i usługi. Zmniejszył się też średni czas oczekiwania na zapłatę - z 4 miesięcy i 9 dni do 4 miesięcy - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. To najlepszy wynik od trzech lat, kiedy brak problemów z odzyskaniem należności deklarowało zaledwie 10 proc. polskich przedsiębiorstw

Sprzedawca spoza Polski - jakie prawa ma klient?

Coraz częściej Polacy emigrujący do państw na terenie Unii Europejskiej, korzystając z możliwości bezpośredniego dostępu do regionalnych towarów, decydują się na ich sprzedaż zarówno w polskich sklepach internetowych, jak i na portalach aukcyjnych. Warto, aby obydwie strony – sprzedawca oraz polski nabywca, wiedziały jakie uprawnienia przysługują konsumentowi.

REKLAMA

Dotacje dla małych firm z obszarów wiejskich

Mikroprzedsiębiorcy nieustannie walczą, aby dotrzymać kroku swoim „wielkim” konkurentom. By jednak w tym biegu nie zostać w tyle, mogą skorzystać ze wsparcia - zamiast biec o własnych siłach, wsiąść do pociągu zwanego PROW 312. Co, i w jaki sposób należy zrobić, aby nie przegapić „odjazdu” unijnej dotacji, podpowiadają specjaliści z firmy doradczej DC Consultant Centrum Analiz i Ekspertyz Ekonomicznych.

Ostatni dzwonek na dotacje!

Kończy się okres programowania UE 2007-2013 i unijnych środków jest już coraz mniej. Jednostki nimi dysponujące już w większości przeprowadziły nabory wniosków.  Niewykorzystane bowiem w  danym okresie programowania środki ulegają zwrotowi do budżetu UE. Jest jednak jeszcze kilka szans na dotacje do końca 2011 roku.

Własny biznes pochłania więcej czasu niż etat

Przedsiębiorcy poświęcają własnej firmie więcej niż 8 godzin dziennie. Prawie 60% badanych przez firmę Tax Care przedsiębiorców pracuje ponad normę. Tych, których biznes pochłania do reszty mogą jednak liczyć na wyższe zarobki.

Zawieranie umów z pracownikami sezonowymi

O tym, że praca ma charakter sezonowy, decyduje pora roku. Sektorami gospodarki najczęściej korzystającymi z pracy pracowników sezonowych są: budownictwo, rolnictwo, gastronomia czy hotelarstwo, a najkorzystniejszą umową jest umowa o dzieło.

Pomysł na biznes: własna myjnia samochodowa

Uruchomienie myjni samochodowej może być dobrym pomysłem na własny biznes. Rynek myjni samochodowych zwiększa się rocznie o około 10 proc. Zainwestowanie kilkuset tysięcy złotych może się zwrócić w ciągu kilkunastu miesięcy. Średni obrót dzienny to 600 złotych.

Jak przedsiębiorcy wykorzystują fundusze UE?

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku otworzyło polskim przedsiębiorcom drogę do pozyskiwania funduszy unijnych, stanowiących alternatywną wobec kredytów bankowych, formę wsparcia finansowego przedsiębiorstw. Jednak czy aktywni biznesowo Polacy wiedzą, jakie mają w tym zakresie możliwości?

Pomysł na biznes: internetowy sklep spożywczy

E-market to pomysł na biznes, który daje zarobić nawet przy niewielkim kapitale. Inwestycja na poziomie kilkunastu tysięcy złotych może się zwrócić w ciągu kilku miesięcy. Nie potrzeba półek sklepowych ani magazynów. Nie ponosimy  też dodatkowych opłat za lokal. Wystarczy komputer z dostępem do internetu i miejsce na szybko schodzące  produkty spożywcze.

Nowe zasady zwrotu nadpłaconych składek ZUS

Płatnicy składek, którzy nienależnie opłacili składki do ZUS, mogą dochodzić zwrotu nadpłaty pod warunkiem, że nie upłynie termin przedawnienia. Nienależnie opłacone składki przedawnią się po upływie 10 lat, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o nadpłacie z ZUS. Jeśli ZUS nie wyśle takiego zawiadomienia, przedawnienie nastąpi po upływie 10 lat licząc od dnia opłacenia składek. 

Jak skutecznie wypowiedzieć umowę leasingu?

Zawieranie umów leasingowych cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Ich wypowiadanie wskutek niewywiązywania się korzystającego z umowy również nie należy do rzadkości. Podpisując umowę leasingu trzeba pamiętać, że w przypadku niespłacania należności przez korzystającego, finansujący może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym, żądając zwrotu przedmiotu leasingu.

Czy mikroblogi to szansa na promocję firmy?

Twitter i jego polski odpowiednik Blip otworzyły przed przedsiębiorstwami zupełnie nowe możliwości. O ile większość serwisów e-marketingowych służy wyłącznie promocji usług i produktów, mikroblog to oprócz tego także doskonałe narzędzie do nawiązania aktywnego kontaktu z klientami.

Jakie ułatwienia dla pracodawców wprowadza nowelizacja ustawy o PIP

Inspektor pracy  będzie mógł ustnie pouczyć pracodawcę o uchybieniach ujawnionych w trakcie kontroli, a kontrolowany przedsiębiorca będzie mógł złożyć oświadczenie o terminie usunięcia tych uchybień. Inspektorzy pracy nie będą też uczestniczyli w przejmowaniu obiektów budowlanych, w których pracę mają wykonywać pracownicy.

Kredyt kupiecki - wybawienie czy szybka droga do bankructwa?

W uproszczeniu kredyt kupiecki polega na sprzedaży towaru z odroczonym terminem płatności. Nie ma takiej branży, w której by go nie stosowano. Pozwala na szybszą sprzedaż towarów i usług. Wiele firm, zwłaszcza małych nie miałyby w ogóle szansy istnieć na rynku bez tego narzędzia.

Kto może wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną ze zryczałtowanych formą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem podlega przychód, a podatnik nie ma możliwości potrącenia kosztów uzyskania przychodów. Jakie warunki należy spełnić wybierając tę formę opodatkowania?

Jak umorzyć należności w ZUS-ie?

Przedsiębiorca zadłużony w ZUS może wystąpić z wnioskiem o umorzenie należności. Jeżeli utracił płynność finansową i nie ma środków na spłatę długu, może wnioskować o umorzenie należności z tytułu nieopłacania w terminie składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

Co przedsiębiorca może załatwić przez system ePUAP

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) ma umożliwić przedsiębiorcom składanie wniosków przez Internet. Za pomocą platformy ePUAP można załatwić m.in. sprawy z zakresu podatków dochodowych, lokalnych oraz akcyzy. Jak to zrobić?

Karta podatkowa jako forma opodatkowania działalności gospodarczej

Osoby fizyczne mają potencjalnie do wyboru cztery formy opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej: kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowanie według skali podatkowej oraz podatek liniowy. Kiedy warto wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej?

4 kroki PROWadzące do sukcesu

Dla właścicieli mikroprzedsiębiorstw planujących rozwój, lub osób chcących w najbliższym czasie założyć własną firmę, nadchodzi najlepszy czas na poszukiwanie odpowiedniego wsparcia. Dla aktywnych biznesowo mieszkańców terenów wiejskich bądź miejskich do 5 tys. mieszkańców, Unia Europejska przygotowała wyjątkowo korzystne działanie – Działanie 312 z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Na co zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy projektu start upu?

Coraz częściej twórcy internetowych biznesów powierzają realizację projektu zewnętrznej firmie – dzięki temu mają pewność, że start up wykonany zostanie profesjonalnie i terminowo, a nie utknie gdzieś pośród wielu niedokończonych pomysłów. Jak wybrać wykonawcę, by potem być zadowolonym z końcowego efektu? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu

Często się zdarza, że przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w mieszkaniu  lub budynku, w którym również mieszka. Jak zatem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z eksploatacją mieszkania?

Prawa przedsiębiorcy w czasie kontroli podatkowej

Każdy przedsiębiorca powinien spodziewać się tego, że na jakimś etapie prowadzonej działalności gospodarczej spotka się z kontrolą podatkową lub chociażby czynnościami sprawdzającymi. Czynności te mogą okazać się zupełnie bezbolesnym doświadczeniem, jeżeli wiemy, co jest naszym obowiązkiem, a jakie przysługują nam prawa.

Jakie znaczenie mogą mieć sieci społecznościowe dla biznesu?

Internetowe sieci społeczne przyciągają setki milionów internautów na całym świecie, którzy używają ich do celów prywatnych i służbowych. Co tak naprawdę skłania ludzi do używania tych platform? Firmy rozumiejące cele, którymi kierują się użytkownicy, będą w stanie czerpać korzyści z istnienia tych platform.

Czy dyspozycyjność pracownika może decydować o jego awansie lub zwolnieniu?

Przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia dyspozycyjności pracownika. Jednak pracodawca, powołując się na brak dyspozycyjności, może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który jest często nieobecny w pracy i trzeba organizować za niego zastępstwa.

Od 1 lipca zarejestrujesz firmę przez internet

1 lipca wchodzą w życie przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli zarejestrować firmę przez internet posługując się formularzem CEIDG.

Co się zmienia w VAT od 1 lipca 2011 roku?

1 lipca wejdzie w życie nowe rozporządzenie wykonawcze Rady EU oznaczone numerem 282/2011. Rozporządzenie reguluje wiele istotnych zagadnień, m.in. określanie statusu podatnika, ustalanie miejsca świadczenia usług. Będzie ono stosowane bezpośrednio we wszystkich państwach EU, również w Polsce.

Kto będzie płacił e-myto od 1 lipca?

Od 1 lipca 2011 r. posiadacze pojazdów powyżej 3,5 tony (w tym zespołów pojazdów powyżej 3,5 tony) oraz wszystkich autobusów będą zobowiązani do wnoszenia tzw. opłaty elektronicznej, inaczej nazywanej e-mytem.

Twój pracownik musi zachować tajemnice firmy

Pracownik, pomimo braku odrębnej umowy z pracodawcą, jest z mocy prawa obowiązany do zachowania poufności w zakresie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, które uzyskuje w związku z wykonywaną pracą.

Jak nasza firma może pozyskać inwestorów?

Poszukując sposobów pozyskiwania finansowania przedsiębiorstwa, warto rozważyć mniej typowe możliwości, niż tradycyjny kredyt bankowy lub zdobycie inwestorów na giełdzie. Warto wziąć pod uwagę pozyskanie inwestora realizującego tzw. strategię private equity lub venture capital.

Inspektorzy skarbowi kontrolują wydawanie paragonów

W środę w całym kraju ruszyła letnia akcja "Weź paragon". Do końca wakacji inspektorzy będą sprawdzać czy sklepikarze i restauratorzy prawidłowo ewidencjonują sprzedaż.

Jakie przywileje przysługują zatrudnionym w firmie ojcom?

W czwartek 23 czerwca w całej Polsce obchodzony jest dzień ojca. Skąd wziął się ten dzień i jakie uprawnienia przysługują pracującym tatusiom? Kodeks Pracy wyraźnie określa, jakie przywileje mają obecni i przyszli ojcowie.

Twój pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego

Urlop to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przewidziany przepisami prawa. Pracownik ma prawo do wypoczynku i zachowania za ten czas wynagrodzenia. Z prawa tego nie można zrezygnować.

Czy firmy powinny uważać na "Pandę"?

„Panda” to nie tylko milutki miś, którego wszyscy znają i którego nikt nie musi się generalnie obawiać. Pod nazwą „Panda” kryje się także ostatnio wprowadzona znacząca zmiana algorytmu Google. Efekty działania „Pandy” są już widoczne w USA. Kto stracił na wprowadzeniu „Pandy”, a kto zyskał? Czy firmy zlecające pozycjonowanie swoich stron WWW powinny uważać na „Pandę”?

Czy warto wnioskować o interpretacje indywidualne ZUS?

Pracodawcy, aby prawidłowo stosować przepisy prawa ubezpieczeń społecznych, mogą występować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie interpretacji indywidualnych. Posiadanie interpretacji indywidualnej zapewnia zainteresowanemu ochronę przed odpowiedzialnością w sytuacji, gdyby stanowisko urzędu okazało się wadliwe.

Jak sąd interpretuje prawo do opłacania niższych składek ZUS

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może skorzystać z tzw. preferencyjnych warunków opłacania składek. Prawo do tego przywileju budzi liczne trudności interpretacyjne nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla sądów, które orzekają w zakresie obowiązku składkowego.

Samochód firmowy tańszy od prywatnego

Zakup samochodu firmowego jest zwykle bardziej opłacalny dla przedsiębiorcy niż korzystanie z prywatnego auta do prowadzenia działalności gospodarczej. Auto firmowe to możliwość zaliczenia w koszty amortyzacji i wydatków związanych z utrzymaniem pojazdu.

Zobacz, jak wypowiedzieć umowę o pracę

Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno spełniać wymogi formalne, które reguluje kodeks pracy. Dotyczą one formy i treści tego dokumentu. W jakiej formie powinno być sporządzone wypowiedzenie umowy?

Zmiana numerów kont dla obowiązkowych wpłat na PFRON

Na stronie internetowej PFRON pojawił się komunikat informujący o numerach rachunków bankowych, na które od 1 maja 2011 r. pracodawcy mają obowiązek regulować wpłaty na rzecz funduszu. Jednocześnie obsługa wpłat na PFRON przez NBP musi się zakończyć najpóźniej 30 czerwca 2011 r.

Jak zatrudnić pracownika sezonowego?

Pracownikami sezonowymi są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Podpowiadamy, czym się kierować przy zatrudnieniu pracownika na sezon, aby ograniczyć koszty i nie narazić się na zarzuty organów kontroli.

Firmowa strona internetowa

Firmowa strona internetowa pozostaje niezastąpiona pod względem sprzedażowym i wizerunkowym. Własna strona internetowa jest istotnym kanałem komunikacji marketingowej każdej firmy. Dlatego warto ją doskonalić.

Zasady zatrudniania telepracowników

Nowe rozwiązania technologiczne pozwoliły na wprowadzenie telepracy, czyli pracy wykonywanej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Jakie zatem warunki muszą zostać spełnione, by pracownik mógł stać się telepracownikiem i jakie w związku z tym spoczywają na pracodawcy obowiązki?

12 czerwca - dzień wolny dla zatrudnionych w placówkach handlowych

W niedzielę 12 czerwca 2011 r. mamy pierwszy dzień Zielonych Świątek. Tego dnia pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych muszą mieć wolne, jak i w inne dni świąteczne, określone w ustawie o dniach wolnych od pracy.

Co można potrącić z wynagrodzenia pracownika?

Kodeks pracy upoważnia pracodawcę do potrącenia należności z pensji pracownika bez jego zgody z tytułu zaciągniętych przez niego zobowiązań. Są one potrącane z wynagrodzenia netto, czyli po odliczeniu składek na ZUS i zaliczki na podatek dochodowy.

Rząd zrobił spółkom cypryjskim... reklamę

Okazuje się, że ogłoszona niedawno przez rząd RP batalia  przeciwko polskim spółkom zakładanym na Cyprze zamiast zniechęcać, zachęca do założeniem takiej spółki. Coraz więcej polskich przedsiębiorców zgłasza się do kancelarii prawnych z pytaniem jak założyć firmę na Cyprze

REKLAMA