| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Dotacje dla małych firm z obszarów wiejskich

Dotacje dla małych firm z obszarów wiejskich

Mikroprzedsiębiorcy nieustannie walczą, aby dotrzymać kroku swoim „wielkim” konkurentom. By jednak w tym biegu nie zostać w tyle, mogą skorzystać ze wsparcia - zamiast biec o własnych siłach, wsiąść do pociągu zwanego PROW 312. Co, i w jaki sposób należy zrobić, aby nie przegapić „odjazdu” unijnej dotacji, podpowiadają specjaliści z firmy doradczej DC Consultant Centrum Analiz i Ekspertyz Ekonomicznych.

 

Jednym z instrumentów polityki Unii Europejskiej jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. PROW 2007-2013, a zwłaszcza Działanie 312 Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw ma na celu gospodarczą poprawę konkurencyjności obszarów wiejskich.

 

Masz cel, ale nie wiesz jak do niego dotrzeć?

 

Zacznijmy od początku, czyli pomysłu. Niewątpliwie na początku naszej drogi musimy jasno i precyzyjnie zdefiniować, co zamierzamy osiągnąć. Środki, które chcemy uzyskać, mogą zostać przeznaczone na inwestycje takie, jak zakup narzędzi, materiałów, sprzętu komputerowego, oprogramowania, przygotowanie dokumentacji technicznej operacji, opłaty za patenty, licencje czy zakup środków transportu. Kosztem kwalifikowalnym (czyli objętym wsparciem) może być nie tylko zakup środków trwałych, lecz także budowa, przebudowa, czy remont niemieszkalnych obiektów budowlanych. Wnioskodawca może liczyć na refundację kosztów poniesionych podczas realizacji inwestycji, ale nie tylko, bowiem 20% dotacji pozyskać może w formie zaliczki.

 

Należy jednak pamiętać, iż koszty kwalifikowane nie obejmują niektórych rodzajów wydatków, a wśród nich:

•    podatku od towarów i usług (VAT),

•    nabycia nieruchomości, rzeczy używanych,

•    budowy budynków mieszkalnych,
•    zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób,

•    części raty leasingowej obejmującej zysk finansującego,

•    kosztów refinansowania odsetek,

•    kosztów bieżących oraz opłat ubezpieczeniowych.

 

Pociągiem do dotacji, tylko którą klasą?

 

Program Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw, przeznaczony jest dla osób fizycznych lub prawnych (podejmujących lub prowadzących działalność gospodarczą), a także dla wspólników spółek cywilnych (prowadzących działalność gospodarczą) oraz spółek prawa handlowego nieposiadających osobowości prawnej. W wypadku  osób fizycznych warunkiem korzystania z Programu jest miejsce zamieszkania Beneficjenta na terenie gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej do 20 tys. mieszkańców, bądź miejskiej do 5 tys. mieszkańców. Dla pozostałych jednostek założenia są nieco bardziej restrykcyjne i dotyczą zamieszkania na terenach gmin miejsko-wiejskich, które w tym przypadku nie mogą liczyć więcej niż 5 tys. mieszkańców. W każdym przypadku Beneficjent musi zaliczać się do grona mikroprzedsiębiorców (wielkość zatrudnienia nie może przekraczać 10 osób łącznie z właścicielem).

 

Niezależnie od tego jako jaki podmiot ubiegamy się o dotację, na tym etapie drogi przychodzi dla nas czas na przystanek - decyzję, jakie narzędzia wykorzystamy ubiegając się o dotację. Możemy sami podjąć się tego wyzwania lub skorzystać z usług firm doradczych, jednak wybór nie jest łatwy. Oba rozwiązania mają swe zalety - chcąc oszczędzić, pisząc wniosek samodzielnie można dużo stracić, oddając jednak sprawę w ręce firmy doradczej trzeba liczyć się z pewnymi kosztami.

 

Mikroprzedsiębiorcy bardzo prężnie rozwijają się na polskim rynku. Zazwyczaj jednak nie są świadomi szansy, która kryje się w działaniu współfinansowanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Działający już na rynku przedsiębiorcy mogą wzmocnić swój potencjał, z kolei przedsiębiorcom rozpoczynającym dopiero swą działalność, dotacje pozwalają rozwinąć się znacznie szybciej i zbudować rozpoznawalną na rynku markę. Niestety, nie wszyscy wnioskodawcy otrzymują dotację. Z reguły spowodowane jest to nie dopełnieniem wymogów od strony formalnej - mówi Jacek Śledziński, Specjalista ds. Finansowania Przedsiębiorstw Sektora MŚP z DC Consultant Centrum Analiz i Ekspertyz Ekonomicznych.

 

Działanie 312 obejmuje wiele rodzajów działalności gospodarczej, szczegółową listę można znaleźć w broszurze informacyjnej, która dostępna jest na stronie internetowej ARiMR-u.

 

Na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zajmują się:

•    usługami dla gospodarstw rolnych (lub leśnictwa),

•    usługami dla ludności,

•    rzemiosłem (rękodzielnictwo),

•    sprzedażą hurtową i detaliczną,

•    robotami i usługami budowlanymi (także instalacyjnymi),

•    transportem, magazynowaniem i przechowywaniem towarów,

•    usługami turystycznymi (sport, rekreacja i wypoczynek),

•    przetwórstwem produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych,

•    wytwarzaniem produktów energetycznych z biomasy,

•    rachunkowością, doradztwem czy usługami informatycznymi.

 

Pole do popisu jest więc szerokie. Pamiętać warto o tym, że firmy doradcze, oprócz standardowego doradztwa w zakresie sporządzania dokumentacji, mogą skutecznie podpowiedzieć jakie rodzaje działalności wykorzystać, by zdobyć dodatkowe środki. Takiej szansy nie warto lekceważyć.

 

Inwestycje w cel podróży

 

Pomoc przyznawana jest maksymalnie w wysokości 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Beneficjent może uzyskać odpowiednio: maksymalnie 100 tysięcy złotych, jeżeli w biznes planie uwzględni utworzenie co najmniej 1 miejsca pracy, 200 tysięcy złotych w przypadku utworzenia co najmniej 2 lub 300 tysięcy złotych, jeżeli przewiduje utworzenie co najmniej 3 miejsc pracy (przeliczone na pełne etaty średnioroczne). Minimalna wartość inwestycji natomiast to 20 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK