reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Twój pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego

Twój pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego

Urlop to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przewidziany przepisami prawa. Pracownik ma prawo do wypoczynku i zachowania za ten czas wynagrodzenia. Z prawa tego nie można zrezygnować.

 

Uprawnienie pracownika do urlopu wypoczynkowego jest obligatoryjnym elementem stosunku pracy oraz jednym z podstawowych praw pracowniczych, podlegającym szczególnej ochronie. Prawo pracownika do wypoczynku jest jednym z praw obywatelskich gwarantowanych Konstytucją RP. Gwarancje te zawierają także przepisy Kodeksu pracy. Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych.

 

Prawo pracownika do wypoczynku jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Prawo do wypoczynku zapewnia art. 66 ust. 2 Konstytucji RP oraz przepisy działu szóstego i siódmego Kodeksu pracy, regulujące czas pracy i urlopy wypoczynkowe. Urlop wypoczynkowy jest zwolnieniem pracownika z obowiązku świadczenia pracy w celu regeneracji jego sił fizycznych i psychicznych przy jednoczesnym zapewnieniu mu za ten czas wynagrodzenia.

 

Należy podkreślić, że jest to uprawnienie nierozłącznie związane z pozostawaniem w stosunku pracy.

 

WAŻNE!

Tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę mają prawo do urlopu wypoczynkowego.

 

Osoby wykonujące pracę na innej podstawie, np. umowy cywilnoprawnej, tj. umowy-zlecenia, o dzieło, agencyjnej albo w ramach wykonywania działalności gospodarczej - nabywają to prawo tylko, gdy strony w łączącej je umowie postanowią, że jednej ze stron będzie przysługiwać płatny urlop na zasadach urlopu pracowniczego. Prawo do urlopu nakładców wynika z przepisów szczególnych regulujących prawa i obowiązki wykonujących pracę nakładczą.

 

Urlop musi być udzielony pracownikowi w naturze. Wypłata ekwiwalentu pieniężnego w miejsce urlopu udzielonego w postaci płatnego zwolnienia od wykonywania pracy jest dopuszczalna tylko w sytuacjach przewidzianych prawem.

 

Sprzeczna z prawem i nieważna będzie zatem umowa pracownika z pracodawcą, której przedmiotem jest tzw. sprzedaż urlopu. Polega ona na zobowiązaniu się przez pracownika do niewykorzystania urlopu w naturze oraz zobowiązaniu się pracodawcy do zapłaty pracownikowi, poza normalnym wynagrodzeniem, dodatkowo wynagrodzenia za czas niewykorzystanego przez pracownika urlopu. Nieważność tej umowy powoduje, że pracownik nadal ma prawo do urlopu w naturze, a jeżeli zostało mu wypłacone wynagrodzenie za ten „sprzedany” urlop, to pracodawca może dochodzić jego zwrotu w warunkach określonych w prawie cywilnym (art. 405 i nast. k.c. - przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu).

 

Z mocy prawa nieważne są także ewentualne postanowienia stron stosunku pracy, w których pracownik w ogóle zrzeka się prawa do urlopu wypoczynkowego, a także porozumienia, w których strony uzgadniają, że pracownikowi będzie przysługiwał urlop w mniejszym wymiarze niż wynikający z przepisów Kodeku pracy.

 

WAŻNE!

 

Okres wykonywania działalności gospodarczej nie podlega zaliczeniu do stażu urlopowego. Kwestie te mogą jednak odmiennie uregulować przepisy zakładowe.

 

Każdy pracownik ma prawo do urlopu:

• corocznego, co oznacza, że po nabyciu prawa do pierwszego urlopu pracownikowi przysługuje urlop w każdym kolejnym roku kalendarzowym zatrudnienia,

• płatnego, co oznacza, że za czas urlopu przysługuje mu wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował,

• nieprzerwanego, co oznacza ograniczoną możliwość dzielenia urlopu i odwołania z niego przez pracodawcę.

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama