| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Działalność detektywistyczna - zyskowny biznes

Działalność detektywistyczna - zyskowny biznes

 Usługi detektywistyczne świadczyć można tylko po otrzymaniu koncesji i wpisu do Rejestru Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nakłady inwestycyjne są niewielkie, zyski mogą być duże. Dochody zależą od wyrobionej renomy firmy. Im działalność jest skuteczniejsza, tym więcej zleceń i większe zyski.

 

Usługi detektywistyczne polegają na pozyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu zleceniodawcy informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Realizacja usług odbywa się na podstawie umowy pisemnej zawartej ze zleceniodawcą. Usługi można realizować w zakresie niezastrzeżonym dla organów ścigania lub instytucji publicznych, np. policji, straży miejskiej, prokuratury czy sądów.

 

Detektyw podczas świadczenia usług nie może stosować podsłuchu, ani innych środków technicznych oraz metod i czynności rozpoznawczych zastrzeżonych dla policji lub straży miejskiej. Nie może stosować środków przymusu fizycznego, poza wyjątkami, jak np. zagrożenie życia.

 

Nakłady niewielkie

 

Nakłady inwestycyjne na założenie firmy detektywistycznej są stosunkowo małe. Należy posiadać niewielki lokal o powierzchni około 40 lub 50 mkw. Czynsz za taki lokal wynosi w mieście wojewódzkim w granicach 3 tys. zł. Trzeba zakupić wysokiej klasy sprzęt komputerowy z podstawowym, używanym powszechnie oprogramowaniem,  np. Word 2007. Nie ma specjalnego oprogramowania dla tego typu firm. Zakup dwóch komputerów i podstawowego sprzętu biurowego (drukarka, xero) to koszt łączny około 6 tys. zł. Dodatkowo, potrzebny jest jeszcze dobrej klasy aparat fotograficzny - koszt około 2 tys. zł.

 

W tego typu działalności niezbędny jest samochód. W firmie liczącej 5 pracowników na wyposażeniu powinno być przynajmniej dwa samochody osobowe. To koszt około 80 tys. zł. Powinny być one sprawne i w miarę szybkie. Można wyleasingować pojazdy, wówczas comiesięczny czynsz leasingowy wynoszący około 2 tys. zł można wliczyć w koszty pozyskiwania przychodu jako ulga podatkowa.

 

Najważniejszym ogniwem w tym biznesie są kompetentni i sprawni pracownicy. Wydatki łączne na pensję 5 pracowników kształtują się w granicach 20 tys. zł. Praca jest żmudna i wymagająca poświęceń, więc i zarobki muszą być odpowiednie.

 

Duże zyski

 

Zarabiamy oczywiście tylko na świadczeniu usług detektywistycznych, nie ma dodatkowych przychodów jak np. w portalach internetowych. Największy zysk osiągniemy przy poszukiwaniu cennych przedmiotów i zbieraniu informacji o osobach, np. o żonie na zlecenie zazdrosnego męża. Za realizację tego typu zleceń można zarobić miesięcznie od 20 tys. zł do 100 tys. zł.

 

Poszukiwanie zaginionych lub ukrywających się osób jest w zasadzie mniej dochodowe.

 

Część firm detektywistycznych zajmuje się przetwarzaniem takich informacji o osobach jak dane teleadresowe na zlecenie różnych firm z obszaru tzw. sprzedaży bezpośredniej, e-commerce oraz telekomunikacyjnych. Przy dobrych zleceniach można zarobić około 20 tys. zł  miesięczne.

 

Nie tylko koncesja

 

Oprócz posiadania koncesji na działalność detektywistyczną, detektywi muszą posiadać licencję. Egzaminy na licencję przeprowadza nie rzadziej niż co 6 miesięcy komisja powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Egzamin obejmuje zagadnienia m.in.: z zakresu Konstytucji RP, organizacji i zasad funkcjonowania organów sprawiedliwości, przestrzegania prawa, ochrony danych osobowych oraz ochrony informacji niejawnych. Po pozytywnie zdanym egzaminie, licencję wydaje komendant wojewódzki policji na czas nieokreślony.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »