REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność detektywistyczna - zyskowny biznes

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Usługi detektywistyczne świadczyć można tylko po otrzymaniu koncesji i wpisu do Rejestru Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nakłady inwestycyjne są niewielkie, zyski mogą być duże. Dochody zależą od wyrobionej renomy firmy. Im działalność jest skuteczniejsza, tym więcej zleceń i większe zyski.

 

REKLAMA

Usługi detektywistyczne polegają na pozyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu zleceniodawcy informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Realizacja usług odbywa się na podstawie umowy pisemnej zawartej ze zleceniodawcą. Usługi można realizować w zakresie niezastrzeżonym dla organów ścigania lub instytucji publicznych, np. policji, straży miejskiej, prokuratury czy sądów.

 

Detektyw podczas świadczenia usług nie może stosować podsłuchu, ani innych środków technicznych oraz metod i czynności rozpoznawczych zastrzeżonych dla policji lub straży miejskiej. Nie może stosować środków przymusu fizycznego, poza wyjątkami, jak np. zagrożenie życia.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nakłady niewielkie

 

Nakłady inwestycyjne na założenie firmy detektywistycznej są stosunkowo małe. Należy posiadać niewielki lokal o powierzchni około 40 lub 50 mkw. Czynsz za taki lokal wynosi w mieście wojewódzkim w granicach 3 tys. zł. Trzeba zakupić wysokiej klasy sprzęt komputerowy z podstawowym, używanym powszechnie oprogramowaniem,  np. Word 2007. Nie ma specjalnego oprogramowania dla tego typu firm. Zakup dwóch komputerów i podstawowego sprzętu biurowego (drukarka, xero) to koszt łączny około 6 tys. zł. Dodatkowo, potrzebny jest jeszcze dobrej klasy aparat fotograficzny - koszt około 2 tys. zł.

 

W tego typu działalności niezbędny jest samochód. W firmie liczącej 5 pracowników na wyposażeniu powinno być przynajmniej dwa samochody osobowe. To koszt około 80 tys. zł. Powinny być one sprawne i w miarę szybkie. Można wyleasingować pojazdy, wówczas comiesięczny czynsz leasingowy wynoszący około 2 tys. zł można wliczyć w koszty pozyskiwania przychodu jako ulga podatkowa.

 

Najważniejszym ogniwem w tym biznesie są kompetentni i sprawni pracownicy. Wydatki łączne na pensję 5 pracowników kształtują się w granicach 20 tys. zł. Praca jest żmudna i wymagająca poświęceń, więc i zarobki muszą być odpowiednie.

 

Duże zyski

 

Zarabiamy oczywiście tylko na świadczeniu usług detektywistycznych, nie ma dodatkowych przychodów jak np. w portalach internetowych. Największy zysk osiągniemy przy poszukiwaniu cennych przedmiotów i zbieraniu informacji o osobach, np. o żonie na zlecenie zazdrosnego męża. Za realizację tego typu zleceń można zarobić miesięcznie od 20 tys. zł do 100 tys. zł.

 

Poszukiwanie zaginionych lub ukrywających się osób jest w zasadzie mniej dochodowe.

 

Część firm detektywistycznych zajmuje się przetwarzaniem takich informacji o osobach jak dane teleadresowe na zlecenie różnych firm z obszaru tzw. sprzedaży bezpośredniej, e-commerce oraz telekomunikacyjnych. Przy dobrych zleceniach można zarobić około 20 tys. zł  miesięczne.

 

Nie tylko koncesja

 

Oprócz posiadania koncesji na działalność detektywistyczną, detektywi muszą posiadać licencję. Egzaminy na licencję przeprowadza nie rzadziej niż co 6 miesięcy komisja powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Egzamin obejmuje zagadnienia m.in.: z zakresu Konstytucji RP, organizacji i zasad funkcjonowania organów sprawiedliwości, przestrzegania prawa, ochrony danych osobowych oraz ochrony informacji niejawnych. Po pozytywnie zdanym egzaminie, licencję wydaje komendant wojewódzki policji na czas nieokreślony.

 

Firma musi być wpisana do rejestru działalności detektywistycznej prowadzonego przez MSWiA. Przedsiębiorca może prowadzić działalność detektywistyczną, jeżeli posiada licencję w przypadku osoby fizycznej. W innym przypadku licencję musi posiadać co najmniej jedna osoba uprawniona do reprezentowania przedsiębiorcy lub jego pełnomocnik. Detektyw z licencją nie może być dłużnikiem niewypłacalnym, wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego. Ponadto nie może być karany i musi posiadać polisę ubezpieczenia  od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas świadczenia usług detektywistycznych za 15 tys. euro.

 

Ponadto kandydat na detektywa musi być zbadany w celu oceny zdolności  fizycznej i psychologicznej do wykonywania  czynności w zakresie usług detektywistycznych. Detektyw, który już posada licencję musi poddawać się  tego typu badaniom lekarskim i psychologicznym co 3 lata.

 

Ważna jest znajomość prawa

 

Działalność firm detektywistycznych regulują szczegółowo przepisy ustawy z 6 lipca 2001 (Dz. U. z 2002 nr 12, poz. 110 ze zm.) oraz rozporządzenia:

1.    Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 6 listopada 2002 r w sprawie egzaminów dla osób ubiegających się o wydanie licencji detektywa (Dz. U. nr 186, poz. 1559).

2.    Ministra Zdrowia z 2 września 2003 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających licencję detektywa (Dz. U. nr. 160, poz. 1563).

3.    Ministra Finansów z 19 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy za szkody wyrządzone podczas wykonywana czynności detektywa (Dz. U. nr. 229, poz. 2283).

 

Przed rozpoczęciem działalności warto zapoznać się z tymi przepisami prawa.

 

Tabela 1: Zarobki szacunkowe za miesiąc

Poszukiwanie cennych przedmiotów i zbieranie informacji o osobach 
Od 20. tys. zł do 100 tys. zł
 Poszukiwanie zaginionych lub ukrywających się osób   20 tys. zł
 Zbieranie i przetwarzanie danych teleadresowych   20 tys. z

Źródło: opracowanie własne n podstawie informacji z firm detektywistycznych

 

Tabela 2: Koszty inwestycyjne i inne wydatki

Założenie firmy i pozyskanie licencji 
4 tys. zł
 Zakup komputerów i sprzętu biurowego6 tys. zł
 Czynsz
3 tys. zł
 Zakup samochodów80 tys. zł
 Zatrudnienie 5 osób    20 tys. zł
 OC detektywa   
około 59 tys. zł (15 tys euro)
 Zakup aparatu fotograficznego 
2 tys. z

Źródło: opracowanie własne

Andrzej Okrasiński
Portal Skarbiec.Biz

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA