REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność detektywistyczna - zyskowny biznes

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Usługi detektywistyczne świadczyć można tylko po otrzymaniu koncesji i wpisu do Rejestru Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nakłady inwestycyjne są niewielkie, zyski mogą być duże. Dochody zależą od wyrobionej renomy firmy. Im działalność jest skuteczniejsza, tym więcej zleceń i większe zyski.

 

REKLAMA

Usługi detektywistyczne polegają na pozyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu zleceniodawcy informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Realizacja usług odbywa się na podstawie umowy pisemnej zawartej ze zleceniodawcą. Usługi można realizować w zakresie niezastrzeżonym dla organów ścigania lub instytucji publicznych, np. policji, straży miejskiej, prokuratury czy sądów.

 

Detektyw podczas świadczenia usług nie może stosować podsłuchu, ani innych środków technicznych oraz metod i czynności rozpoznawczych zastrzeżonych dla policji lub straży miejskiej. Nie może stosować środków przymusu fizycznego, poza wyjątkami, jak np. zagrożenie życia.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nakłady niewielkie

 

Nakłady inwestycyjne na założenie firmy detektywistycznej są stosunkowo małe. Należy posiadać niewielki lokal o powierzchni około 40 lub 50 mkw. Czynsz za taki lokal wynosi w mieście wojewódzkim w granicach 3 tys. zł. Trzeba zakupić wysokiej klasy sprzęt komputerowy z podstawowym, używanym powszechnie oprogramowaniem,  np. Word 2007. Nie ma specjalnego oprogramowania dla tego typu firm. Zakup dwóch komputerów i podstawowego sprzętu biurowego (drukarka, xero) to koszt łączny około 6 tys. zł. Dodatkowo, potrzebny jest jeszcze dobrej klasy aparat fotograficzny - koszt około 2 tys. zł.

 

W tego typu działalności niezbędny jest samochód. W firmie liczącej 5 pracowników na wyposażeniu powinno być przynajmniej dwa samochody osobowe. To koszt około 80 tys. zł. Powinny być one sprawne i w miarę szybkie. Można wyleasingować pojazdy, wówczas comiesięczny czynsz leasingowy wynoszący około 2 tys. zł można wliczyć w koszty pozyskiwania przychodu jako ulga podatkowa.

 

Najważniejszym ogniwem w tym biznesie są kompetentni i sprawni pracownicy. Wydatki łączne na pensję 5 pracowników kształtują się w granicach 20 tys. zł. Praca jest żmudna i wymagająca poświęceń, więc i zarobki muszą być odpowiednie.

 

Duże zyski

 

Zarabiamy oczywiście tylko na świadczeniu usług detektywistycznych, nie ma dodatkowych przychodów jak np. w portalach internetowych. Największy zysk osiągniemy przy poszukiwaniu cennych przedmiotów i zbieraniu informacji o osobach, np. o żonie na zlecenie zazdrosnego męża. Za realizację tego typu zleceń można zarobić miesięcznie od 20 tys. zł do 100 tys. zł.

 

Poszukiwanie zaginionych lub ukrywających się osób jest w zasadzie mniej dochodowe.

 

Część firm detektywistycznych zajmuje się przetwarzaniem takich informacji o osobach jak dane teleadresowe na zlecenie różnych firm z obszaru tzw. sprzedaży bezpośredniej, e-commerce oraz telekomunikacyjnych. Przy dobrych zleceniach można zarobić około 20 tys. zł  miesięczne.

 

Nie tylko koncesja

 

Oprócz posiadania koncesji na działalność detektywistyczną, detektywi muszą posiadać licencję. Egzaminy na licencję przeprowadza nie rzadziej niż co 6 miesięcy komisja powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Egzamin obejmuje zagadnienia m.in.: z zakresu Konstytucji RP, organizacji i zasad funkcjonowania organów sprawiedliwości, przestrzegania prawa, ochrony danych osobowych oraz ochrony informacji niejawnych. Po pozytywnie zdanym egzaminie, licencję wydaje komendant wojewódzki policji na czas nieokreślony.

 

Firma musi być wpisana do rejestru działalności detektywistycznej prowadzonego przez MSWiA. Przedsiębiorca może prowadzić działalność detektywistyczną, jeżeli posiada licencję w przypadku osoby fizycznej. W innym przypadku licencję musi posiadać co najmniej jedna osoba uprawniona do reprezentowania przedsiębiorcy lub jego pełnomocnik. Detektyw z licencją nie może być dłużnikiem niewypłacalnym, wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego. Ponadto nie może być karany i musi posiadać polisę ubezpieczenia  od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas świadczenia usług detektywistycznych za 15 tys. euro.

 

Ponadto kandydat na detektywa musi być zbadany w celu oceny zdolności  fizycznej i psychologicznej do wykonywania  czynności w zakresie usług detektywistycznych. Detektyw, który już posada licencję musi poddawać się  tego typu badaniom lekarskim i psychologicznym co 3 lata.

 

Ważna jest znajomość prawa

 

Działalność firm detektywistycznych regulują szczegółowo przepisy ustawy z 6 lipca 2001 (Dz. U. z 2002 nr 12, poz. 110 ze zm.) oraz rozporządzenia:

1.    Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 6 listopada 2002 r w sprawie egzaminów dla osób ubiegających się o wydanie licencji detektywa (Dz. U. nr 186, poz. 1559).

2.    Ministra Zdrowia z 2 września 2003 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających licencję detektywa (Dz. U. nr. 160, poz. 1563).

3.    Ministra Finansów z 19 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy za szkody wyrządzone podczas wykonywana czynności detektywa (Dz. U. nr. 229, poz. 2283).

 

Przed rozpoczęciem działalności warto zapoznać się z tymi przepisami prawa.

 

Tabela 1: Zarobki szacunkowe za miesiąc

Poszukiwanie cennych przedmiotów i zbieranie informacji o osobach 
Od 20. tys. zł do 100 tys. zł
 Poszukiwanie zaginionych lub ukrywających się osób   20 tys. zł
 Zbieranie i przetwarzanie danych teleadresowych   20 tys. z

Źródło: opracowanie własne n podstawie informacji z firm detektywistycznych

 

Tabela 2: Koszty inwestycyjne i inne wydatki

Założenie firmy i pozyskanie licencji 
4 tys. zł
 Zakup komputerów i sprzętu biurowego6 tys. zł
 Czynsz
3 tys. zł
 Zakup samochodów80 tys. zł
 Zatrudnienie 5 osób    20 tys. zł
 OC detektywa   
około 59 tys. zł (15 tys euro)
 Zakup aparatu fotograficznego 
2 tys. z

Źródło: opracowanie własne

Andrzej Okrasiński
Portal Skarbiec.Biz

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA