REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomysł na biznes: własna myjnia samochodowa

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uruchomienie myjni samochodowej może być dobrym pomysłem na własny biznes. Rynek myjni samochodowych zwiększa się rocznie o około 10 proc. Zainwestowanie kilkuset tysięcy złotych może się zwrócić w ciągu kilkunastu miesięcy. Średni obrót dzienny to 600 złotych.

 

REKLAMA

Rynek myjni samochodowych zwiększa się rocznie o około 10 proc. Zainwestowanie kilkuset tysięcy złotych może się zwrócić w ciągu kilkunastu miesięcy. Średni obrót dzienny to 600 złotych.

 

Uruchomienie myjni samochodowej może być dobrym pomysłem na własny biznes, bo coraz więcej jest samochodów. Najszybciej inwestycja się zwraca, gdy jest usytuowana przy dużym osiedlu lub przy trasie o dużym natężeniu ruchu.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wejście na ten rynek to wydatek, co najmniej 200 tysięcy złotych. Tyle płaci się za jedno stanowisko myjące samoobsługowo z myjką ciśnieniową dla aut osobowych.

 

Problemem jest jednak załatwianie wielu formalności. Procedura załatwiania może trwać nawet rok. Wiąże się to z koniecznością pozyskania zgody na prowadzenie tego typu biznesu i załatwiania innych formalności - informuje Zenon Jaskólski, właściciel myjni automatycznej w Warszawie.

 

Ważne!

Koszty uruchomienia myjni nalezy szacować na 200 - 450 tysięcy złotych.

 

Szacuje się, że w całym kraju funkcjonuje ponad 8 tysięcy myjni. Oficjalnych statystyk w tej branży jednak nie ma. Rocznie przybywa około 400 do 500 myjni. Rynek nadal jeszcze nie jest konkurencyjny. Szacuje się, że zyski całego krajowego rynku myjni samochodowych w ciągu ubiegłego roku wyniosły 1, 4 miliarda złotych.

 

Nie musimy dysponować całym kapitałem inwestycyjnym. Można całą myjnię wziąć w leasing. Spłata rat czynszu leasingowego w przypadku leasingu operacyjnego jest korzystnie opodatkowana. Opłaty leasingowe w całości można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. W zasadzie w przypadku tego typu inwestycji, na pieniądze ze źródeł unijnych nie ma co liczyć. Taki biznes można założyć poprzez np., sieć myjni franczyzowych Turbo. To łatwiej, ale trzeba liczyć się z podziałem w zyskach lub należy uiszczać odpowiednie opłaty.

 

Ile trzeba zainwestować by zarobić?

 

Przedsiębiorca powinien liczyć się z zainwestowaniem od 200 do 450 tysięcy złotych.  Kwota jest różna, bo różne są myjnie. Średniej jakości myjnia to wydatek około 350 tysięcy złotych. Najbardziej zaawansowana technologicznie myjnia kosztuje więcej, w granicach 800 tysięcy złotych, a nawet 1 miliona. Są to tzw. myjące kombajny, które w ciągu kilku minut są w stanie umyć autobus albo TIR-a. Na tych najwięcej można zarobić. Najwięcej zarabia się nie na obsłudze aut osobowych, ale na myciu samochodów specjalistycznych i ciężarowych.

 

Wpływ na wielkość zainwestowanych pieniędzy ma także i to, jakie samochody będziemy obsługiwać. Jeżeli nastawimy się na mycie tylko samochodów osobowych, to może wystarczyć 200 tysięcy złotych. Jeżeli będziemy obsługiwać samochody ciężarowe, to należy zainwestować większą kwotę, co najmniej 450 tysięcy złotych.

 

Funkcjonują myjnie aut osobowych i specjalistyczne. W tych ostatnich można umyć np. cysternę, autobus, TIR. Droższe o wiele są myjnie automatyczne (bezdotykowe). Mniej pieniędzy inwestuje się w myjnie ręczne.

 

Za umycie auta osobowego, w tzw. programie podstawowym lub w myjni ręcznej można zarobić od 15 do 20 złotych. Za umycie cysterny o wiele więcej około 150 złotych, autobusu lub samochodu ciężarowego do 100 złotych, busa 75 złotych. Średni obrót dzienny powinien wynosić około 600 złotych. Miesięcznie netto można zarobić na tym interesie 20 tysięcy złotych. Zainwestowanie, więc co najmniej 200 tysięcy złotych może zwrócić się już po niespełna roku.

 

Czasochłonne załatwianie formalności

 

Największym problemem dla przedsiębiorców inwestujących w myjnie jest konieczność otrzymania wielu zgód na prowadzenie takiego biznesu.

 

Przede wszystkim w urzędzie gminy należy sprawdzić, czy tego typu działalność jest przewidywana w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego. Następnie należy zwrócić się o tzw. warunki zabudowy przestrzennej. Aby w przyszłości nie było kłopotów, architekt powinien przystosować myjnie do konkretnych warunków zabudowy terenu w gminie.

 

Trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę. Następnie koniecznie trzeba pozyskać w urzędzie gminy, w wydziale ochrony środowiska, tzw. decyzję środowiskową.

 

We wniosku musi być zamieszczony:

•    opis przedsięwzięcia,

•    źródła zasilania w energię i wodę,

•    w jaki sposób będą oczyszczane i odprowadzane zanieczyszczenia,

•    usytuowanie obiektu wraz z drogą dojazdową.

 

We wniosku takim ponadto należy oszacować, ile samochodów i jakie będą obsługiwane. Należy dołączyć mapkę z nieruchomością i zaznaczonymi granicami działki inwestycyjnej. Urzędnicy gminni mają prawo zażądać raportu o wpływie inwestycji na lokalne środowisko. I to jeszcze nie wszystko. Kolejnym krokiem jest pozyskanie pozwolenia wodno prawnego i zezwolenia na wytwarzanie odpadów. Myjnię musi przez rozruchem odebrać straż pożarna.

 

By było opłacalne?

 

Interes będzie opłacalny, gdy myjnia będzie obsługiwać średnio dzienne 15 pojazdów. W takiej sytuacji przedsiębiorca może liczyć rocznie na przychody rzędu 380 tysięcy złotych. Od tego oczywiście należy odliczyć koszty prowadzenia biznesu. A są to koszty stałe (dzierżawa terenu, serwis urządzeń), oraz tzw. koszty zmienne. W ostatnim przypadku są to przede wszystkim pensje pracownicze, składki na ubezpieczenia społeczne, materiały eksploatacyjne, zużycie prądu i wody. Koszty zmienne to indywidualne podejście do biznesu. Ich wielkość zależy od ilości mytych samochodów.

 

Dobra lokalizacja to pewność szybkiego zwrotu z zainwestowanego kapitału. Może on być zwrócony w ciągu kilkunastu miesięcy. Średnio jednak zwraca się jednak w ciągu trzech lat.

 

Podstawą opłacalności tego typu biznesu jest lokalizacja. By interes był opłacalny, to najlepiej by myjnia była zlokalizowana przy dużym osiedlu, w sąsiedztwie zakładów przemysłowych, w pobliżu tras komunikacyjnych, centr handlowych, firm spedycyjnych i transportowych - twierdzi Marian Myszkowski, właściciel  myjni specjalistycznej z Białegostoku.
Musimy mieć do dyspozycji odpowiedniej wielkości działkę inwestycyjną. Jeżeli nastawimy się na obsługę tylko samochodów osobowych to wystarczy działka o powierzchni około 200 mkw. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na obsługę również samochodów ciężarowych  i TIR-ów to potrzebna będzie działka o wiele większa, w granicach 5 tys mkw. Obok stanowisk typowo myjących potrzebna jest jeszcze część działki na wjazdy, dojazdy, miejsca parkingowe oraz tzw. plac manewrowy. W przypadku myjni bezdotykowej (samoobsługowej) na jedno stanowisko potrzeba, co najmniej 30 mkw.

 

 

1.    Koszty i zyski w zł

 

Inwestycje w uruchomienie
myjni ręcznej
Inwestycja w uruchomienie
myjni specjalistycznej
 Średni obrót dziennyPrzeciętny miesięczny
zysk netto
 200 - 450 tys 700 tys - 1 mln 400 - 1 tys  20 tys

Źródło. Opracowane własne

 

 

2. Przeciętne ceny za mycie samochodów

 

 Rodzaj myjni Program lub samochód Cena za usługę w zł
 Myjnia dla aut osobowych Program podstawowy  15 - 22
 Myjnia specjalistyczna cysterna 150
 Myjnia specjalistyczna Autobus lub TIR 100
 Myjnia specjalistyczna Inny samochód ciężarowy 100
 Myjnia specjalistyczna Bus osobowy 45 - 75

 Źródło: opracowanie własne

 

Andrzej Okrasiński

Portal Skarbiec.Biz
www.skarbiec.biz

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA