Kategorie

Na co zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy projektu start upu?

inforCMS
Coraz częściej twórcy internetowych biznesów powierzają realizację projektu zewnętrznej firmie – dzięki temu mają pewność, że start up wykonany zostanie profesjonalnie i terminowo, a nie utknie gdzieś pośród wielu niedokończonych pomysłów. Jak wybrać wykonawcę, by potem być zadowolonym z końcowego efektu? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych kryteriów, pomocnych przy wyborze wykonawcy naszego start-upu

 

Portfolio projektów

 

Projekty wykonane przez firmę to bardzo ważne kryterium - pod warunkiem, że wiemy jak wyciągać wnioski z przedstawionych realizacji. Jeśli projekt realizujemy z pomocą środków unijnych, szukajmy w portfolio serwisów i aplikacji dofinansowanych z odpowiednich funduszy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że firma zna procedury i specyfikę pracy nad projektami unijnymi. Szukanie projektów identycznych (lub bardzo podobnych) nie jest dobrym rozwiązaniem. Dobrze, jeśli firma wykonała podobny serwis czy aplikację, ale jeszcze lepiej jeśli pracowała przy projektach o podobnej skali. Zespół pracujący przy dużych projektach będzie potrafił poradzić sobie z problemami innego projektu tej wielkości, niezależnie od tematyki czy rozwiązań technicznych.

 

Klienci

 

Ilość, wielkość, rodzaj klientów mogą być cenną wskazówką odnośnie firmy, a zaufanie jaką obdarzają ją duże marki - skłonić do realizacji projektu właśnie z nią. Logotypy znanych graczy na rynku to jednak nie wszystko, należy dokładnie zanalizować, jakie realizacje się za nimi się kryją. Duże firmy bardzo często realizują projekty wizerunkowe - co oznacza proste aplikacje i serwisy lub małe projekty graficzne (np. bannery). To mniejsze firmy z „mało atrakcyjnych” branż, takich jak np. budownictwo czy przemysł, potrzebują częściej dużych, rozbudowanych systemów informatycznych. Dokładna analiza zakładki „Klienci” na stronie i case study z realizacji, w połączeniu z przedstawionymi przez potencjalnego wykonawcę referencjami na pewno pomogą podjąć najlepszą decyzję.

 

Zakres usług

 

W procesie ofertowania na pewno pojawi się mnóstwo propozycji - różniących się koncepcją, stosowanymi technologiami czy ceną. Oprócz tych kryteriów pod uwagę wziąć należy również zakres usług oferowany przez potencjalnego wykonawcę. Dla wielu firm współpraca zaczyna się i kończy wyłącznie na stworzeniu rozwiązań informatycznych, tymczasem od profesjonalnego wykonawcy powinniśmy oczekiwać również np. analizy przedwdrożeniowej projektu, obsługi powdrożeniowej czy kilkuletniej gwarancji na wykonany serwis czy aplikację. Firma, z którą zwiążemy się na kilka, kilkanaście miesięcy powinna stać się równorzędnym partnerem projektu, a nie tylko wykonawcą, który zapomni o problemach start-upu tak szybko, jak szybko otrzyma wynagrodzenie za usługi. Warto również zwrócić uwagę na to, czy firma będzie w stanie zapewnić rozwój projektu w przyszłości lub zaproponuje usługi komplementarne, pozwalające na wsparcie również w innych obszarach.

 

Sposób prowadzenia projektów

 

Dobrze jest poświęcić nieco czasu na zapoznanie się ze sposobem prowadzenia projektów przez firmę - to często niedoceniany, a niezwykle ważny aspekt współpracy. W jaki sposób prowadzone są kolejne działania, kiedy możemy spodziewać się pierwszych rezultatów, jak firma informuje o przebiegu prac i jak ustala etapy - to wszystko może powiedzieć nam sporo o organizacji pracy wykonawcy oraz wskazać, czy poradzi on sobie ze sporym projektem i czy zostanie on ukończony w założonym czasie. Podczas procesu ofertowania dużo dowiemy się również o sposobie prowadzenia komunikacji na linii klient-firma. Osoba, która będzie naszym łącznikiem przez najbliższe kilka miesięcy, powinna być konkretna, dyspozycyjna, a przede wszystkim posiadać specjalistyczną wiedzę, aby doradzić najodpowiedniejsze rozwiązania.

 

Cena

 

To bardzo ważny aspekt wyboru wykonawcy, nierzadko jedyny, który decyduje o powierzeniu projektu w ręce konkretnej firmy. Tymczasem - choć ważna - cena nie powinna zaważyć na naszej decyzji. Równie ważne są wszystkie wspomniane wcześniej elementy - doświadczenie, kompetencje, wykorzystywana technologia, zakres usług, klienci czy jakość obsługi. Tylko całościowa analiza oferty pozwoli na najlepszy wybór - taki, którego potem nie będziemy żałować. Przed wyborem najtańszej opcji warto się zastanowić, czy wykonawca będzie miał odpowiednie kompetencje oraz zespół, by zapewnić profesjonalne wsparcie dużego projektu.

 

Anna Siry

Positive Power Sp. z o.o.
www.positive-power.pl

A nna Siry: W Positive Power Sp. z o.o. zajmuje się między innymi pozyskiwaniem Klientów i prowadzeniem projektów w ramach Funduszy Europejskich, szczególnie Działania 8.1: Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Zawodowo interesuje się także usability serwisów internetowych oraz innowacyjnymi pomysłami na e-biznes.

 

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  31 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?