REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własny biznes pochłania więcej czasu niż etat

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy poświęcają własnej firmie więcej niż 8 godzin dziennie. Prawie 60% badanych przez firmę Tax Care przedsiębiorców pracuje ponad normę. Tych, których biznes pochłania do reszty mogą jednak liczyć na wyższe zarobki.

 

REKLAMA

Prowadzenie własnej firmy to praca 24 godziny na dobę. Przedsiębiorca nie może, tak jak pracownik na etacie, zamknąć drzwi firmy po ośmiu godzinach i spać spokojnie. Przedsiębiorcy poświęcają własnemu biznesowi znacznie więcej czasu. A nawet jak już fizycznie skończą pracę, myślami często są z nią jeszcze długo po wyjściu z firmy. Ile więc pracuje przeciętny polski przedsiębiorca? Takie pytanie zadała firma Tax Care w ankiecie skierowanej do przedsiębiorców, którzy odwiedzili siedzibę jej oddziałów w terminie 6-13 czerwca 2011 r. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1018 respondentów.

 

Prawie 60% przedsiębiorców pracuje ponad normę

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okazuje się, że przedsiębiorcy, aby osiagnąć sukces, poświęcają firmie więcej czasu niż standardowe 8 godzin dziennie. 36% ankietowanych pracuje 9-10 godzin dziennie. Są też i tacy, i wcale nie ma ich tak mało, którzy poświęcają się firmie od rana do wieczora (15%). Tych, którzy traktują firmę jako pracę dorywczą (pracują nie więcej niż 5 godzin dziennie) jest relatywnie mało, bo tylko 14%.

 

 

Ile godzin dziennie przedsiębiorca poświęca na prowadzenie biznesu

Kliknij, aby zobaczyć ilustrację

Źródło: Tax Care

 

W tym miejscu warto zastanowić się czemu przedsiębiorcy tak dużo pracują. Odpowiedź jest prosta. Własny biznes niestety wymaga stuprocentowego zaangażowania. Trzeba pamiętać, że przedsiębiorca, szczególnie mikro i mały, to osoba, która musi mieć czas nie tylko na to, co jest głównym przedmiotem działalności. Sprawy księgowe, kadrowe, obowiązki wobec urzędu skarbowego, ZUS-u i innych instytucji - to wszystko spoczywa na barkach często jednej osoby. Jeśli dodamy do tego główny motyw podjęcia działalności gospodarczej, jakim są wyższe zarobki, okazuje się, że własna firma to praca na dwie zmiany.

 

Bez pracy nie ma kołaczy

 

Prawda ta potwierdza się w wynikach badania Tax Care. Okazuje się, że im więcej czasu poświęcamy firmie tym większe są nasze zarobki. Przedsiębiorcy, którzy pracują do trzech godzin dziennie, nie mogą liczyć na wysokie zyski. Najlepsze wyniki osiągają ci przedsiębiorcy, którzy zajmują się biznesem ponad dwanaście godzin dziennie. Prawie 7% ankietowanych z tej grupy przedsiębiorców osiąga dochody powyżej 500 tys. zł rocznie. Dla porównania, przedsiębiorców spędzających w swojej firmie do 5 godzin dziennie i osiągających taki wynik jest tylko 1%.

 

Dochód a liczba godzin poświęcanych dziennie na prowadzenie biznesu

Kliknij, aby zobaczyć ilustrację

Źródło: Tax Care

 

Kobiety mają mniej czasu na biznes

 

Czy każdy przedsiębiorca może cały swój czas poświęcić firmie? Niestety nie. Jak wynika z badania Tax Care kobiety poświęcają mniej czasu własnemu biznesowi. Wynikać to może przede wszystkim z tego,  że przedsiębiorcza kobieta z firmą czy bez ma zawsze stały etat. A jest nią rodzina i dom. Jeśli porównamy wyniki dla dwóch analizowanych grup - mężczyzn i kobiet - okazuje się, że wyższy odsetek kobiet w porównaniu z mężczyznami spędza w firmie do 8 godzin dziennie. Większość ankietowanych mężczyzn (61%) poświęca własnemu biznesowi więcej niż 8 godzin.

 

Płeć a liczba godzin poświęcanych na prowadzenie firmy

Kliknij, aby zobaczyć ilustrację

Źródło: Tax Care

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA