| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Czy warto wnioskować o interpretacje indywidualne ZUS?

Czy warto wnioskować o interpretacje indywidualne ZUS?

Pracodawcy, aby prawidłowo stosować przepisy prawa ubezpieczeń społecznych, mogą występować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie interpretacji indywidualnych. Posiadanie interpretacji indywidualnej zapewnia zainteresowanemu ochronę przed odpowiedzialnością w sytuacji, gdyby stanowisko urzędu okazało się wadliwe.

 

 

Przed pojawieniem się instytucji interpretacji indywidualnych ustna informacja uzyskana od urzędnika o tym, jak pracodawca powinien np. zgłaszać do ubezpieczeń, nie miała charakteru urzędowego. W praktyce była to opinia dla nikogo niewiążąca. W przypadku gdy okazało się, że podana informacja jest nieprawdziwa, pracodawca mógł dochodzić odszkodowania jedynie w postępowaniu cywilnym. Przedsiębiorcy mieli jednak trudności z udowodnieniem przed sądem, jaka była treść informacji ustnie udzielonej przez urzędnika. W odróżnieniu od informacji przekazywanych np. przez telefon, interpretacje indywidualne mają charakter oficjalnego stanowiska urzędowego w stosunku do konkretnej sytuacji podmiotu, który wystąpił o jej wydanie. Interpretacje ZUS wydawane są na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

 

O wydanie interpretacji przez ZUS można ubiegać się na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Daje ona prawo składania do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

 

Interpretację od ZUS może otrzymać tylko przedsiębiorca w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zatem ZUS wydaje interpretację osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym niebędącym osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonującym we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Interpretacji indywidualnej nie uzyska natomiast m.in. jednostka budżetowa.

 

PRZYKŁAD

Pracownik spółki akcyjnej X oddelegowany do pracy za granicę ma wątpliwości, czy pracodawca prawidłowo nalicza od jego wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pracownik nie może uzyskać interpretacji z ZUS, gdyż nie jest przedsiębiorcą.

 

 

W przypadku ubiegania się o interpretację indywidualną z ZUS, przedsiębiorca składa wniosek o jej wydanie do jednego z podanych niżej oddziałów, właściwego terytorialnie dla przedsiębiorcy. Od 1 stycznia 2011 r. właściwe do rozpatrzenia wniosku o wydanie przedsiębiorcy interpretacji indywidualnej są:

Oddział ZUS w Gdańsku, który wydaje interpretacje w sprawach wnioskodawców z zakresu terytorialnego Oddziałów w: Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Łodzi I, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Płocku, Poznaniu I, Poznaniu II, Siedlcach, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie I, Warszawie II, Warszawie III, Zielonej Górze,

Oddział ZUS w Lublinie, który wydaje interpretacje w sprawach wnioskodawców z zakresu terytorialnego Oddziałów w: Bielsku-Białej, Biłgoraju, Chorzowie, Chrzanowie, Częstochowie, Jaśle, Kielcach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi II, Nowym Sączu, Opolu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Sosnowcu, Tarnowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zabrzu,

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »