Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 kroki PROWadzące do sukcesu

inforCMS
Dla właścicieli mikroprzedsiębiorstw planujących rozwój, lub osób chcących w najbliższym czasie założyć własną firmę, nadchodzi najlepszy czas na poszukiwanie odpowiedniego wsparcia. Dla aktywnych biznesowo mieszkańców terenów wiejskich bądź miejskich do 5 tys. mieszkańców, Unia Europejska przygotowała wyjątkowo korzystne działanie – Działanie 312 z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).


Jak otrzymać tę pomoc? Specjaliści z firmy doradczej DC CONSULTANT Centrum Analiz i Ekspertyz Ekonomicznych prezentują cztery kroki na drodze do rozwoju w ramach Działania 312 z PROW-u.

 

P jak Pomysł


Zanim przystąpimy do konkretnych działań warto dokładnie przeanalizować możliwości jakie stoją przed mikroprzedsiębiorcami chcącymi skorzystać z Działania 312 z PROW-u (Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich). Nie każdy pomysł zrealizujemy bowiem przy pomocy tego konkretnego działania, ale i nie każde z możliwych rozwiązań przyjdzie nam od razu do głowy. Wszelkie wątpliwości rozwiejemy wnikliwie analizując broszurę informacyjną na temat Działania 312 z PROW-u. Jakie pomysły mają szansę na realizację? Wszystkie te, które są zgodne z listą działań objętych wsparciem, a są wśród nich:

 • usługi dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa,
 • usługi dla ludności,
 • sprzedaż hurtowa i detaliczna,
 • rzemiosło lub rękodzielnictwo,
 • roboty i usługi budowlane oraz instalacyjne,
 • usługi turystyczne oraz związane ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem,
 • usługi transportowe,
 • usługi komunalne,
 • przetwórstwo produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych,
 • magazynowanie lub przechowywanie towarów,
 • wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy,
 • rachunkowość, doradztwo lub usługi informatyczne.

 

Sam pomysł spożytkowania dotacji często pojawia się dopiero w momencie, gdy przedsiębiorca uświadomi sobie możliwość ubiegania się o nią. Wielu potencjalnych Beneficjentów nie podjęłoby działań, gdyby nie perspektywa otrzymania dofinansowania. W praktyce więc często pomysł poprzedza perspektywa jego realizacji. To NA CO ostatecznie zdecydujemy się wydać dofinansowanie zależy już od możliwości firmy, lista działań objętych dofinansowaniem jest bowiem bardzo długa - mówi Jacek Śledziński, Specjalista ds. Finansowania Przedsiębiorstw Sektora MŚP w DC CONSULTANT Centrum Analiz i Ekspertyz Ekonomicznych.


R jak Rozpoznanie


Działanie 312 należy generalnie do prostych, i względnie łatwo dostępnych. Z założenia, w przeciwieństwie do innych, bardziej skomplikowanych działań, nie powinno wiązać się z długotrwałym procesem przygotowywania dokumentacji, o czym przekonać mogą się ci Beneficjenci, którzy wcześniej mieli do czynienia z innymi programami operacyjnymi, jak chociażby Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Ci, którzy z unijnego wsparcia korzystają po raz pierwszy, powinni w pierwszym kroku dokładnie zapoznać się z dokumentami poświęconymi Działaniu 312.  Zawarte w nich informacje są o tyle istotne, że wskazują na wiele potencjalnych trudności, których początkowo Beneficjenci w ogóle nie biorą pod uwagę.

Nim więc zdecydujemy się na snucie planów rozwoju swojej działalności, przeanalizujmy dokumenty pod kątem ograniczeń programu. Do istotnych kwestii należy na przykład sama kwota dofinansowania, która uzależniona jest od liczby stworzonych w oparciu o pozyskaną dotację etatów (dla przynajmniej 1 - do 100 tys. zł, i odpowiednio dla 2 i mniej niż 3 - do 200 tys. zł, a dla przynajmniej 3 - do 300 tys. zł). Warunki Działania 312 są na tyle korzystne, że działającym dotąd wyłącznie na terenie miasta przedsiębiorcom opłaci się rozważyć możliwość rozszerzenia swych usług na nowe obszary.

 

O jak Organizacja

 

Początek drogi do uzyskania dofinansowania polega na takim sformułowaniu celu pozyskania dotacji, by wpisał się w konkretne kategorie działań ujętych w regulaminie. Gdy więc poszukujemy środków na rozwój bądź stworzenie przedsiębiorstwa pamiętajmy, że nasze szanse rosną wraz z dopasowaniem celów do wymagań stawianych przed Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Na tym etapie warto się także zastanowić nad tym, czy planowaną inwestycję da się zrealizować wyłącznie przy pomocy tego konkretnego dofinansowania. Większe inwestycje warto podzielić na mniejsze. Po ustaleniu zakresu inwestycji przychodzi czas na decyzję w kwestii sporządzania samego wniosku. Potencjalny Beneficjent ma dwa wyjścia - sporządzić wniosek sam, bądź powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie doradczej. Pierwsza z dróg wydaje się na pierwszy rzut oka  lepszą, bowiem skoro Działanie 312 jest proste z założenia, sporządzenie wniosku nie powinno nastręczać wiele trudności. 

Problem polega jednak na tym, że procedura, o ile jest faktycznie uproszczona względem innych programów, także i w tym wypadku wymaga jednak fachowej wiedzy a także doświadczenia w kompletowaniu dokumentacji. Wiele projektów, które spełniają doskonale założenia Działania 312 z PROW-u odpada tylko dlatego, że wnioskodawcy nie dopełnili kryteriów formalnych. To frustrujące, tym bardziej że w dotychczasowych naborach szansa otrzymania dotacji po spełnieniu kryterium formalnego była bardzo duża. Sam przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy czuje się na siłach, by pomysł pozyskania dotacji doprowadzić pomyślnie do końca. Większości brakuje często wiedzy, determinacji, lub doświadczenia, w efekcie więc wysiłki okazują się daremne a szansa na rozwój przepada. - mówi Jacek Śledziński z DC Consultant.        

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca zdecyduje się, czy nie, na usługi firmy doradczej, w chwili uruchomienia procedury aplikacyjnej rozpoczyna się urzędowa ścieżka zaświadczeń, analiz, raportów, spisów, planów i decyzji. Nie warto jednak się tym zniechęcać, ARiMR-u jest bowiem jedynie weryfikacja rzeczywistych planów przedsiębiorcy i szans na powodzenie jego pomysłu. O ile więc plany rzeczywiście dobrze wypełniają założenia programu, istnieją realne szanse na powodzenie w pozyskaniu dotacji.

 

W jak Wynik

 

To, co najbardziej interesuje nas w Działaniu 312 PROW to oczywiście wynik. Równie mocno są nim zainteresowane organy, z którymi musimy rozliczyć się z wykorzystania unijnych środków. Po przejściu oceny formalnej i merytorycznej, co trwa zwykle ok. 12 miesięcy, przychodzi bowiem czas najpierw na przekazanie nam dotacji, późnej zaś, na rozliczanie jej, co jest nie mniej istotnym elementem co wnioskowanie o nią. Rozliczanie dotacji jest wymagane od każdego z Beneficjentów, zaś jego celem jest udokumentowanie prawidłowego wykorzystania środków. Poprzez rozliczanie dotacji informujemy urząd o wykorzystaniu środków zgodnym z wstępnymi założeniami, a co za tym idzie o osiągnięciu założonego celu.

Przedsiębiorca musi mieć świadomość, że cele, na które wydawane są przez niego pieniądze muszą przede wszystkim pokrywać się z założeniami z wniosku o dofinansowanie. W praktyce jest to skomplikowane, bowiem założenia często nie z winy samego Beneficjenta odbiegają od zastanej później rzeczywistości. Wpływ na taki stan rzeczy mają czynniki obiektywne takie, jak zmiany cen, wahania walutowe, czy drobne modyfikacje projektu inwestycji.  Można z tym sobie jednak poradzić, bowiem na tym polu, tak jak i na polu sporządzania wniosku o dofinansowanie, swą pomoc oferują firmy doradcze. Warto zadanie to zlecić,  by mieć pewność, że nie spotkają nas negatywne konsekwencje braku wywiązania się z umowy o dofinansowanie - komentuje Szymon Cieśla, główny Analityk w DC Consultant. Przede wszystkim jednak z usług doradców w tej dziedzinie warto skorzystać po to, by samodzielnie zajmować się tym, w czym jesteśmy najlepsi - prowadzeniem działalności na której rozwój udało nam się pozyskać dofinansowanie. 

 

Jacek Śledziński
DC Consultant
Centrum Analiz i Ekspertyz Ekonomicznych
j.sledzinski@dc-consultant.pl

Alina Grencel
portal Doradca-UE
Specjalista ds. Promocji i PR
a.grencel@doradca-ue.pl
 

 

 

Instrukcje księgowego
Instrukcje księgowego – książka z aktualizacjami w serwisie online

Zawiera zestaw 96 aktualnych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe, kadrowe oraz z dziedziny prawa cywilnego i gospodarczego. Instrukcje w serwisie są powiązane z kalkulatorami, formularzami, wskaźnikami, materiałami wideo i aktami prawnymi.

Teraz 17% taniej!
Źródło: DC Consultant
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uprawnienia straży miejskiej 2022
  Uprawnienia straży miejskiej 2022, czyli kiedy strażnik miejski może zatrzymać pojazd do kontroli, a kiedy pieszego. Czy straż miejska może legitymować?
  Kiedy stawia się ekrany akustyczne?
  Kiedy stawia się ekrany akustyczne? Obowiązek ich stawiania jest bardzo precyzyjnie regulowany przez przepisy. Dziś przypomnimy główne zasady.
  Czy straż miejska może zatrzymać pieszego?
  Czy straż miejska może zatrzymać pieszego? To pytanie o tyle zasadnicze, że uprawnienia tej formacji są naprawdę mocno ograniczone. Sprawdźmy.
  Dofinansowanie zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej
  Dofinansowanie zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej? Tak, taki właśnie program został zatwierdzony przez radę nadzorczą PFRON.
  Jak oznaczać posty sponsorowane w Internecie?
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował rekomendacje dotyczące oznaczania treści reklamowanych przez influencerów w mediach społecznościowych. Przedstawił w nich podstawy prawne, przykłady współpracy, sposoby oznaczania materiałów sponsorowanych, a także konsekwencje prawne. Jeśli publikujesz tego rodzaju treści zapoznaj się z rekomendacją.
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych w praktyce
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych? Co oznacza? Zobaczmy o czym w praktyce mówi art. 14 pkt 8 Prawa o ruchu drogowym.
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. 80 proc. w 12 minut
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. Castrol i Sprint Power mają pomysł. Pracują nad akumulatorem, który można ładować z mocą 800 kW!
  Oprocentowanie lokat w 2022 roku
  Nominalne oprocentowanie lokat jest obecnie dużo wyższe niż jeszcze na początku roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy to wystarczyło, aby przyciągnąć oszczędności Polaków.
  Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?
  Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie? Na czym polegają usługi RegTech? Jak działają firmy RegTech? Wyjaśnia Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.
  Jak zabezpieczyć budynek przed ulatnianiem się tlenku węgla, czyli czadu? Obowiązki zarządcy
  Najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem oraz wybuchów gazu i pożarów są: brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych.
  Drewno opałowe: Lasy Państwowe sprzedają więcej ale zasoby są ograniczone
  Do końca sierpnia br. Lasy Państwowe sprzedały 545 tys. m sześc. tzw. gałęziówki; to o 46 proc. więcej niż w 2021 r. - poinformowały PAP Lasy Państwowe. Dodano, że o ponad 40 proc. wzrosła też sprzedaż grubszego drewna opałowego.
  Branża eventowa – odbudowa po pandemii
  Klienci biznesowi coraz częściej szukają wydarzeń nie tylko dla firmy, ale też dla odbudowy motywacji i więzi wśród pracowników po pandemii. Wyzwań jest więcej – technologia i ekologia stawiają operatorom coraz wyższe wymagania.
  Czy robotyzacja sprawdzi się w każdej firmie? Kto może skorzystać z najnowszych technologii?
  Myśląc o robotach, wiele osób wciąż wyobraża sobie zaawansowaną maszynę wykonującą zlecone jej prace. Tymczasem roboty to także oprogramowania, które doskonale sprawdzają się w pracy biurowej. Nie zajmują przestrzeni, nie wymagają dodatkowego sprzętu ani wykwalifikowanego personelu.
  Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!
  Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września 2022 roku. I choć zmiana miała być kosmetyczna, może oznaczać dla kierowców mandat.
  125 tys. Yarisów Cross w Europie. Kupujemy głównie hybrydy
  125 tys. Yarisów Cross w Europie, czyli miejski crossover bije rekordy popularności. 94 proc. pojazdów opuszcza salon z silnikiem hybrydowym.
  Wysokie rachunki, wzrost cen. Piekarze przerażeni obecną sytuacją
  Północna Izba Gospodarcza apeluje o natychmiastowe przyjęcie programu wsparcia dla rzemieślniczych piekarni oraz dla piekarzy prowadzących wypiek tradycyjnymi metodami.
  Hakerzy coraz lepsi, koszty ponoszą konsumenci
  Zaniedbania w cyberbezpieczeństwie słono kosztują. Firmy tracą średnio ponad 4 mln dolarów rocznie z powodu ataków hakerów, wynika z najnowszego raportu IBM Security. Kto za to płaci? Na pewno nie korporacje – aż 6 na 10 ankietowanych firm przyznaje, że kosztami obarcza swoich klientów.
  Handel hurtowy w sierpniu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
  Handel hurtowy w sierpniu 2022, zgodnie z danymi GUS, zanotował wyraźne wzrosty – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Rośnie również dynamika nowych zamówień w przemyśle oraz zamówień eksportowych. Daje to nadzieję, że wbrew niektórym pesymistycznym prognozom polskie firmy nie będą aż tak bardzo spowalniać aktywności w najbliższych miesiącach.
  Ciężkie czasy branży sadowniczej. Brak pracowników i rynków zbytu
  Dramatycznie brakuje ludzi do zrywania jabłek, część zbiorów prawdopodobnie pozostanie w sadach - poinformował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. "W sadownictwie jest mnóstwo problemów, najważniejsze to braki siły roboczej, koszty energii i brak rynków zbytu w związku z wojną”.
  Samochody elektryczne sposobem na kryzys energetyczny
  Samochody elektryczne. W związku z rosnącymi stawkami za prąd i brakami w dostawach gazu oraz węgla coraz więcej mówi się o kryzysie energetycznym. Jak wskazują eksperci, sposobem na niedobory prądu mogą być samochody elektryczne. Każdy z nich to potencjalny bank energii dla budynków i odciążenie dla sieci. Czy kierowcy zostaną prosumentami tak jak właściciele fotowoltaiki?
  Konfederacja Lewiatan: bezrobocie przynajmniej do końca roku będzie na niskim poziomie
  Wszystko wskazuje na to, że bezrobocie jeszcze przynajmniej do końca roku utrzyma się na niskim poziomie – podano w piątkowym komentarzu Konfederacji Lewiatan do danych GUS.
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego?
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego? Oto pytanie, które postawiliśmy przed dzisiejszym materiałem. Odpowiedź jest prosta.
  Podwyżka abonamentu za radio w samochodzie 2023
  Abonament za radio w samochodzie - podwyżka w 2023 roku. Tak, kierowcy zapłacą więcej. Nowe stawki zaczną obowiązywać już za kilka miesięcy.
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu?
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu? Tak, pytanie może wydawać się podchwytliwe, ale podchwytliwe nie jest. Poszukajmy zatem odpowiedzi.
  Frank szwajcarski przebił 5 zł. Polska waluta tanieje
  Frank szwajcarski kosztuje ponad 5 zł, euro jest po 4,77 zł, a kurs dolara przebił poziom 4,83 zł.