REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmowa strona internetowa

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firmowa strona internetowa pozostaje niezastąpiona pod względem sprzedażowym i wizerunkowym. Własna strona internetowa jest istotnym kanałem komunikacji marketingowej każdej firmy. Dlatego warto ją doskonalić.

 

REKLAMA

Mimo rosnącej popularności profili firmowych na portalach społecznościowych, firmowa strona internetowa pozostaje niezastąpiona pod względem sprzedażowym i wizerunkowym. To oznacza, że nieuniknione jest ciągle udoskonalanie firmowych stron www.

 

Strona internetowa - pierwszy kontakt klienta z firmą

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Firmowa strona internetowa to w większości przypadków pierwszy kontakt konsumenta z firmą, a jak wiadomo pierwsze wrażenie jest ważne nie tylko w marketingu, ale i w innych obszarach życia społecznego. W przypadku strony internetowej pierwsze spojrzenie to początek budowy emocjonalnych więzi pomiędzy firmą a klientem. Z kolei oddziaływanie poprzez emocje, wpływające na słabo bądź wcale nie kontrolowane przez świadomość części psychiki, to najbardziej efektywna strategia marketingowa.

Firmowa strona internetowa powinna więc komunikować te emocje, z którymi firma chce się kojarzyć konsumentom. Ogólny wygląd strony (layout), estetyka, kolorystyka, grafika i teksty powinny w jak najlepszy sposób odzwierciedlać charakter firmy, profil jej działalności. To są elementy, które wbrew pozorom mają ogromny wpływ na decyzje konsumentów. Tym bardziej, że Google wprowadziło możliwość podglądu strony już w czasie wyświetlania wyników wyszukiwania.

 

Wizerunek ponad wszystko

 

REKLAMA

Wizerunek firmy to pewien obraz wytworzony w świadomości konsumenta. Ten obraz trzeba wciąż kształtować, dostosowywać do zmian wewnętrznych i zewnętrznych. Firmowa strona internetowa, wbrew powszechnej opinii, w większości przypadków pełni głównie rolę wizerunkową. Bardzo często (mieszkania, auta, rtv), poprzez stronę internetową nie dokonujemy bezpośrednich zakupów. Strona to dopiero pierwszy krok. Jej forma zdecyduje, czy będziemy chcieli zrobić kolejny krok, czyli pójść do salonu lub sklepu.

Z ogólnego obrazu strony masowy konsument wyciągnie generalne wnioski o produkcie. Strona musi pokazać firmę oraz jej poszczególne produkty, jako warte zainteresowania, uznania; jako takie, których jakość wykonania nie budzi najmniejszych wątpliwości. Konsument ze strony firmowej musi się dowiedzieć o korzyściach, jakie osiągnie dzięki produktowi firmy. O korzyściach nie tylko realnych, ale także tych społecznych, związanych z posiadaniem produktu. To wszystko najlepiej komunikuje właśnie strona firmowa.

 

Czytaj  również: Jak reagować na negatywne recenzje w internecie

 

Firmowa strona internetowa wciąż sprzedaje

 

Ogólna forma firmowej strony internetowej ma także walor sprzedażowy. To na stronie internetowej konsument styka się po raz pierwszy z dokładnym opisem samej firmy i produktu. Potencjalny klient najczęściej po zobaczeniu reklamy w mediach klasycznych (telewizja lub prasa) zagląda do Internetu w celu znalezienia dodatkowych informacji. Jakość podania tych informacji, oraz sam tekst reklamowy będą miały istotne znaczenie na decyzje podejmowane przez klienta. Jeśli klient na stronie znajdzie interesujący opis oraz zdjęcia produktu, to jest duże prawdopodobieństwo, że zakończy szukanie i dokona zakupu poprzez stronę lub w inny sposób.

 

Właściwy adres

 

Odpowiednia nazwa firmowej strony internetowej jest najlepszym drogowskazem dla klienta krążącego w sieci. W pierwszej chwili pytanie o wybór nazwy może wydawać się nie na miejscu, zważywszy że oczywistym rozwiązaniem jest na ogół nazwa firmy. Nie zawsze taki adres jest osiągalny. Można się więc zdecydować na nazwę oferowanego produktu lub usługi. Ostatnim rozwiązaniem jest stworzenie nazwy, uwzględniającej potencjalnych odbiorców. W takim wypadku najlepiej wybrać nazwę zarazem łatwą do zapamiętania dla klienta i odpowiadającą profilowi firmy.

 

Przy wyborze domeny dla firmy istotne jest również rozszerzenie, które może sugerować stopień profesjonalizmu firmy i jej zasięg. Inaczej odbierane jest bowiem rozszerzenie .pl a inaczej np. .eu. Pierwsze jest popularne dla firm polskich, drugie może sugerować, że firma działa również w innych krajach Europy.

Ostatnią ważną rzeczą jest fakt, że z adresem internetowym musi być związany adres mailowy. Niedopuszczalne jest założenie konta e-mail na ogólnodostępnym serwisie. Dla klienta stanowi to sygnał, iż nie ma do czynienia z poważną firmą.

 

Klient i wyszukiwarka - odbiorcy tekstów strony

 

Czasy, gdy tekst na stronie musiał tylko zachęcić klienta do zakupu dawno minęły. Obecnie tekst reklamowy na stronie internetowej musi nie tylko trafiać do klienta, ale też być argumentem dla Google. Pisanie tekstów na strony internetowe stało się niejako nową dziedziną. SEO copywriting to pewna odmiana klasycznego copywritingu. Odbiorcami treści SEO copywritingu są: internauta (klient, konsument) i „robot” Google. Idealny tekst musi skłonić internautę - klienta do podjęcia działania (najczęściej zakupu produktu lub usługi), a wyszukiwarkę Google „nakłonić” do umieszczenia danej strony wysoko w wynikach wyszukiwania, uwzględniających wybrane słowo lub słowa kluczowe. Sprostanie jednocześnie tym dwóm zadaniom to nie lada sztuka.

 

Czytaj  również: Jak pozycjonować stronę www>>>

 

 

Grafika, estetyka, przejrzystość i kolorystyka

 

Wizualny aspekt strony ma bardzo ważne znaczenie nie tylko dla percepcji strony, ale także dla ogólnego wrażenia, które będzie następnie przenoszone na całą firmę. Dodatkowego znaczenia walor wizualny strony internetowej nabrał wraz z wprowadzeniem przez Google możliwości podglądu stron już na etapie wyników wyszukiwania. Jeśli graficznie, estetycznie i kolorystycznie strona nie będzie korespondowała z profilem działalności firmy, firma może zostać odrzucona już na tym etapie.

Dokładnie zaś firmowa strona internetowa musi odpowiadać wyobrażeniom klienta odnośnie charakteru firmy. Jej estetyka, kolorystyka i grafika musi odpowiadać klientowi. I tak na przykład strona firmy z obszaru IT musi emanować kolorami technicznymi, czcionka musi być czytelna i nowoczesna. Często kolory są elementem wizualnej identyfikacji firmy, dlatego strona firmowa musi być utrzymana w tej kolorystyce. To znacznie ułatwia sprawę projektantom stron.

 

Funkcjonalność strony

 

Wymogiem zaskarbiającym względy odbiorców jest także łatwość obsługi firmowej strony internetowej. Strony internetowe powinny być projektowane zgodnie ze standardami Web Usability, tzn. powinny być użyteczne i łatwo dostępne dla przeciętnego użytkownika Internetu. Zgodnie z powszechną opinią poruszanie się po stronie powinno być niemal intuicyjne. Wszelkie podstrony, tabelki, formularze, wyszukiwarki powinny być dobrze widoczne, przejrzyste i czytelne. Trzeba pamiętać, że konsument swoje odczucia związane z obsługą strony zapewne przeniesie bezpośrednio na całą firmę i jej produkty. Konsument musi w łatwy i szybki sposób znaleźć informacje, których szuka. Oczywiście stopień technicznego zaawansowania strony musi być dostosowany do targetu firmy. Na stronie z odzieżą hip-hopową można pokusić się o jakiś wyjątkowy konfigurator. Natomiast na stronie drogiej marki samochodowej, której głównymi klientami są już ludzie po czterdziestym roku życia, warto konfigurator uprościć do minimum. Jednakże, niezależnie od grupy docelowej, warto już przy projektowaniu strony mieć na uwadze nie tylko jej wizualny aspekt, ale także funkcjonalny.

Należy także pamiętać, o czym często projektanci stron zapominają, aby strona internetowa umożliwiała kontakt potencjalnego klienta z firmą (specjalny formularz, chat online lub tylko adres email).

 

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek

 

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek to dostosowanie kodu strony pod kątem najpopularniejszych wyszukiwarek. Obecnie optymalizacji dokonuje się głównie pod kątem Google. W przypadku nowo budowanych stron, te wszystkie warunki uwzględniane są już przy projektowaniu strony. W przypadku starszych stron, projektowanych w czasie, gdy o wysokiej pozycji decydowało wpisanie słów kluczowych do metatagów, optymalizację trzeba przeprowadzić kompleksowo, od podstaw.

 

Zmiany będące efektem optymalizacji sprawią, ze nasza strona będzie widziana przez wyszukiwarki i brana pod uwagę w wynikach wyszukiwania przy konkretnych zapytaniach internautów. Nie znaczy to jednak, że wraz z dokonaniem optymalizacji firmowa strona internetowa zajmie czołową pozycję w wynikach wyszukiwania (taka możliwość istnieje, ale tylko w przypadku obszarów o małej konkurencji). Optymalizacja to pierwszy krok do wysokiej pozycji. Z kolei wejście do TOP10, w większości przypadków, może nam zagwarantować tylko skuteczne i profesjonalne pozycjonowanie.

 

Pozycjonowanie firmowej strony internetowej

 

Firmowa strona internetowa, aby spełniała w pełni swe role, musi być wysoko w wynikach wyszukiwania w najpopularniejszych wyszukiwarkach (w szczególności Google). To gwarantuje, że będzie odwiedzana przez liczne grono potencjalnych klientów. W miarę „przyśpieszania naszej rzeczywistości” tylko strony internetowe, zajmujące czołowe pozycje w wynikach wyszukiwania, będą zauważane przez klientów. To wysoka pozycja w wyszukiwarkach w głównej mierze pomaga osiągnąć dobre wyniki sprzedaży. Według ekspertów od marketingu internetowego, wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania to najlepszy sposób na zdobycie nowych klientów. To sposób najbardziej efektywny, jeśli weźmiemy pod uwagę poniesione nakłady w stosunku do zysków.

 

Jednakże wysoka pozycja strony firmowej w wyszukiwarkach to także aspekt wizerunkowy. Obecność naszej firmy na wysokiej pozycji pośród największych światowych potentatów w branży to olbrzymi prestiż. To komunikat dla klienta, że firma to już uznaną i sprawdzoną marką. Klienci są bowiem wciąż przekonani, że wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania to naturalny efekt popularności firmy. W rzeczywistości, obok popularności naszej firmy, która ma także znaczenie, strona firmowa wysoką pozycję może osiągnąć dzięki pozycjonowaniu. To czyni tą usługę coraz bardziej popularną - przeprowadzona profesjonalnie zgodnie z wytycznymi wyszukiwarek, stanowi dobrą inwestycję.

 

Odświeżanie strony

 

W marketingu, nie tylko internetowym, efekt nowości zawsze jest premiowany przez klientów. Nie chodzi tutaj tylko o wprowadzanie do oferty wciąż nowych produktów. Chodzi raczej o pewne zmiany w strategii marketingowej, wykorzystywanie nowych kanałów komunikacji marketingowej oraz dostosowywanie formy i estetyki reklamy do obecnych trendów w designie. Eksperci podkreślają: firmowa strona internetowa musi być wciąż odświeżana.

Samo aktualizowanie, dodawanie nowych informacji i produktów do oferty nie wystarczy. Konieczne jest okresowe odświeżanie strony od strony wizualnej: zmiana kolorystyki, grafiki i całego layotu. Strona pod kątem wizualnym musi wciąż podążać za modą. Musi komunikować emocje w sposób zgodny z obecnymi trendami w kolorystyce, grafice i fotografii. Klient trafiający na stronę internetową firmy, nie może mieć wrażenia, że ogląda jakiś stary mebel z innej epoki.

Oczywiście zmiany nie mogą wywracać firmowej strony internetowej od strony funkcjonalnej. Starzy klienci, oczekują zmian estetycznych, ale nie praktycznych, związanych z obsługą strony. Zmiany, nawet te mające według projektantów strony poprawić jej funkcjonalność, należy wprowadzać z rozsądkiem. Czasem klienci mogą je przyjmować niechętnie. Większość z nich lubi podążać w tym względzie utartymi szlakami.

 

Ciągłe wyzwanie

 

W związku z dużą konkurencją firm w Internecie, posiadanie własnej strony stanowi duże wyzwanie. Jej odbiór powinien być monitorowany, a w wypadku niekorzystnych sygnałów firma musi się zdobyć na szybką reakcję. To oznacza sprawną organizację i wsparcie specjalistów. Konieczne jest zapewnienie świeżego wyglądu, zgodnego z gustami potencjalnych klientów i zapewnienie jej wysokiej pozycji w wyszukiwarce a tym samym dostosowanie do wymogów Google. Tylko takie systematyczne działania sprawią, że za pomocą strony www firma przetrwa w świadomości konsumentów i będzie na siebie zarabiać.

 

 http://www.tense.pl

 

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tense.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA