REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawy promocji firm w Internecie

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie o zasadność promocji w Internecie przestało być aktualne. Internet często okazuje się narzędziem marketingowym bardziej skutecznym niż TV i prasa. Wyraźnie wzrasta liczba firm, które postrzegają Internet jako ważny kanał komunikacji marketingowej i przeznaczają coraz większe środki na promocję internetową. Obecnie zamiast pytać, czy warto się promować w Internecie, trzeba zapytać o obszary i techniki skutecznego marketingu internetowego. Poniżej omówienie najbardziej opłacalnych miejsc promocji.

Reklama internetowa górą

REKLAMA

Do niedawna Polacy postrzegali Internet głównie jako źródło informacji. W ostatnich latach zaczęto go doceniać także jako miejsce promocji. Najszybciej internetową świadomość uzyskały firmy z branż takich jak: finanse, media, książki, CD i DVD, telekomunikacja, motoryzacja, żywność, handel detaliczny oraz FMCG. Odzwierciedleniem tego jest wzrost środków przeznaczanych przez polskie firmy na promocję. Obecnie już 13 procent tych funduszy jest przeznaczanych na reklamę w Internecie. Według "Raportu strategicznego IAB Polska" i badań "IAB AdEx 2009" firmy PricewaterhouseCoopers z czerwca 2010 roku wartość polskiego rynku reklamy online w 2009 roku wyniosła 1,4 miliarda złotych. Z roku na rok ta kwota wzrasta. Przewiduje się, że w roku 2011 rynek reklamy w Internecie będzie się rozwijał trzykrotnie szybciej niż cały sektor reklamy. Już w tej chwili reklama online odgrywa większą rolę niż reklama radiowa czy zewnętrzna.

Czemu firmy inwestują w reklamę w Internecie?

Można wyróżnić trzy zasadnicze czynniki, które przyczyniają się do coraz częstszych inwestycji reklamowych w Internecie. Po pierwsze, reklama w sieci jest cały czas o wiele tańsza niż w TV czy prasie. Za dużo mniejsze środki można osiągnąć porównywalne cele marketingowe. Po drugie, przeciętny konsument spędza coraz więcej czasu w Internecie. Dla wielu osób Internet jest jedynym źródłem wiedzy. Przez to rzadko korzystają z innych mediów. Po trzecie, reklama prasowa i telewizyjna traci na wiarygodności. Według TNS OBOP dwie trzecie telewidzów nie zapamiętuje nawet jednego spośród siedmiu spotów emitowanych podczas bloku reklamowego. Z badań wynika, że reklam w telewizji jest za dużo i nie są dość interesujące.

Rynek e - reklamy w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Badania pokazują, że 50% środków przewidzianych na marketing internetowy przeznacza się na tradycyjną reklamę graficzną. Jednakże z roku na rok wydatki na tego typu reklamę spadają. Reklama graficzna w postaci chmurek, animacji i wszelkiego rodzaju „flaschowych buttonów” coraz bardziej irytuje i męczy internautów, a tym samym przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Z kolei zwykłe ogłoszenia w Internecie pochłaniają 15% wydatków firm, 6% funduszy wydaje się na e-mailing. W ostatnich latach rola direct mailingu ponownie wzrosła. Nieco zapomniany direct mail jest coraz częściej stosowany.

W ostatnich 2-3 latach firmy zaczęły przeznaczać więcej środków na marketing w wyszukiwarkach. Firmy, które opierają swe zyski na Internecie, obecnie w większości korzystają z usług firm SEO i SEM. Rosną także wydatki na reklamę efektywnościową, w przypadku której firma płaci tylko za konkretny, wcześniej ustalony cel a w zamian otrzymuje np. prowizję od sprzedanych egzemplarzy książek. Z kolei segment reklamy wideo mimo optymistycznych prognoz w ostatnim czasie nieco się zmniejszył.

Portale społecznościowe przejmują reklamodawców

REKLAMA

Według powszechnie dostępnych danych na początku 2011 roku z portali społecznościowych korzystało już ok. 12 milionów Polaków. Łączne przychody jedenastu największych portali w Polsce za rok 2010 wynosiły około 125 mln złotych. Według prognoz sformułowanych przez eMarketera wartość reklamy w mediach społecznościowych na świecie w 2011 roku osiągnie ok. 4,3 mld USD. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych wydatki na reklamę w mediach społecznościowych w 2010 roku stanowiły ponad 7% obrotów rynku reklamy internetowej. Eksperci spodziewają się co najmniej 20-procentowego wzrostu wydatków na reklamę w serwisach społecznościowych.


Internet obecnie daje firmom ogromne możliwości promocji. Sposoby i miejsca promocji w Internecie powinny być jednak dokładne przemyślane, jeżeli mają przynieść spodziewane efekty. Jest to konieczne szczególnie w przypadku niewielkich budżetów. Jednakże niezależnie od środków, istnieje kilka sposobów i miejsc promocji w Internecie ważnych dla każdej firmy.

Jak i gdzie się reklamować w Internecie?

Direct mailing

Podstawową formą promocji w Internecie jest direct mailing. Zdaniem specjalistów, każdej większej kampanii marketingowej powinna towarzyszyć kampania mailingowa. Obecnie obserwujemy pewien renesans tej formy promocji. Wynika to z jej istotnych zalet. Przy precyzyjnie przygotowanej bazie danych direct mailing pozwala dotrzeć z komunikatem reklamowym do odpowiedniego adresata.

Direct mailing to wysoce spersonalizowana forma promocji. Umożliwia dopasowanie grup docelowych konsumentów pod konkretną ofertę towarów i usług. Dobrze przygotowany list reklamowy ma u odbiorcy wywołać wrażenie, że jest skierowany tylko do niego. Nad tą formą promocji nadawca przekazu reklamowego ma największą kontrolę. To on decyduje o wyglądzie i długości listu, czasie wysłania i jego zawartości. Direct mailing pozwala także w sposób najbardziej wymierny zmierzyć efektywność działań promocyjnych i określić stosunek nakładów do efektów. 

 

Ponadto, w zależności od reakcji klientów, jeszcze w czasie trwania akcji promocyjnej można szybko wprowadzić istotne zmiany czy to w treści listu, czy jego formie. Najważniejsze jest jednak to, że direct mailing to bardzo tani sposób promocji. Przy niewielkich nakładach można osiągnąć imponujące wyniki sprzedaży.

Jeżeli direct mail ma stać się skutecznym kanałem komunikacji marketingowej, musi  spełniać kilka warunków. Najlepsze efekty osiągniemy:
- kiedy adresat listu reklamowego sam się wpisał na listę mailingową, wyrażając jednocześnie zgodę na otrzymywanie listów reklamowych,
- kiedy przy okazji jakiejś czynności w Internecie (najczęściej zakupy czy założenie konta na stronie internetowej firmy) adresat wyraził zgodę na otrzymywanie listów reklamowych z różnymi informacjami reklamowymi,
- kiedy treść listu reklamowego dotyczy produktów znajdujących się w kręgu zainteresowań adresata.

Blog firmowy

Inny sposób promocji w Internecie, jeszcze nie w pełni doceniany przez firmy, to blog firmowy - wyjątkowo skuteczny w działaniach z zakresu PR-u, coraz częściej wykorzystywany jako instrument komunikacji marketingowej w Internecie. W ostatnim wypadku konieczne jest jednak wyjątkowe wyczucie, inne niż przy prowadzeniu standardowej strony internetowej. Blog firmowy to nie tylko źródło informacji. To również płaszczyzna interakcji między firmą a klientami. Działania PR na blogu firmowym polegają na budowaniu sprzyjającego firmie otoczenia. Tego typu blog może kształtować relacje między firmą a całą grupą zainteresowanych, do której należą klienci, dostawcy, kooperanci, władze polityczne. Jego mniej oficjalny charakter sprawia, że cieszy się większą wiarygodnością niż inne kanały komunikacyjne. Wykorzystuje przy tym narzędzia PR takie jak: informacje bieżące, filmy wideo (humorystyczne filmy pokazujące działanie firmy „od kuchni”), mikroblogi i komentarze oraz PR wewnętrzne.

Zarówno w przypadku wewnętrznego bloga firmowego jak i tego skierowanego do klientów, najważniejszym atutem jest jego interaktywność. Poprzez komentarze firma może szybko uzyskać informację zwrotną o odbiorze społecznym przedstawionych zamierzeń. Blog firmowy staje się konkurencyjny wobec innych kanałów komunikacji także ze względu na atrakcyjne środki przekazu i niskie koszty utrzymania. Nic dziwnego, że w tej sytuacji tradycyjne narzędzia marketingowe tracą na znaczeniu.

Reklama na portalach społecznościowych

Sukces portali społecznościowych spowodował, że obecnie kompleksowa promocja z wykorzystaniem tych kanałów komunikacji to konieczność. Każda firma powinna przynajmniej zaznaczyć swoją obecność na największym portalu tego typu, budującym swego rodzaju „Internet w Internecie”. Trzeba jednak przeanalizować kwestię środków, jakie należy przygotować na to przedsięwzięcie. Specjaliści od e-marketingu niekoniecznie mają rację, zachęcając do dużych inwestycji. W przypadku małych firm tworzenie efektownej strony na FB nigdy nie przyniesie zysków większych od poniesionych nakładów. Na FB warto być, jednak nie za wszelka cenę. Tym bardziej że w chwili obecnej działania na FB bardziej przypominają działania PR niż akcje czysto marketingowe. Można przypuszczać, że w niedługim czasie społeczność FB będzie na tyle zmęczona nagabywaniem i reklamami, że sama wymusi ich ograniczenie lub po prostu zrezygnuje z tego kanału komunikacji.

Pozycjonowanie

W związku z tym, że posiadanie firmowej strony internetowej i promocja w Internecie stają się standardem, rośnie konkurencja w zakresie usług i produktów. Konieczne staje się więc podjęcie działań z zakresu pozycjonowania stron. Dzięki nim promocja firmy w Internecie może być jeszcze bardziej skuteczna. Praktyka pokazuje, że wydatki przeznaczone na pozycjonowanie w prawie 100 procentach przypadków owocują zwiększeniem liczby klientów.

Pozycjonowanie, mówiąc ogólnie, polega na szeregu działań, mających na celu wypromowanie danej firmy czy marki w Internecie. Skuteczne pozycjonowanie powoduje, że po wpisaniu w wyszukiwarce nazwy usługi świadczonej przez daną firmę lub nazwy wytworzonego przez nią produktu, promowana strona zyskuje wysoką pozycję na liście wyszukiwania. Punktem wyjścia dla pozycjonowania jest więc firmowa strona internetowa, do której w procesie wyszukiwania skierowany zostanie potencjalny klient firmy. Pozycjonowanie stanowi swego rodzaju element zdrowej konkurencji. Dzięki niemu, oraz dzięki Internetowi oczywiście, małe firmy mogą konkurować z gigantami w branży i osiągnąć lepszą od nich pozycję. Przy tych wszystkich zaletach pozycjonowanie jest usługą stosunkowo niedrogą, na którą mogą sobie pozwolić także firmy dopiero rozpoczynające działalność. Dzięki niemu znalezienie klientów jest prostsze niż kiedykolwiek. Pod warunkiem, że oferta i wygląd strony firmowej wyróżniają się czymś wyjątkowym.

Przegląd internetowych form promocji pokazuje, że Internet jako kanał komunikacji marketingowej staje się poważną alternatywą wobec dominującej w tym względzie telewizji. Ma więcej do zaoferowania, szczególnie w okresie kryzysu gospodarczego, kiedy cięcia budżetowe dotknęły najbardziej działy promocji. Z drugiej strony właśnie teraz bardzo potrzebni są nowi klienci. Musiał się jednak zmienić sposób ich pozyskiwania. W tym względzie Internet jest zaś medium wyjątkowo elastycznym. Kampanie internetowe, znacznie tańsze od kampanii telewizyjnych, poza korzystnymi stawkami zaskakują różnorodnością form i precyzją działania. Daje dokładne informacje o zmiennych gustach internautów, łatwo zdobywa ich zaufanie i sam w sobie jest podpowiedzią odnośnie formy promocji. Można przekornie zauważyć, że jedyne czego mu brakuje, to wyobraźnia twórców reklam.

http://tense.pl/

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Tense.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA