REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kłopotliwy elektroniczny napiwek

Używając karty płatniczej do płacenia rachunków w restauracjach punktach usługowych coraz częściej spotykamy się z możliwością zostawienia napiwku za miłą obsługę w lokalu. Napiwek dopisujemy długopisem na potwierdzeniu z terminala płatniczego.

Transakcja DCC (w walucie karty)

Dzięki usłudze DCC zagraniczni turyści odwiedzający Polskę mogą za pomocą swojej karty płatniczej dokonać transakcji rozliczonej w euro, dolarach lub funtach. W terminalach obsługujących transakcje DCC, turyści mogą wybrać transakcję w złotych, lub w walucie karty.

Kosztowna karta kredytowa

Długi karciane w dawnych czasach należały do długów honorowych. Kodeks etyczny hazardzistów wymagał, aby tego typu zadłużenie spłacić w krótkim terminie. W obecnych czasach sformułowanie „długi karciane” nabrało innego znaczenia. Należy je jednak nadal szybko spłacać.

Gotówka ze sklepowej kasy, Cash Back

Do jednej z najnowszych usług oferowanych przez operatorów kart płatniczych zaliczyć możemy Cash Back. Jest to możliwość zrobienia wypłaty gotówki w kasie sklepu, przy okazji robienia zakupów.

REKLAMA

Dług na karcie czy kredyt

Karty kredytowe pozwalają na korzystanie z nieoprocentowanego kredytu niemal dwa miesiące. Potem dług już kosztuje.

Kupowanie obcej waluty przed wyjazdem się nie opłaca

Powszechność kart bankowych skłania do korzystania z nich za granicą. Jest to rozwiązanie wygodniejsze i bezpieczniejsze niż kupowanie walut przed wyjazdem w kantorze.

Zamiana karty kredytowej

Banki coraz częściej oferują karty kredytowe, które przejmują zadłużenie kart konkurencji. Proponowane warunki promocyjnych ofert są dużo lepsze od tych, które mieliśmy na starej karcie.

Nie trać karty z oczu

Korzystanie z kart jest bezpieczne. Jest jednak warunek: przestrzega się kilku prostych reguł, które zabezpieczają nas przed zagrożeniami.

REKLAMA

Akceptant

Akceptant - przedsiębiorca, który zawarł z agentem rozliczeniowym umowę o przyjmowanie zapłaty przy użyciu kart płatniczych.

Złote karty są dobre dla wyjeżdżających za granicę

Korzystanie ze złotej karty kosztuje rocznie od 125 do 250 zł (to nawet cztery razy więcej niż opłata za wydanie zwykłej karty kredytowej). Za taką opłatę klient otrzymuje dodatkowe usługi - głównie pakiety ubezpieczeniowe. Jednak nie każdemu posiadanie złotej karty się opłaca.

Bank nie może sam ustalać kursu walut

Regulamin karty kredytowej IKEA HSBC Bank Polska zawarła w regulaminie karty kredytowej IKEA postanowienia niezgodne z prawami konsumentów. Bank nie może w sposób dowolny ustalać kursu, po jakim będzie przeliczał wierzytelności wyrażone w walucie obcej na walutę polską.

Karty platynowe bardziej dostępne

Banki coraz rzadziej pytają o źródło dochodów. Prestiżowe karty złote i platynowe stają się dostępne dla większej liczby Polaków.

Discover odkrywa polski rynek kart

Niepostrzeżenie na polski rynek wszedł jeden z największych na świecie wydawców kart – amerykański Discover. Jest obecnie właścicielem marki Diners Club. I choć na razie nie ma mowy o wydawaniu w Polsce kart Discover, to jednak Visa i MasterCard mają obecnie znacznie silniejszą konkurencję w naszym kraju.

Dzięki płatnościom kartami przedsiębiorca może zwiększyć przychody

Klienci dokonujący transakcji kartami z reguły wykazują skłonność do nabywania większej ilości towarów. Przekłada się to na dochód punktu akceptującego. Przy tego typu płatnościach występuje także sporo usług dodatkowych.

Korzystanie z karty debetowej w Kanadzie nie zawsze jest bezpłatne

Niektóre kanadyjskie sklepy i punkty usługowe pobierają dodatkowe opłaty za transakcje z użyciem karty debetowej. Czasem trzeba też zapłacić za skorzystanie z bankomatu.

Karty w systemie motywacyjnym firmy

Karty płatnicze w przedsiębiorstwie mogą pełnić dodatkową funkcję motywacyjną. Oprócz kart firmowych, motywatorami mogą być również karty podarunkowe.

Kilku posiadaczy karty głównej

W przypadku kart dla osób prywatnych warto rozróżnić karty dodatkowe od kart wydawanych dla współwłaścicieli rachunku. W tym przypadku mamy do czynienia z wydaniem na rzecz każdego ze współposiadaczy rachunku karty głównej.

Wniosek o kartę dodatkową

W przypadku kart płatniczych, których posiadaczami są osoby fizyczne, karty dodatkowe mogą być wydane zarówno na rzecz członków najbliższej rodziny (współmałżonek, rodzice, dzieci), jak i innych osób, których nie łączą z posiadaczem więzi rodzinne.

Wybór terminala dla nowej placówki

W nowej placówce konieczne jest rozważenie przede wszystkim, jak wygląda sytuacja w firmach prowadzących w okolicy działalność o zbliżonym profilu, w sytuacji gdy większość z nich wyposażona jest w terminale, wejście w posiadanie takiego urządzenia jest wręcz czynnością niezbędną.

Posiadacz i użytkownik

Definicje prawne tych podmiotów zawarte są w ustawie z 11 października 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych.

Karty płatnicze bezpieczniejsze od kont internetowych

Banki ponoszą odpowiedzialność tylko za nieautoryzowane korzystanie z elektronicznych kart płatniczych. Prawo nie mówi nic natomiast o odpowiedzialności banków za oszukańcze przelewy w Internecie.

Korzyści i koszty posiadania terminala

Jednym z pierwszych etapów podejmowania decyzji dotyczącej terminala, jest rozważenie korzyści, jakie może nam przynieść instalacja terminala i ocena, czy przewidywana ich skala jest zadowalająca z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Rodzaje systemów lojalnościowych

Zadaniem kart lojalnościowych (tzw. kart klienta) jest z jednej strony zwiększenie obrotu i przyciągnięcie nowych klientów a z drugiej strony danie sieci emitującej karty informacji o zakupach dokonywanych przez stałych klientów.

Co-branded, czyli karty wspólnych marek

Karty wspólnych marek, nazywane też kartami co-branded, to karty wydawane przez banki we współpracy z inną instytucją partnerską, która posiada silną i zakorzenioną pozycję na rynku. Jeszcze kilka lat temu oferta takich kart w Polsce była bardzo uboga. Teraz już prawie każdy bank ma w ofercie kartę co-brandową.

Użytkownik karty płatniczej

Użytkownik karty płatniczej - osoba fizyczna upoważniona przez posiadacza do dokonywania w imieniu i na rzecz posiadacza operacji określonych w umowie, której dane identyfikacyjne są umieszczone na karcie płatniczej.

Posiadacz karty płatniczej

Posiadacz karty płatniczej - osoba fizyczna, osoba prawna lub inny podmiot, który na podstawie umowy o elektroniczny instrument płatniczy dokonuje w swoim imieniu i na swoją rzecz operacji określonych w umowie.

Kiedy przedsiębiorca powinien zdecydować się na terminal płatniczy

Przy wyborze terminala akceptującego karty płatnicze należy wziąć pod uwagę liczbę klientów, którzy pytają o możliwość dokonania zapłaty w tej formie.

Kredyt bez zgody małżonka

Małżonkowie, którzy posiadają wspólnotę majątkową kredyt zaciągają razem. W przypadku jednak, gdy suma kredytu nie jest zbyt duża lub bank ustanowi dodatkowe zabezpieczenie, zgoda małżonka nie jest konieczna.

Podział kart płatniczych

Bankowe karty płatnicze dzielą się na karty: bankomatowe, debetowe, obciążeniowe, kredytowe i przedpłacone.

Karty chipowe bezpieczniejsze od magnetycznych

Wystawcy kart starają się popularyzować karty z mikroprocesorem, zapewniają one większe bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji niż zwykłe karty płatnicze. Sfałszowanie takiej karty jest praktycznie niemożliwe.

Różnice między kartami

Klient decydując się na kartę powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę korzyści wynikające ze sposobu rozliczania transakcji zawartych za jej pomocą.

Karty podarunkowe

  Należy również wspomnieć o tym, iż w chwili obecnej na rynku funkcjonują również instrumenty podobne z wyglądu do kart płatniczych, które jednak nie są kartami płatniczymi w rozumieniu prawa bankowego.

Kryteria wyboru karty

Funkcjonalności poszczególnych kart płatniczych sprawiają, iż należycie wykorzystywane mogą się stać wygodnym i efektywnym instrumentem zarządzania finansami zarówno domowymi jak również, w przypadku kart firmowych, budżetu przedsiębiorcy. Warto więc zastanowić się nad wyborem odpowiedniej karty.

Jak wykorzystywać karty płatnicze w firmie

Z kart płatniczych firma może korzystać na wiele sposobów. Można nimi dokonywać transakcji płatniczych płacić za towary i usługi, wybierać pieniądze z bankomatu a także wyposażyć w nie pracowników, którzy często podróżują.

Bezpieczeństwo firmowych kart

Karta w firmie nie tylko daje możliwość płacenia za towary i usługi w formie bezgotówkowej. Dołączane są do nich coraz bardziej rozbudowane pakiety usług dodatkowych i ubezpieczenia.

Kary dla zapominalskich

Banki naliczają kary za przekroczenie terminu spłaty karty nawet o jeden dzień. Dodatkowo kosztuje też przekroczeniu limitu kredytowego.

Opłata za użytkowanie karty kredytowej

Karta kredytowa, na której zadłużenie jest spłacane w całości i w terminie, też kosztuje. Za korzystanie z niej banki pobierają opłaty roczne. Można ich jednak uniknąć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty

Karty chipowe

Karty chipowe zapewniają większe bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji niż zwykłe karty płatnicze, dlatego wystawcy kart starają się o jak największe ich upowszechnienie.

Karty bankowe i klubowe

Karty można podzielić w zależności od nazw wydawców, którzy są skupieni w dwóch międzynarodowych systemach. Visa International, MasterCard i Japan Credit Bureau należą do zdecentralizowanego systemu bankowego. American Express i Diners Club do zcentralizowanego systemu klubowego.

Numery alarmowe

Karty dla firm

Karty kredytowe dla firm przegrywają konkurencję z kartami obciążeniowymi. Głównie za sprawą dużych firm. Dla małych i średnich firm karty kredytowe mogą być bardzo atrakcyjnym produktem.

Grace period

Grace period jest to okres czasu od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego do ostatniego dnia w którym bank wymaga spłaty zadłużenia.

Karta kredytowa zamiast obciążeniowej

Promocyjne oferty banków zachęcają do zamiany kart obciążeniowych na kredytowe, twierdząc, iż karty kredytowe dają posiadaczom większe możliwości.

Pre-autoryzacja

Preautoryzacja – usługa polegająca na zablokowaniu określonej kwoty na koncie klienta. Przedsiębiorca uzyskuje w potwierdzeniu jednocześnie numer autoryzacji danej kwoty. Blokada nie oznacza obciążenia konta klienta. Usługa ta używana jest przez hotele, biura podróży i wypożyczalnie samochodów.

Wystawca karty

Wystawca karty - banklub inna instytucja wydająca kartę.

Powielacz ręczny

Powielacz ręczny (imprinter) – urządzenie mechaniczne służące przyjmowania płatności kartami wypukłymi. Obecnie urządzenie to wykorzystuje się w sytuacjach awaryjnych, gdy zawiedzie terminal płatniczy POS.

ATM

Bankomat

Bankomat – urządzenie służące do automatycznego pobierania gotówki za pomocą kart płatniczych. Niektóre bankomaty posiadają również funkcje umożliwiające sprawdzenie stanu i historii konta, zrobienie przelewu lub złożenie depozytu.

PIN

PIN (ang. Personal Identification Number) - osobisty numer identyfikacyjny służący do potwierdzania transakcji dokonywanych za pomocą karty w bankomatach i terminalach płatniczych.

REKLAMA