REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy firma nie poniesie opłat środowiskowych za pobór wody i wprowadzanie ścieków?

Opłaty środowiskowe to instrumenty finansowe, których wprowadzenie wiązało się z ochroną natury. Zasadniczo ponoszą je te podmioty, które korzystają ze środowiska, w tym przedsiębiorcy. Ekspert radzi w jakich sytuacjach firma będzie zwolniona od opłat w zakresie poboru wody i wprowadzania ścieków.

Philips D812 – dwie karty SIM i ciekawy design

Firma Philips zaprezentowała telefon, który z pewnością przypadnie do gustu biznesmenom, którzy bardzo często podróżują, nawet między kontynentami. Mowa tu o modelu D812, który obsługuje dwie karty SIM w systemach GSM i CDMA. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli obsługujących dwie karty SIM. Czym więc zaskakuje nowe urządzenie Philipsa?

Jak wybrać niewielki dysk przenośny?

Jeszcze do niedawna posiadanie 10-15 filmów na dysku twardym doprowadzało do niemal całkowitego zapełnienia powierzchni dyskowej. Obecnie magazynowanie nawet kilkuset gigabajtów danych w postaci filmów, zdjęć czy muzyki to codzienność każdego użytkownika komputera. Jeśli korzystamy z kilku komputerów, kopiowanie i powielanie tych samych materiałów między urządzeniami jest kłopotliwe i mało wydajne. Istnieje jednak pewne rozwiązanie – dysk przenośny.

UEFA nie zapłaci podatku od dochodu z EURO 2012

Minister Finansów wydał rozporządzenie, którym zwolnił z podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w związku z EURO 2012 zarówno UEFA (i jej spółki zależne), jak i osoby fizyczne delegowane przez UEFA i jej spółki. Nie będzie za to szczególnych przepisów VAT z tej okazji.

REKLAMA

Jak wybrać zewnętrzny dysk do archiwizacji danych?

Firmowy dysk do archiwizacji danych to wbrew pozorom bardzo ważne urządzenie, które pozwoli zabezpieczyć najważniejsze dane w firmie. Tego typu sprzęt przyda się również w domu do przechowywania ważnych dokumentów czy kolekcji zdjęć. Zewnętrzny dysk archiwizacyjny możemy również wykorzystać do dużej ilości danych i multimediów pomiędzy komputerami. Na co zwracać uwagę wybierając taki dysk?

Sklepy internetowe i serwisy społecznościowe – dobre połączenie?

Obecnie serwisy społecznościowe takie jak wszędobylski Facebook czy Twitter, a także Nasza-Klasa to prawdopodobnie najczęściej odwiedzane strony internetowe w sieci. Warto w tym momencie połączyć pewne fakty. Otóż aż 67 procent użytkowników serwisów społecznościowych jest w stanie kupić produkt, który polecają mu znajomi. Tak działa social shopping, a jego siła przekonuje coraz więcej polskich sprzedawców. Jak to wszystko działa?

Reklama w mobilnym Internecie – jak przewidzieć reakcję odbiorcy?

Jeszcze kilka lat temu telefon komórkowy służył jedynie do dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS. Obecnie, nowoczesne smartfony to swoiste połączenia telefonu z komputerem, aparatem fotograficznym, organizerem i odbiornikiem GPS w jednym. Co ciekawe, nie tylko telefonu uległy ewolucji, ale także nasze zachowanie. Jak to możliwe?

Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

Umowa faktoringu należy do grupy tzw. umów nienazwanych i nie jest stypizowana w polskich prawie cywilnym. Z reguły do jej zawarcia dochodzi w obrocie profesjonalnym, między przedsiębiorcami. Na jakie klauzule firmy powinny zwracać uwagę? Przeczytaj poradę eksperta.

REKLAMA

Jakie jest ryzyko nieściągalności wierzytelności w umowach faktoringu?

Problem braku płatności jest związany z postanowieniami umów faktoringu w postaci klauzul określających podział ryzyka na wypadek nieściągalności przelewanych na faktora wierzytelności. Rozwiązania przyjmować można różne. Jakie są najskuteczniejsze?

Polskie firmy chętniej inwestują za granicą

Bezpośrednie inwestycje polskich firm za granicą wyniosły w grudniu 2010 roku 1,1 mld euro - podał NBP. Przedsiębiorcy coraz częściej wydają pieniądze poza ojczystym krajem.

Eksport nadal mocny

Eksport wzrósł w skali roku o o 19,1 proc., a import o 25,8 proc. - wynika z danych NBP. W grudniu 2010 roku eksport wyniósł 9,8 mld euro, a import 10,9 mld euro.

Nad kontynentem zawisło widmo euro-demonów

Wzrost rentowności 10-letnich obligacji rządu Portugalii przyczynił się do krótkotrwałego naruszenia szczytu z listopada ur. na poziomie 7,576 proc. Może być to zinterpretowane jako brak wiary inwestorów w powodzenie szczytu strefy euro, który jest zaplanowany na pierwszą połowę marca. Europejczycy nieufnie odnoszą się do zaproponowanych przez Niemcy i Francję reform.

HP Pre 3 – oficjalna specyfikacja

Jakiś czas temu firma HP przejęła producenta telefonów komórkowych Palm. Owoce tej zmiany możemy podziwiać już dziś, gdyż światło dzienne ujrzał zaprezentowany właśnie HP Pre 3. Co ciekawe HP nie narzucił swojego stylu, a telefon jest kontynuacją znanej linii urządzeń Palma. Jedyną różnicą jest zmiana w jakości urządzenia – oczywiście na lepsze. Poznajmy bliżej nowe urządzenie firmy HP.

Komunikat reklamowy – jak dokładnie wybrać odbiorcę?

W ostatnim czasie rozwój mobilnego Internetu nabrał niebywałego tempa, a z dnia na dzień lawinowo wręcz rośnie liczba kontentu zarówno w formie mobilnych stron internetowych jak również różnego rodzaju aplikacji. Dla nas najważniejszy jest fakt, że wraz z tym wzrostem, zwiększa się powierzchnia reklamowa. Jak w tym ciągle rosnącym świecie dotrzeć do konkretnego klienta?

Jak ustalane jest miejsce świadczenia przy transakcjach łańcuchowych?

W przypadku udziału w transakcji łańcuchowej o charakterze międzynarodowym istotną kwestią jest ustalenie, której dostawie należy przyporządkować transport towarów, aby ustalić miejsce świadczenia dla każdej z nich. Według jakich zasad się to odbywa? Przeczytaj.

Jakie są obowiązki podatkowe przy transakcjach trójstronnych?

Ustawa o VAT wskazuje na szczególny sposób rozliczania transakcji trójstronnych. Jakie przewiduje w związku z tym obowiązki dla podatników? Przeczytaj.

Na czym polega procedura uproszczona w transakcji trójstronnej?

Czym jest uproszczona procedura rozliczania podatku VAT w przypadku transakcji trójstronnej o charakterze wewnątrzwspólnotowym? Kiedy można ją zastosować? Dowiesz się czytając poniższą poradę.

Jak opodatkowane są transakcje trójstronne przedsiębiorców?

Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne są szczególnym rodzajem transakcji, podlegających rozliczeniu według specjalnych zasad zawartych w rozdziale 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Jakie to reguły? Dowiesz się czytając poniższą poradę.

Jak opodatkowane są transakcje łańcuchowe przedsiębiorców?

Transakcje łańcuchowe są rodzajem transakcji zawieranych pomiędzy kilkoma kontrahentami w ten sposób, że towar jest wysyłany od ostatniego z podmiotów (w łańcuchu) do pierwszego, lecz każdy z podmiotów biorących udział w transakcji rozpoznaje dostawę towarów na rzecz kolejnego. Jakie są zasady ich opodatkowania?

Instytucje wdrażające nie lubią firm

Regionalne Programy Operacyjne są dalekie od doskonałości, a jakość obsługi musi zostać poprawiona - wynika z raportu "Przedsiębiorcy kontra unijne procedury" przygotowanego przez PKPP Lewiatan.

Emisje przemysłowe problemem dla firm

Zmniejszenie o połowę pyłów i gazów do 2016 roku zakłada dyrektywa o emisjach przemysłowych. Brak wdrożenia unijnych rozwiązań wiąże się z wysokimi karami.

Na czym polega strategia w zakresie zarządzania kosztami podatkowymi?

Osoby prawne za koszty podatkowe mogą uznawać wszystkie koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z prowadzoną działalnością. W celu minimalizacji zobowiązania podatkowego mogą dokonywać przenoszenia kosztów osobistych na koszty działalności przedsiębiorstwa. Proces podatkowego zarządzania kosztami jest jednak o wiele bardziej złożony.

Kiedy przedsiebiorca może rozwiązać umowę faktoringową?

Umowa faktoringu jest umową nienazwaną. Jej rozwiązanie uzależnione jest od postanowień wskazanych przez strony. Jakie prawa przysługują przedsiębiorcy, który chce ją rozwiązać? Przeczytaj poradę eksperta.

Książki elektroniczne i ich dostępność – e-book jako alternatywa dla książki?

Nic tak jak książki nie potrafi wciągnąć człowieka na długie godziny. Czytając książki można zagłębić się w fabule, pogrążyć w wyobrażeniach i choć na jakiś czas zapomnieć o codziennych problemach i obowiązkach. Słuchając radia czy oglądając film nie angażujemy w to tak bardzo swoich zmysłów. Niestety książki bywają ciężkie, nieporęczne, niszczą się i są niestety dość drogie. Pewną alternatywą są książki elektroniczne, czyli e-booki. Co prawda rynek książek elektronicznych dopiero raczkuje, jednak popularność tego nośnika słów pisanych rośnie z dnia na dzień. Jak to wygląda w praktyce i jak zdobyć taką elektroniczną książkę?

Wady i zalety e-czytników - jak to wyąda w praktyce?

Książki elektroniczne są dla ludzi, którzy bez żadnego wysiłku chcą zabrać ze sobą w podróż, do szkoły lub do pracy całą swoją bibliotekę zapisaną w telefonie lub w pamięci komputera. Elektroniczne odpowiedniki tradycyjnych książek są niemal wymuszonym przez dzisiejszy tryb życia wynalazkiem. Oczywiście, aby z nich korzystać niezbędny jest czytnik e-booków. Poznajmy największe wady i zalety tych urządzeń.

Czytniki e-booków i e-papier – budowa i zasada działania

Wiemy już, czym charakteryzują się elektroniczne książki. Można je czytać na komputerze, ale nie jest to wygodne. Najodpowiedniejszym urządzeniem do tego celu będzie czytnik książek elektronicznych. Poznajmy więc największe różnice między komputerem a czytnikiem, oraz sposób działania tychże urządzeń.

Jak funkcjonuje Urząd Zamówień Publicznych?

Ustawa Prawo zamówień publicznych wskazuje organy, które są właściwe w sprawach dotyczących zamówień publicznych. Jednym z nich jest Urząd Zamówień Publicznych (UZP). Jak on funkcjonuje? Jakie są jego uprawnienia, a jakie obowiązki?

Huśtawka nastrojów złotego

Wczoraj przed południem nastąpiło osłabienie złotego, które po południu przeszło w krótkotrwałe umocnienie. Naszej walucie nie pomogła ani sprzedaż 2-letnich obligacji, która przebiegła pomyślnie, ani zniżka dolara.

ESP w aucie firmowym – czy wiemy jak działa?

W poprzednim artykule ogólnie omówiłem wady i zalety podstawowego systemu ABS. Tym razem chciałbym nieco przybliżyć zasadę funkcjonowania systemu ESP – najważniejszego i jednocześnie najbardziej zaawansowanego systemu bezpieczeństwa czynnego w pojazdach flotowych. Przedstawię jego działanie w nieco innym świetle niż większość obszernych, bardzo technicznych, publikacji.

Dyktat zamawiających dla wykonawców?

Projekt zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych zawiera nową przesłankę wykluczenia wykonawców z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Eksperci ostrzegają, że jej wprowadzenie spowoduje uzależnienie wykonawców od woli zamawiających.

Poręczenia i gwarancje dla MSP?

Najskuteczniejsze rozwiązania dotyczące poręczeń i gwarancji finansowych dla sektora MSP oraz formy wspierania przedsiębiorczości w Polsce były tematem konferencji pt. „Systemy gwarancyjne w krajach UE – poszukiwanie optymalnego rozwiązania”. Debata odbyła się 9 lutego 2011 r. w Warszawie.

Jak zarejestrować zbiór danych osobowych - krok po kroku

Na administratorze danych ciąży obowiązek rejestracji ich zbioru. Wniosek powinien zostać skierowany do Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Co powinno zostać w nim zawarte? W jakiej formie złożyć zgłoszenie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższej poradzie.

Kiedy firmy muszą rejestrować zbiory danych osobowych?

Administrator danych ma obowiązek zgłoszenia do GIODO. Nie ma przy tym znaczenia, czy dane przetwarza on sam, czy inny podmiot. Przeczytaj kiedy firma jest zobowiązana do zarejestrowania zbioru.

Nowy wymiar zakupów – Facebook Deals wkracza do Europy

Na rynku coraz popularniejsze stają się zakupy grupowe, czyli kupno jednego towaru przez wiele osób. Producenci i sprzedawcy bardzo często w takich przypadkach udzielają rabatów i upustów. Niestety na rynku grupowych zakupów brakowało dużego gracza. Teraz jednak mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji i Włoch będą mogli kupować i przy okazji "meldować się" za pomocą usługi Places. Poznajmy bliżej ten nowy wynalazek.

Jakie są wady i zalety upadłości układowej?

Postępowanie upadłościowe może mieć dwie zasadnicze postaci: upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika i upadłość z możliwością zawarcia układu. Postać tego postępowania jest już określona w postanowieniu sądu w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Jakie są wady i zalety upadłości układowej? Przeczytaj poradę eksperta.

Kupujemy prezenty w godzinach pracy – zakupy internetowe coraz popularniejsze

Internet i wszystko, co z nim związane staje się coraz bardziej popularne. Według badań, tylko w ciągu listopada i pierwszych dni grudnia ubiegłego roku, wartość internetowego rynku wzrosła o 12 procent w porównaniu z rokiem 2009. W ciągu miesiąca wydatki na zakupy w sieci urosły do prawie 17 miliardów dolarów. Zdaje się, że tendencja rosnąca wcale nie ma zamiaru zwalniać, a już wkrótce internetowy handel może być równie popularny, co tradycyjny w sklepach stacjonarnych.

E-czytniki i e-booki – nowy wymiar książek?

Dzisiejszy świat tonie w nowych technologiach. Z dnia na dzień powstają coraz to bardziej wymyślne i zaskakujące rozwiązania, a sprzęty, które kiedyś nieco śmieszyły w filmach science-fiction, dziś trafiają do naszych domów. Jeszcze do niedawna symbolem tradycji była książka, ale dziś nawet one się zmieniają – pojawiają się książki w wersjach elektronicznych. Co ciekawe, czytanie książek w formie cyfrowej może być przyjemne i wygodne. Przekonajmy się zatem, jak działają czytniki e-booków.

Jakie są koszty uzyskania przychodu przy faktoringu?

Sprzedaż wierzytelności w przypadku umowy faktoringu nie jest czynnością podlegającą VAT. Podatek należy jednak zapłacić z tytułu samej usługi. Dlaczego? Wyjaśnia ekspert.

Złoty coraz słabszy

Dziś rano Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej nie szczędził słów krytyki polskiemu rządowi. Ekonomista wyraził swoje obawy, związane z brakiem potrzebnych reform w sektorze finansów publicznych i wysoką rentownością 10-letnich obligacji, która wzrosła już do 6,5 proc., zbliżając się niebezpiecznie do kluczowych 7 proc. – tak wysoka rentowność uchodzi za problematyczną dla wielu krajów. Niewykluczone, że ta wypowiedź zaszkodziła złotemu.

Kto jest przedsiębiorcą według przepisów prawa?

Osoba fizyczna, osoba prawna, a może przedstawiciel wolnego zawodu? Ustawowe regulacje definiują przedsiębiorcę na kilka różnych sposobów. Kto nim jest, a kto nie dowiesz się czytając poradę eksperta.

Jakie kary grożą za pomyłki w płatnościach do ZUS?

10 lutego br. upływa termin opłacania składek do ZUS. Po raz pierwszy osoby pracujące na własny rachunek zapłacą składki po tegorocznej podwyżce. Jakie kary grożą za pomyłki w płatnościach?

Firmy informatyczne muszą być konkurencyjne

Perspektywy polskiej branży informatycznej oraz wpływ Internetu na rozwój gospodarczy Europy to główne tematy dyskusji w ramach XVIII Forum Gospodarczego. Spotkania odbyły się 3 – 4 lutego 2011 r. w Toruniu.

Od czerwca zmiany w NIK

Od 2 czerwca wchodzą w życie zmiany dotyczące zasad funkcjonowania Najwyższej Izby Kontroli. Obok nowego sposobu dokumentowania, kadencyjności dyrektorów i wicedyrektorów oraz audytu zewnętrznego przeprowadzona zostanie reorganizacja izby.

Czym są zamówienia publiczne?

Podmioty publiczne, czyli m. in. jednostki samorządu terytorialnego, występują w obrocie gospodarczym również jako nabywcy towarów i usług. W tym celu zawierają z innymi przedsiębiorcami umowy, które dotyczą wykonania zamówienia publicznego. Czym ono jest i jaki jest tryb udzielania takiego zamówienia? Przeczytaj.

Czy za wysyłanie spamu firmie grozi kara grzywny?

Rozsyłanie wiadomości reklamowych do skrzynek potencjalnych odbiorców może przybrać postać spamu. Czy wobec tego nadawca może zostać ukarany? Czy grożą mu konsekwencje finansowe? Poniżej znajdziesz odpowiedź na postawione pytania.

Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

Leasing jako zewnętrzne źródło finansowania przedsięwzięć jest w Polsce coraz popularniejszy. W tym roku branża ponownie przeżywa swój rozkwit. Przedsiębiorcy mogą spodziewać się licznych ofert od leasingodawców. Zanim jednak zdecydują się na konkretną firmę zewnętrzną, powinni zapoznać się z podstawowymi zasadami rządzącymi tym biznesem, ponieważ łatwo można paść ofiarą nierzetelnych kontrahentów. Ekspert zdradza „kruczki” stosowane przez firmy leasingowe.

Jakie znaczenie ma flota samochodowa w budowaniu wizerunku firmy?

Flota samochodowa to dla wielu z klientów kluczowe narzędzie pracy. Jednak na każdym szczeblu struktury firmy samochody służbowe pełnią nieco inną funkcję. Flota w dziale handlowym to istotny element umożliwiający działania operacyjne. Z kolei samochody kadry menadżerskiej, a w szczególności kadry zarządzającej stają się nie tylko narzędziem pracy, ale i istotnym elementem identyfikacji korporacyjnej. Co o wizerunku aut flotowych sądzi ekspert? Przeczytaj.

Jak planować budżet przy wynajmie długoterminowym?

Budżetowanie i precyzyjna kontrola kosztów to jedne z najtrudniejszych, a zarazem kluczowych zagadnień, jakim stawia czoła fleet manager samodzielnie zarządzający firmową flotą. Jak sobie z nim poradzić? Przeczytaj poradę eksperta.

Jakie fundusze na Mazowszu w 2011 roku?

Według zapowiedzi władz województwa mazowieckiego to ma być dobry rok dla beneficjentów unijnej pomocy. Kwota unijnych dotacji, które władze Mazowsza zamierzają rozdysponować wśród regionalnych beneficjentów wynosi prawie 1,5 mld zł. To również szansa dla mazowieckich przedsiębiorców, którzy zamierzają realizować inwestycje przy udziale środków unijnych.

Nieoczekiwane ożywienie byków

Napływ słabych danych z Niemiec, donoszących o niespodziewanym spadku zamówień w przemyśle w grudniu, spowodował, że nastąpiła konsolidacja kursu EUR/USD wokół wartości 1,3506. Wieczorem do ataku przystąpił jednak popyt, który kontynuował napór dzisiaj rano. Trudno jednoznacznie ocenić, kto stoi za takim zachowaniem, ale nieoficjalnie wskazuje się na azjatyckie banki, chociaż istnieją również zwolennicy zwykłego odreagowania.

REKLAMA