REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Huawei Ideos X3 – skromnie, lecz stylowo

Przed kilkoma dniami firma Huawei przedstawiła nowego smartfon o nazwie Ideos X3. Warto na samym początku zaznaczyć, że nie jest to telefon dla miłośników zaawansowanych telefonów, z mnóstwem funkcji i aparatem fotograficznym z dużą matrycą. Ideos X3 opanuje raczej niższe półki cenowe i zadowoli tych użytkowników, dla których ważniejsza jest funkcjonalność i wygląd niż zaawansowane technologie.

Ustawa deregulacyjna coraz bliżej?

Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło projekt założeń ustawy deregulacyjnej. Projekt zawiera dwie części: pierwsza poświęcona jest redukcji obowiązków informacyjnych nałożonych na przedsiębiorców, druga - ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Co z przerwą między zawieszeniem i wznowieniem działalności gospodarczej?

Przedsiębiorca zawiesił wykonywanie działalności np. do 2010.01.31 i zapomniał o tym terminie. Przyszedł po czasie np. 2010.03.10 i chciał wznowić działalność, bądź zawiesić dalej. Jak traktować takie wnioski? Co z przerwą od 2010.01.31 do 2010.03.10? Czy ZUS może stwarzać problemy takim osobom? Czy należy przyjąć od przedsiębiorcy oświadczenie że w ww. okresie nie prowadził działalności i wysłać go do właściwych urzędów wraz z kopią wniosku EDG-1. Jak prawidłowo powinno się działać w takiej sytuacji?

Co z atestami dla zabawek importowanych z krajów azjatyckich?

Jakie warunki muszę spełnić, aby wprowadzić do obrotu w Polsce zabawki importowane z krajów azjatyckich? Czy muszę uzyskać atesty tych produktów, czy jedynym wymogiem pozostaje przetłumaczenie instrukcji obsługi i ostrzeżeń wiekowych?

REKLAMA

Co z sukcesją między przedsiębiorcami?

Czy mąż może przejąć prowadzenie działalności gospodarczej po żonie? Jeżeli nie ma takiej możliwości, czy mąż może jednocześnie prowadzić wyżej wymienioną działalność gospodarczą pod adresem zakładu żony (usługi introligatorskie i ksero)? Do kogo będzie należało wyposażenie, na które zaciągnęła kredyt żona? Czy mogę zarejestrować drugą identyczną działalność gospodarczą w tym samym miejscu przez drugiego z małżonków?

Czy przedsiębiorca może odprowadzać składki od podatku dochodowego kwartalnie?

Czy przedsiębiorca jest uprawniony do tego, aby odprowadzać składki od podatku dochodowego kwartalnie?

Gdzie należy złożyć wniosek EDG-1?

Gdzie należy złożyć wniosek o Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej? Czy ma być to Urząd Gminy/Miasta odpowiedni dla miejsca zamieszkania czy zameldowania? Jak wygląda ta sprawa z Urzędem Skarbowym, ZUS itp.?

Jak wypełnić pola numer 10, 11 i 29 w EDG-1?

Czy w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w pozycji oznaczenie przedsiębiorcy EDG-1 poz. 10 można wpisać następujące sformułowanie: "Jan Kowalski - wspólnik spółki cywilnej "ETON" lub czy u dołu zaświadczenia można wprowadzić zdanie że ww. przedsiębiorca działa w formie spółki cywilnej wraz z jej nazwą?

REKLAMA

Jakie dokumenty czeska firma powinna doręczyć, aby wziąć udział w przetargu?

Jestem przedstawicielem na terenie Polski czeskiej firmy która zajmuje się systemami ochrony i kontroli radiacyjnej. Posiada wszystkie niezbędne dokumenty do prowadzenia swojej działalności na terenie Czech. Prowadzi również swoja działalność na terenie całej Unii Europejskiej. Zgodnie z norma EU 2006123/EC chciałaby wziąć udział w przetargu na demontaż komory radiacyjnej.

Jak przygotować sklep do porównywania cen za pośrednictwem telefonu?

Coraz powszechniejsze smartfony w rękach klientów mogą zaszkodzić sklepom stacjonarnym, które narzucają proporcjonalnie duże marże. Mobilne fotoporównywarki, po wcześniejszym zrobieniu zdjęcia kodu kreskowego lub numeru ISBN, w kilka sekund zestawiają dostępność i ceny danego produktu w różnych sklepach. Również internetowych.

Euro umacnia się względem światowych walut

Najnowsza ankieta Investors Intelligence, prezentująca poglądy autorów najbardziej opiniotwórczych biuletynów inwestycyjnych w USA, nie ujawniła jeszcze pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych. Odsetek niedźwiedzi , czyli pesymistów, spadł do niecałych 19%, zaś odsetek byków, zwolenników zwyżek, skoczył do 53,3%.

Unijne fundusze na promocję firmy za granicą

Jak nawiązać międzynarodowe kontakty i poznać zagranicznych kontrahentów a przy tym nie wydać zbyt dużo na ten cel? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać wśród funduszy europejskich, które finansują udział przedsiębiorców w międzynarodowych targach i wystawach. Z takiej szansy będą mogli skorzystać już w marcu przedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego.

Przedsiębiorcy martwią się o krajową gospodarkę

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy w Polsce obawiają się kierunku w jakim podąża krajowa gospodarka. Odsetek twierdzących, że sytuacja gospodarcza kraju pogorszy się wzrósł aż o 16 pkt. proc. w stosunku do kryzysowego 2009 roku.

Jak zawrzeć umowę w trybie oferty? - oferta złożona w postaci elektronicznej

Każdą umowę uznaje się za zawartą, gdy dwie lub więcej stron złożą zgodne oświadczenia woli, których celem jest wywołanie określonych skutków prawnych. Najbardziej powszechnymi trybami zawarcia umów są: oferta, negocjacje, aukcja oraz przetarg.

Sytuacja w Libii bez wpływu na paliwo w Polsce

Zdaniem specjalistów z Ministerstwa Gospodarki obecna sytuacja w Libii nie ma bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Do największych odbiorców libijskiej ropy należą Włochy, Irlandia i Austria.

Prezydent podpisał ustawę żłobkową

Wczoraj prezydent podpisał ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Zgodnie z jej postanowieniami opieka nad dziećmi będzie realizowana przez: żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna oraz nianię.

Jak zarządzać zamówieniem i monitorować zgodność?

Zamawiający powinien w odpowiedni sposób zarządzać zamówieniem oraz monitorować zgodność jego wykonania z zamierzeniami projektowymi. W jaki sposób? Przeczytaj.

Jakie powinny być kryteria udzielania zamówień publicznych?

Kryteria wykorzystywane w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie tylko podlegają obowiązkowi publikacji, ale także powinny być zgodne z regułami krajowymi i unijnymi. Jakie jeszcze założenia powinny spełniać? Przeczytaj.

Jakie są warunki dotyczące kryteriów udzielania zamówień podczas oceny ofert?

Dyrektywy dotyczące zamówień publicznych wyraźnie dopuszczają umieszczanie kwestii społecznych w kryteriach udzielania zamówień. Przepisy te są oparte na orzecznictwie TSUE. Podstawowa zasada dotycząca społecznych kryteriów udzielania zamówień wynika z orzeczeń w sprawach C-513/99 (Concordia Bus) i C-448/01 (Wienstrom) oraz z dyrektyw dotyczących zamówień publicznych, które odwołują się konkretnie do tych orzeczeń w ich pierwszym motywie.

Czy instytucje zamawiające mogą chronić pracownika w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego?

Obniżanie poziomu ochrony pracownika w celu zaproponowania korzystniejszej oferty to problem z jakim często spotykają się instytucje zamawiające. Jak można sobie z nim poradzić? Przeczytaj.

Jakie kwestie uwzględnić w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia?

Formułowanie klauzul dotyczących wykonania zamówienia to element postępowania, który umożliwia uwzględnienie zróżnicowanych kwestii dotyczących zatrudnienia pracowników biorących udział w wykonaniu zamówienia. Odnosi się to również do zagadnień społecznych. Jakie postanowienia zawierać w klauzulach? Przeczytaj.

Jak zamawiający mogą zarządzać łańcuchem dostaw?

Przez odpowiednie formułowanie klauzul dotyczących wykonania zamówienia publicznego zamawiający mają możliwość wpływania na łańcuch dostaw. Na co w szczególności zwracają uwagę?

Czy przedsiębiorca może zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Czy przedsiębiorca może zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej tj. pierwszą datę podał np 15-11-2010, nie podjął tej działalności i w dniu dzisiejszym chce zmienić na datę 01-04-2010r.?

Czy małżonek przedsiębiorcy musi zgłosić jego śmierć w celu wykreślenia z ewidencji?

Czy małżonek przedsiębiorcy ma obowiązek zgłoszenia jego śmierci w Urzędzie Gminy lub Miasta w celu wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej firmy przedsiębiorcy? Jaka jest procedura wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej firmy przedsiębiorcy po jego śmierci przez małżonka, tzn. czy żona składa wniosek EGD-1, czy też wykreślenie następuje z urzędu, a jeżeli żona, to jakie dane ma wpisać?

Czy PESEL przedsiębiorcy jest informacją jawną?

Prowadzę ewidencję działalności gospodarczej. Strona w związku z postępowaniem sądowym wnioskuje o udzielenie danych firmy, m.in. o PESEL, powołując się na art. 7a.2 PDG. Czy można w zaświadczeniu wystawianym dla wnioskodawcy podać PESEL? Czy nie będzie to naruszać przepisów o ochronie danych osobowych?

Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

Możliwość czasowego świadczenia usług w Polsce dotyczy podmiotów z państw objętych swobodą świadczenia usług, tj. państw Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii. Obowiązek wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej może dotyczyć zatem jedynie usługodawcy – obywatela jednego z w/w państw, który nie wykonuje działalności gospodarczej w żadnym z tych państw.

Czy przychód z zawieszonej działalności należy rozliczyć?

Zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie może on wykonywać działalności gospodarczej ani osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Cukrowe interesy już nie takie słodkie

O ponad 30% wzrosły ceny cukru w związku z rosnącym popytem oraz regulacją produkcji przez Komisję Europejską. Cukiernicy i piekarze załamują ręce.

Atomowe zamówienia dla firm

Rząd podjął decyzję o rozwijaniu w Polsce energetyki jądrowej. Przyjęte regulacje prawne to sygnał dla firm, które mogą rozpocząć przygotowania do starania się o zamówienia publiczne.

Wojna z „czarnym złotem” w tle?

We wtorek Kadafi zapowiedział, że nie podda się łatwo i będzie walczył do ostatniej kropli krwi, ale europejskie parkiety nie miały czasu na żadną reakcję. Również zdecydowana zniżka notowań na Wall Street pozostała bez odzewu ze strony inwestorów. Dopiero dzisiaj rano zobaczymy, jaki wpływ na giełdę miały wyżej wymienione wydarzenia.

Wojna z „czarnym złotem” w tle?

We wtorek Kadafi zapowiedział, że nie podda się łatwo i będzie walczył do ostatniej kropli krwi, ale europejskie parkiety nie miały czasu na żadną reakcję. Również zdecydowana zniżka notowań na Wall Street pozostała bez odzewu ze strony inwestorów. Dopiero dzisiaj rano zobaczymy, jaki wpływ na giełdę miały wyżej wymienione wydarzenia.

Jaka stawka VAT w zakresie usług ciągłych?

Przepisy tzw. ustawy okołobudżetowej wprowadziły nowe zasady dotyczące stosowania właściwej stawki w przypadku, gdy inne przepisy prowadzą do zmiany ich wysokości (np. z 22% na 23%). Pierwsza zmiana nastąpiła 1 stycznia 2011 r., następne zaś w najbliższych latach. Ogólna zasada brzmi, iż moment wykonania decyduje o zastosowaniu właściwej stawki, bez względu na moment powstania obowiązku podatkowego.

20 najpopularniejszych haseł – czy jesteśmy bezpieczny w sieci?

Bezpieczeństwo w Internecie – to stwierdzenie z dnia na dzień staje się coraz bardziej abstrakcyjne i trudne do zrealizowania. Niekiedy, zagrożenie w sieci generujemy my sami, zapominając lub lekceważąc podstawowe zasady. Wystarczy przeprowadzić odpowiednie badanie, by się o tym przekonać.

Na czym polega wykonanie zamówienia publicznego?

Zamówienia publiczne powinny być realizowane zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi zasadami. Dotyczy to także przepisów odnoszących się do spraw społecznych i ochrony zdrowia. Jeżeli instytucja zamawiająca chce, aby wykonawca osiągnął dodatkowe cele może wykorzystać klauzule dotyczące wykonania zamówienia. Jakie? Przeczytaj.

Branża IT na fali – 9 na 10 przedsiębiorstw IT wśród najbardziej innowacyjnych firm

Branża teleinformatyczna w ostatnich miesiącach prężnie się rozwija. Świadczyć może o tym fakt, że aż dziewięć z dziesięciu najbardziej innowacyjnych firm z 2011 roku, to spółki działające właśnie w branży IT. Ciężko się temu dziwić, gdyż przyszłością przemysłu jest właśnie przemysł komputerowy, telekomunikacyjny i komputerowy. Poznajmy bliżej firmy, które odnoszą największe sukcesy.

Sytuacja w Libii na ostrzu noża

Nie zawsze da się racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego decydujący ruch rynku następuje w danym momencie. Już od jakiegoś czasu sytuacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie jest napięta, zaś inwestorzy uważnie śledzą rozwój akcji w Libii. W poniedziałek powyższe wydarzenia rzutowały na notowania dolara, który wczoraj rano tracił na wartości.

Produkcja nadal w górę

O 10,3 % wzrosła w styczniu 2011 r. produkcja sprzedana przemysłu w porównaniu z analogicznym miesiącem 2010 roku. Nie pobiła jednak wyniku z grudnia ubiegłego roku notując niekorzystną różnicę 6,4%.

Samsung Wave 578 – nowoczesne technologie w eleganckiej obudowie

Firma Samsung Electronics zaprezentowała swoje najnowsze dzieło - telefon Samsung Wave 578. Nowe urządzenie pracuje na platformie bada i wyróżnia się eleganckim, przyjaznym designem, ponadto wykorzystuje technologię Near Field Communication (NFC). Co jeszcze oferuje nam ten nowatorski telefon?

Lenovo LePad – kolejny tablet z Androidem

Prezentowany na targach CES 2010, a później CES 2011, tablet firmy Lenovo o nazwie LePad jest już gotowy do wejścia na rynek. Na początku urządzenie trafi na rynek chiński, natomiast reszta świata będzie musiała poczekać jeszcze kilka miesięcy. Zanim jednak wydamy ciężko zarobione pieniądze na nowy gadżet poznajmy parametry techniczne LePad’a.

Piractwo w Polsce – ile kosztowało w 2010 roku?

W 2010 roku liczba zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego w Polsce wzrosła aż o 43%. To ogromny skok, którego niestety nie można zaliczyć do pozytywów. BSA (Business Software Alliance) odnotowało w Polsce aż 402 takie przypadki. Czy sytuacja w 2011 roku się poprawi? Ciężko liczyć na taki obrót sprawy biorąc pod uwagę niezwykły wzrost przestępczości komputerowej, do której zalicza się przecież piractwo.

Zmiany w e-fakturach niepotrzebne?

Projekt zmiany ustawy o podpisie elektronicznym, ustawy o VAT, ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych konsultowany przez Komisję „Przyjazne Państwo" miał na celu odformalizowanie zasad wystawiania e-faktur poprzez stosowanie pieczęci elektronicznej. Obecne założenia różnią się od pierwotnych. Jakie nowe rozwiązania zostały zaproponowane?

Mistrz menedżerów wybrany!

Zakończyły się I Mistrzostwa Polski Kadry Menedżerskiej programu Talent Club. Zawodnicy z całego kraju konkurowali ze sobą w eliminacjach regionalnych, a następnie w ogólnopolskim Finale o tytuł Mistrza Polski z zakresu wiedzy i kompetencji menedżerskich.

Jak firma może motywować pracowników premią?

Aby odpowiednio zmotywować pracownika, zwiększając jednocześnie zysk firmy, należy opracować właściwe zasady naliczania premii. Istotne jest, aby pracownik wiedział i faktycznie odczuwał, że ma wpływ na wysokość premii, którą otrzyma, czyli, że może sobie ją „wypracować”. Ważne jest, aby cele pracownika były realne. Zbyt wygórowane, niezbyt osiągalne, będą miały działanie odwrotne od zamierzonego, czyli demotywujące.

Jak banki traktują MSP?

Jakość obsługi bankowej sektora MSP ulega stopniowej poprawie. Wśród usług dla małych i średnich firm coraz częściej znaleźć można elementy oferty skierowanej do dużych korporacji. Jakie zmiany zachodzą w bankowości dla niewielkich rozmiarów przedsiębiorstw? Przeczytaj poradę eksperta.

Czy warto zakładać własną firmę?

Droga do sukcesu nie zawsze jest usłana różami. Działalność gospodarcza wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i dużym nakładem pracy. Czy wobec tego warto założyć własny biznes? Jak wiele przeciwności może nam towarzyszyć?

Czy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów dla samochodu niezaliczonego do środków trwałych?

Użytkując samochód osobowy zakupiony na potrzeby działalności gospodarczej mamy dwie możliwości rozliczania kosztów paliwa oraz innych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu. Jakie? Przeczytaj poradę eksperta.

Spadki na GPW chwilowo powstrzymane

Co prawda udało się zahamować przecenę na warszawskiej giełdzie, ale nie wiadomo jeszcze, czy efekty będą trwałe. Powinniśmy liczyć się z tym, że WIG20 spotka na swojej drodze barierę 2600 punktów. Sytuacja nie jest jeszcze przesądzona.

Nowy tablet firmy Toshiba z Androidem 3.0

Jakiś czas temu na rynku pojawił się tablet firmy Toshiba – Folio 100. Niestety urządzenie było wybitnie nieudany. Urządzenie było wręcz nękane ciągłymi aktualizacjami oprogramowania, a obsługa tabletu było niewygodna. Tym razem Toshiba chce oczyścić dobre imię swojego tabletu, pokazując nowe urządzenie. Poznajmy, jak na razie bezimienny tablet marki Toshiba.

Unia zmieni zamówienia publiczne?

Komisja Europejska opublikowała Zieloną Księgę dotyczącą modernizacji europejskiego rynku zamówień publicznych. Dokument to pierwszy krok w stronę zmian legislacyjnych.

Branża rolno-spożywcza chce środków unijnych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpatruje przyjęte wnioski o wsparcie z działania PROW 2007-13 "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej". Uzyskaniem wsparcia zainteresowana jest w szczególności branża przetwórstwa rolno-spożywczego. W latach 2008-2010 złożono 2614 wniosków. Ubiegano się o kwotę prawie 7 miliardów złotych.

REKLAMA