Karta graficzna do Photoshop’a – czy jest ważna?
REKLAMA
REKLAMA
Od wersji CS4 aplikacja jest w stanie wykorzystać moc karty graficznej dzięki interfejsowi OpenGL. O ile operacje na zdjęciach nadal przeprowadza procesor systemowy, to już karta graficzna wyręczyła procesor w przeliczaniu przestrzeni barwnych. Poza tym teraz układ graficzny może odpowiadać za większość zasobożernych obliczeń związanych z interfejsem użytkownika i symulacjami dokonywanymi w czasie rzeczywistym. Jak to wygląda w praktyce?
REKLAMA
Otóż po włączeniu wsparcia dla karty graficznej, wszelkie z pozoru proste operacje, takie jak obracanie, powiększanie i przesuwanie zdjęć stają się idealnie płynne. Wyświetlanie siatek oraz symulacje użycia pędzli i innych narzędzi to również rezultat wykorzystania karty graficznej do pracy z Photoshopem. Dla wielu osób zwiększenie płynności nie jest konieczne do pracy z programem, ale z pewnością uprzyjemni i przyspieszy pracę. Jak więc włączyć możliwość wykorzystania układu graficznego?
Zobacz również: Click 2 SMS – co to takiego i czy to działa?
REKLAMA
Po otwarciu okna głównego w programie Photoshop, korzystamy ze skrótu klawiaturowego CTRL + K. następnie w oknie Preferences przechodzimy do sekcji Performance i w ramce GPU Setttings zaznaczamy opcję Enable OpenGL Drawing. Teraz wystarczy kliknąć na przycisk OK.
Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Z pewnością nie musimy inwestować w drogie układy warta ponad 1000 złotych. Jeśli dana maszyna ma być używana jedynie z programem Photoshop, nie mamy zamiaru na tym komputerze oglądać filmów w wysokiej rozdzielczości ani grać w nowe gry, prosty układ Nvidii z pewnością wystarczy. Warto zdecydować się na najnowsze modele ze średniej półki. Model GeForce Cuda GT240 w cenie około 250-300 złotych powinien w zupełności wystarczyć.
Polecamy: Szpiegujące ciasteczka – czym są pliki supercookies?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.