Komputer do Photoshop’a - jak wybrać procesor i płytę główną?
REKLAMA
REKLAMA
W praktyce okazuje się, że aplikacja z powodzeniem działa na słabszych komputerach. Dopiero specyficzne zastosowania, takie jak wspomniane wcześniej profesjonalne funkcje, potrafią wykorzystać dodatkową moc obliczeniową komputera. Jeśli w firmie ma pojawić się stanowisko, na którym zainstalowany będzie Photoshop do celów profesjonalnych, warto dobrać komponenty odpowiednio do tego programu.
REKLAMA
REKLAMA
Owszem, można kupić drogi komputer, na którym program będzie działał bez zarzutu, ale większość komponentów tego komputera będzie się „nudzić” podczas pracy. Dlatego też zamiast przepłacać, warto poświecić chwilę czasu i dobrać kluczowe komponenty pod kątem Photoshop’a. Zacznijmy od serca komputera, czyli od procesora oraz płyty głównej.
Wiele osób uważa, że najważniejszym elementem komputera w przypadku pracy z Photoshopem jest karta graficzna. Okazuje się jednak, że większość obliczeń przyjmuje na „swoje plecy” procesor. Do wersji CS3 włącznie aplikacje Adobe pisane były przede wszystkim z myślą o komputerach Apple'a, a więc optymalizowane dla procesorów PowerPC. Wszystkie wersje na komputery PC były jedynie konwersjami, dlatego też działały mniej sprawnie.
Zobacz również: E-biznes w chmurach – przyszłość firmowego oprogramowania
Dwie ostatnie odsłony, CS4 i CS5, to wersje napisane z myślą o architekturze x86, zoptymalizowane zwłaszcza dla procesorów Intela, co wyraźnie widać w testach wydajności. W wielu testach z użyciem benchmarków, w których przeprowadzane są operacje na warstwach, konwersje przestrzeni barw, wyostrzanie, obracanie, zmiękczanie i edycje krzywych, najszybsze okazują się wielordzeniowe procesory Intela. Oczywiście są to tylko testy wydajności. Nie musimy korzystać z tego programu w aż tak zaawansowany sposób, żeby porównać test z rzeczywistością.
REKLAMA
Mimo to decydując się na procesor, lepiej wybrać lepszy model w myśl zasady – im więcej rdzeni tym lepiej, zachowując jednocześnie zdrowy rozsądek, gdyż nawet tak skomplikowany program nie jest w stanie wykorzystać wielu rdzeni procesora w każdej sytuacji.
Wybierając płytę główną dla photoshopowej stacji roboczej nie musimy się martwić, gdyż nie musi się ona wyróżniać żadnymi specjalnymi dodatkami czy funkcjonalnością. Płyta główna powinna zapewniać stabilne działanie komputera. Warto pomyśleć o obsłudze dużej ilości pamięci RAM. Z drugiej jednak strony, niemal wszystkie dostępne na rynku płyty główne bez problemu obsłużą nawet 8 GB pamięci RAM, dlatego też wybierzmy model sprawdzonego producenta.
Polecamy: Jak wybrać dysk do małego serwera NAS?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.