Dyski, zasilacze i procesory – wybieramy serwer do firmy
REKLAMA
REKLAMA
Serwer zwykle wyposażony jest w jeden lub kilka wielordzeniowych procesorów, szybką pamięć RAM i zestaw dysków twardych, natomiast karta graficzna i muzyczna to kwestie drugo- i trzeciorzędne. Ponadto ostatnie technologie pozwalają złożyć urządzenie oszczędne i wydajne. Poznajmy tajniki wyboru podzespołów do firmowego serwera.
REKLAMA
Zacznijmy od serca każdego komputera, również serwera, czyli od procesora. Jedyną alternatywą dla serwera są dziś procesory wielordzeniowe, które właśnie w zastosowaniach serwerowych pokazują pełnię swoich możliwości. Jeśli chcemy, aby serwer obsługiwał wiele połączeń jednocześnie, dwu- lub nawet czterordzeniowa jednostka sprawdzi się w tym przypadku najlepiej. W tym przypadku najczęściej wybierane są układy z rodziny Intel Xeon, wyposażone w dużą pamięć cache, która pozwala na wygodną pracę wielozadaniową.
Zobacz również: Oprogramowanie do skanowania – jak z niego korzystać i co ono oferuje?
REKLAMA
Jeśli decydujemy się na typowo serwerową płytę główną, możemy zainstalować nawet do czterech tego typu procesorów, co daje naprawdę potężną moc obliczeniową. Kilka procesorów przydaje się zazwyczaj wtedy, gdy na jednej maszynie uruchomionych jest kilka systemów operacyjnych jednocześnie. A jak z zasilaniem?
Jak wiadomo, serwery działają z reguły przez cały czas, często przez wiele tygodni czy miesięcy. Taki rozkład pracy wiąże się z koniecznością zapewnienia urządzeniu odpowiedniego źródła zasilania. Podstawowym zabezpieczeniem i ochroną powinien być UPS, czyli urządzenie, które magazynuje energię elektryczną i w razie problemów z zasilaniem sieciowym potrafi utrzymać przy życiu najważniejsze urządzenia. W zależności od modelu zasilacza UPS, jest on w stanie utrzymać nieprzerwaną pracę serwera od kilku minut do kilku godzin.
Przydaje się to szczególnie w przypadku niestabilnej pracy sieci elektrycznej. UPS może również zasygnalizować serwerowi problemy z zasilaniem i zmusić go do zapisania stanu otwartych aplikacji i bezpiecznego wyłączenia. Kolejną ciekawą cechą serwerów, która umożliwia im długą, nieprzerwaną pracę jest możliwość skorzystania z kontrolerów dysków pozwalających na ich odłączanie w czasie pracy. Funkcja ta nazywa się hot swap i dzięki niej istnieje możliwość wymiany uszkodzonego napędu bez przerywania pracy systemu.
Zobacz również: Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.