Jak wybrać procesor do stacji roboczej?
REKLAMA
REKLAMA
Wybieramy procesor do stacji roboczej
REKLAMA
Stacje robocze mogą być wykorzystywane do różnych celów. Na przykład stacja robocza przeznaczona do tworzenia grafiki 3D, będzie wymagać procesora o możliwie dużej liczbie rdzeni. Jeśli maszyna jest używana do komputerowego wspomagania projektowania (ang. Computer Aided Design - CAD), wystarczy wysoko taktowany procesor czterordzeniowy połączony z odpowiednio wydajną kartą graficzną. Najgorszym rozwiązaniem jest kupowanie procesora „na oko”.
Programowanie z częstą kompilacją napisanego kodu nie wymaga żadnej specjalizowanej karty graficznej, ale przy odpowiedniej złożoności projektu jest w stanie wykorzystać procesor o każdej ilości rdzeni. Bez trudu można by było podać jeszcze mnóstwo najróżniejszych przykładów, a każdy z nich wymagałby innego procesora.
Zobacz również: Internet - Samouczek
Jeśli już wybieramy procesor do stacji roboczej, cena nie ma większego znaczenia. Jeśli myślimy o procesorze Intela, dobrym wyborem może być model Core i7-980X lub, jeśli mamy nieograniczone środki, model XEON X5680. Jeśli wolimy coś ze stajni AMD, model Phenom II Quad-Core 965. Jeśli chodzi o cenę, to jak już wiemy nie ma konkretnych przedziałów, więc procesor w cenie nawet 8000 złotych nie będzie fanaberią.
Zobacz również: Komputer-Foto - Retusz krajobrazu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.