REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać ram i przygotować dysk do Photoshop’a?

Kamil Rogala
Wybór odpowiednich komponentów do komputera przeznaczonego jedynie do pracy z Photoshopem nie jest trudnym zadaniem.
Wybór odpowiednich komponentów do komputera przeznaczonego jedynie do pracy z Photoshopem nie jest trudnym zadaniem.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wybraliśmy już procesor, kartę graficzną, płytę główną i resztę podzespołów do maszyny, której zadaniem będzie obsługa programu Photoshop. Jeśli na liście zakupowej brakuje pamięci RAM i dysku twardego, warto zastosować się do kilku zasad.

Im więcej RAM-u tym lepiej? Owszem, pamięci Ram nigdy za wiele, ale jeśli nie mamy zamiaru wyrzucać pieniędzy w błoto przestańmy słuchać obiegowych opinii, że Photoshop wymaga bardzo dużych ilości pamięci do poprawnego działania. Teza, że im więcej, tym lepiej, sprawdza się jedynie w przypadku zastosowań profesjonalnych, kiedy albo otwieramy wiele plików jednocześnie, albo operujemy na naprawdę olbrzymich grafikach o boku kilkunastu tysięcy pikseli.

REKLAMA

Jeśli jednak w naszych planach jest przeróbka zdjęć, tworzenie grafik reklamowych lub ulotek, nawet duże obrazy o wielkości 24 Mpix, w 48-bitowej przestrzeni barwnej, rzadko kiedy „zapchają” 2 GB pamięci RAM. Skan o rozdzielczości 6000x4000 pikseli, zapisany w 16 bitach na kanał i zajmujący na dysku 135 MB jako plik w formacie TIFF, otwarty w Photoshopie i wzbogacony o sześć dodatkowych warstw z modyfikacjami zajmuje w pamięci nieco ponad 500 MB.

Zobacz również: Jak działało szkodliwe oprogramowanie w 2010 roku - podsumowanie

REKLAMA

Jeśli więc kupujemy nowy komputer i kompletujemy do niego części, możemy pokusić się nawet na 4 GB pamięci, które wystarczą w zupełności do komfortowej pracy w Photoshopie. Pamiętajmy jednak, że 32-bitowe systemy operacyjne są w stanie skorzystać jedynie z 3,25 GB RAM-u. Jeśli więc chcemy skorzystać z pełnych 4 GB pamięci, lub w przyszłości mamy zamiar rozbudować pamięć o dodatkowe kości musimy przesiąść się na system 64-bitowy.

Ostatnim krokiem będzie wybór odpowiedniego dysku. Jest to bardzo istotny element, gdyż bardzo często od wydajności dysku zależy płynność pracy programu. Jeśli jednak nie mamy zamiaru wydawać mnóstwa pieniędzy na ciągle drogie dyski SSD, ani na dyski o prędkości obrotowej 10 000 obr./min, warto pomyśleć nad czymś innym. Rozwiązaniem może być wybór tradycyjnego dysku ze średniej półki o sporej pojemności oraz odpowiednie przygotowanie go do pracy z programem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby skonfigurować dysk do pracy z programem Photoshop, w pierwszym kroku powinniśmy utworzyć na dysku osobną, czystą partycję o pojemności takiej, jak posiadana ilość pamięci RAM (partycja o pojemności 4 GB w przypadku pamięci 4 GB pamięci RAM etc.). Partycja ta przeznaczona będzie wyłącznie na tak zwany Scratch Disk (ang. brudnopis) Photoshopa. Teraz pozostaje nam tylko skonfigurować program, tak żeby użył tej wydzielonej przestrzeni. Jak to zrobić?

Polecamy: Microsoft Office 2010 – jak się odnaleźć po przesiadce z Office 2003?

REKLAMA

Po otwarciu głównego okna w programie Photoshop, korzystamy ze skrótu klawiaturowego CTRL + K. Następnie w oknie Preferences przechodzimy do sekcji Performance i w ramce Scratch Disks zaznaczamy uprzednio utworzoną partycję, a następnie klikamy na przycisk OK. Od tej pory program Photoshop będzie korzystał z partycji jak z pamięci RAM, zapisując na niej pliki tymczasowe.

Wybór odpowiednich komponentów do komputera przeznaczonego jedynie do pracy z Photoshopem nie jest trudnym zadaniem. Z pewnością dla wielu osób przedstawiona w poradnikach konfiguracja jest jednym słowem „beznadziejna”. Pamiętajmy jednak, że będzie to komputer do zastosowań biurowych z naciskiem na pracę z programem Photoshop, a nie maszyna do grania i rozrywki. Komputer powinien być wydajny systemowo, energooszczędny i w miarę tani.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA