| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak wybrać ram i przygotować dysk do Photoshop’a?

Jak wybrać ram i przygotować dysk do Photoshop’a?

Wybraliśmy już procesor, kartę graficzną, płytę główną i resztę podzespołów do maszyny, której zadaniem będzie obsługa programu Photoshop. Jeśli na liście zakupowej brakuje pamięci RAM i dysku twardego, warto zastosować się do kilku zasad.

Im więcej RAM-u tym lepiej? Owszem, pamięci Ram nigdy za wiele, ale jeśli nie mamy zamiaru wyrzucać pieniędzy w błoto przestańmy słuchać obiegowych opinii, że Photoshop wymaga bardzo dużych ilości pamięci do poprawnego działania. Teza, że im więcej, tym lepiej, sprawdza się jedynie w przypadku zastosowań profesjonalnych, kiedy albo otwieramy wiele plików jednocześnie, albo operujemy na naprawdę olbrzymich grafikach o boku kilkunastu tysięcy pikseli.

Jeśli jednak w naszych planach jest przeróbka zdjęć, tworzenie grafik reklamowych lub ulotek, nawet duże obrazy o wielkości 24 Mpix, w 48-bitowej przestrzeni barwnej, rzadko kiedy „zapchają” 2 GB pamięci RAM. Skan o rozdzielczości 6000x4000 pikseli, zapisany w 16 bitach na kanał i zajmujący na dysku 135 MB jako plik w formacie TIFF, otwarty w Photoshopie i wzbogacony o sześć dodatkowych warstw z modyfikacjami zajmuje w pamięci nieco ponad 500 MB.

Zobacz również: Jak działało szkodliwe oprogramowanie w 2010 roku - podsumowanie

Jeśli więc kupujemy nowy komputer i kompletujemy do niego części, możemy pokusić się nawet na 4 GB pamięci, które wystarczą w zupełności do komfortowej pracy w Photoshopie. Pamiętajmy jednak, że 32-bitowe systemy operacyjne są w stanie skorzystać jedynie z 3,25 GB RAM-u. Jeśli więc chcemy skorzystać z pełnych 4 GB pamięci, lub w przyszłości mamy zamiar rozbudować pamięć o dodatkowe kości musimy przesiąść się na system 64-bitowy.

Ostatnim krokiem będzie wybór odpowiedniego dysku. Jest to bardzo istotny element, gdyż bardzo często od wydajności dysku zależy płynność pracy programu. Jeśli jednak nie mamy zamiaru wydawać mnóstwa pieniędzy na ciągle drogie dyski SSD, ani na dyski o prędkości obrotowej 10 000 obr./min, warto pomyśleć nad czymś innym. Rozwiązaniem może być wybór tradycyjnego dysku ze średniej półki o sporej pojemności oraz odpowiednie przygotowanie go do pracy z programem.

Aby skonfigurować dysk do pracy z programem Photoshop, w pierwszym kroku powinniśmy utworzyć na dysku osobną, czystą partycję o pojemności takiej, jak posiadana ilość pamięci RAM (partycja o pojemności 4 GB w przypadku pamięci 4 GB pamięci RAM etc.). Partycja ta przeznaczona będzie wyłącznie na tak zwany Scratch Disk (ang. brudnopis) Photoshopa. Teraz pozostaje nam tylko skonfigurować program, tak żeby użył tej wydzielonej przestrzeni. Jak to zrobić?

Polecamy: Microsoft Office 2010 – jak się odnaleźć po przesiadce z Office 2003?

Po otwarciu głównego okna w programie Photoshop, korzystamy ze skrótu klawiaturowego CTRL + K. Następnie w oknie Preferences przechodzimy do sekcji Performance i w ramce Scratch Disks zaznaczamy uprzednio utworzoną partycję, a następnie klikamy na przycisk OK. Od tej pory program Photoshop będzie korzystał z partycji jak z pamięci RAM, zapisując na niej pliki tymczasowe.

Wybór odpowiednich komponentów do komputera przeznaczonego jedynie do pracy z Photoshopem nie jest trudnym zadaniem. Z pewnością dla wielu osób przedstawiona w poradnikach konfiguracja jest jednym słowem „beznadziejna”. Pamiętajmy jednak, że będzie to komputer do zastosowań biurowych z naciskiem na pracę z programem Photoshop, a nie maszyna do grania i rozrywki. Komputer powinien być wydajny systemowo, energooszczędny i w miarę tani.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Szefler

prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, pracownik kancelarii prawno-podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »