REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekologiczny i ekonomiczny komputer – jak oszczędzać energię?

Kamil Rogala
Każdego dnia komputery mogą zużywać minimalne ilości energii, jednak w przeciągu roku ilość ta może pokryć jeden miesięczny rachunek za prąd.
Każdego dnia komputery mogą zużywać minimalne ilości energii, jednak w przeciągu roku ilość ta może pokryć jeden miesięczny rachunek za prąd.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie jest tajemnicą, że komputery i powiązane z nim urządzenia peryferyjne są podstępnymi pożeraczami prądu. Najbardziej widoczne jest to w firmach, gdzie przez kilkanaście godzin dziennie pracuje wiele urządzeń tego typu. Nawet, jeśli po pracy wszystkie urządzenia zostają wyłączone, tak naprawdę dopóki nie zostaną odłączone od sieci mogą powoli „konsumować” energię. W przeciągu roku może to być spora suma, którą na szczęście, stosując różne rozwiązania, możemy zachować w portfelu.

Każdego dnia komputery mogą zużywać minimalne ilości energii, jednak w przeciągu roku ilość ta może pokryć jeden miesięczny rachunek za prąd. Nie musimy się na to godzić. Warto przeprowadzić analizę zużycia energii przez system komputerowy. Analizę tę warto rozpocząć od obejrzenia wyłącznika. Jeśli przypomina huśtawkę, z wyraźnie zaznaczonymi pozycjami włączenia i wyłączenia, to prawdopodobnie zasługuje na swoją nazwę. Tego typu wyłącznik znajdziemy w większości modeli zasilaczy.

REKLAMA

Niestety taki wyłącznik nie jest wygodny w codziennej eksploatacji. Na dodatek pełni on tylko funkcję awaryjną. Taki rodzaj wyłącznika jest w większości zasilaczy komputerowych. Na co dzień komputer uruchamiany jest przyciskiem On/Off. Niestety w takim przypadku komputer nawet po wyłączeniu czerpie minimalną ilość energii choćby po to, aby móc w każdym momencie włączyć resztę urządzenia.

Sprawdź też: Światowe zapasy mikroprocesorów na poziomie najwyższym od lat – jak to wpłynie na ceny?

REKLAMA

Tego typu wyłączniki, które notabene nie wyłączają w 100% urządzenia wprowadzono w komputerach kilkanaście lat temu, wraz z pierwszą specyfikacją ATX. Chodziło w niej o umożliwienie zdalnego rozruchu na skutek otrzymania impulsu pochodzącego z sieci komputerowej, myszy albo klawiatury. Niestety tego typu rozwiązanie jest wykorzystywane niezmiernie rzadko, a konsumpcja energii i tak jest aktywna. Ale problem, niedostrzegany w latach taniej energii, pozostał do dnia dzisiejszego.

Na domiar złego, tego typu rozwiązanie rozszerzyło się na inne urządzenia. Zasilacze awaryjne, osprzęt sieciowy, drukarki (które są najczęściej cały czas w stanie uśpienia) i inne urządzenia pracują w taki właśnie sposób. Jeśli posiadamy tego typu sprzęty w firmie w ilości kilku lub kilkunastu musimy być świadomi tego, że być może w mniej widoczny, ale równie dotkliwy sposób drenują naszą kieszeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopiero niedawno pojawiła się możliwość odcięcia od źródła energii niepotrzebnie czuwających części zestawu komputerowego. Jak to działa? Otóż rozwiązanie jest bardzo proste. Układ mierzy prąd przepływający przez jedno z gniazdek i jeśli jest on mniejszy od zadanej wartości, odcina dopływ energii do pozostałych. Do gniazdka głównego należy podłączyć komputer, a do pozostałych resztę odbiorników, których bez komputera nie wykorzystujemy, np. osprzęt sieciowy. W zastosowaniach korporacyjnych i w dużych firmach zakłada się, że osprzęt sieciowy powinien pracować 24/7, jednak w małych firmach i przedsiębiorstwach jest to zbędne. Równie celowe jest odłączenie takich urządzeń, których utrzymanie w niepotrzebnej gotowości polega na przykład na podgrzewaniu lampy w skanerze bądź systemu utrwalania w niektórych drukarkach laserowych.

Polecamy: Zamienniki i drukowanie kilku stron na jednym arkuszu – czy to się opłaca?

Oczywiście zakup przełącznika nie jest problemem, ale jak go zaprogramować? Zwykle jest on zaopatrzony w przycisk, który uruchamiamy w momencie poboru przez komputer bądź inne urządzenie podłączone do głównego gniazdka jak najmniejszej ilości energii, np. bezpośrednio po uruchomieniu i zakończeniu procedury startowej. Rzecz jasna warto poświęcić nieco czasu na zaprogramowanie tego urządzenia, gdyż zyski, a konkretniej oszczędności w energii nawet w skali miesiąca mogą być bardzo korzystne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA