E-biznes w chmurach – przyszłość firmowego oprogramowania
REKLAMA
REKLAMA
Zmian było bardzo dużo, a kolejne można było zauważyć w zakresie warstwy prezentacyjnej. Ogromną popularność zyskały predefiniowane, a więc także standardowe interfejsy przygotowane pod kątem określonych ról użytkowników. Z drugiej strony producenci zapewniali o możliwości elastycznego dopasowania systemu do specyfiki prowadzonego biznesu. Dopasowanie to miało wiele znaczeń, zarówno w odniesieniu do tak poważnych kwestii, np. organizacji procesów biznesowych, jak i mniej ważnych, między innymi interfejs obsługi etc.
REKLAMA
Popularność serwisów społecznościowych wdarło się również na rynek interfejsów i systemów firmowych. O co w tym chodzi? Otóż rozwiązania znane z typowo konsumenckich serwisów mają okazać się skutecznymi narzędziami wspierającymi komunikację, zarówno w ramach jednej organizacji, jak i poza nią. Są to jednak funkcje pomocnicze w porównaniu do typowych mechanizmów z zakresu ERP lub CRM.
Sprawdź też: Aplikacje biznesowe – jak kształtuje się przyszłość?
REKLAMA
Niedawno pojawiło się również coś zupełnie nowego i jednocześnie bardzo interesującego. Zgodnie z zapowiedziami, na rynku mają pojawić się pełnoprawne systemy wspierające zarządzanie, jednocześnie dostępne w formie usługi. Mają to być modele systemów w chmurze (z ang. In Cloud). Model ten ma wnosić do systemów ERP czy BI korzyści w postaci dodatkowej elastyczności oraz efektywności finansowej.
Niestety w naszym kraju popularyzacja takiego rozwiązania to wciąż daleka przyszłość i trudna droga. Znając tendencje i przyzwyczajenia naszego rynku, dostawcy będą zmuszeni najpierw pozyskać zaufanie klientów oraz sprostać unijnym i naszym, polskim, wymaganiom prawnym, dotyczącym choćby kwestii przechowywania danych. Kiedy to nastąpi? Ciężko powiedzieć. Miejmy jedynie nadzieję, że szybkość wprowadzania nowych rozwiązań na naszym rynku nadąży za tempem pojawiania się nowinek technicznych na świecie.
Zobacz również: Standard 802.11n - wyznacznik postępu czy kłopotliwy obowiązek?
Spekulacje i przewidywania na nic się zdadzą, gdyż dopiero kolejne lata pokażą, w jakim kierunku pójdą zmiany techniczne w zakresie oprogramowania biznesowego. Zdaniem analityków, kolejne lata będą czasem wyspecjalizowanych aplikacji dołączanych do systemów korporacyjnych za pośrednictwem dedykowanych interfejsów integracyjnych. Warto zauważyć, że już dziś pojawiają się dość nieśmiałe opinie, że czasy wysoce zintegrowanych, kompleksowych systemów przemijają. Można to porównać do sytuacji systemów monolitycznych. Mimo to w miarę postępującej i rozwijającej się specjalizacji zaczną znikać systemu uniwersalne. Plany na przyszłość są dość niejasne, niektórzy mają jednak obawy, że tak jak w przypadku mody, również w przypadku systemów rynek zatoczy koło i wróci do punktu wyjścia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.