REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

E-biznes w chmurach – przyszłość firmowego oprogramowania

Kamil Rogala
W ostatnich latach można było zauważyć poważne zmiany na szczeblu IT w wielu dziedzinach.
W ostatnich latach można było zauważyć poważne zmiany na szczeblu IT w wielu dziedzinach.

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany, zmiany, zmiany… Nie da się ukryć, że w ostatnich latach można było zauważyć poważne zmiany na szczeblu IT w wielu dziedzinach. Tylko w zeszłym roku zaszły znaczące zmiany w zakresie obsługi oprogramowania. Systemy wspierające obsługę konkretnych procesów biznesowych doczekały się między innymi zmian w interfejsach graficznych, które stały się bardziej ergonomiczne, przyjazne i estetyczne. Co jeszcze zmieniło się w tym segmencie?

Zmian było bardzo dużo, a kolejne można było zauważyć w zakresie warstwy prezentacyjnej. Ogromną popularność zyskały predefiniowane, a więc także standardowe interfejsy przygotowane pod kątem określonych ról użytkowników. Z drugiej strony producenci zapewniali o możliwości elastycznego dopasowania systemu do specyfiki prowadzonego biznesu. Dopasowanie to miało wiele znaczeń, zarówno w odniesieniu do tak poważnych kwestii, np. organizacji procesów biznesowych, jak i mniej ważnych, między innymi interfejs obsługi etc.

REKLAMA

Popularność serwisów społecznościowych wdarło się również na rynek interfejsów i systemów firmowych. O co w tym chodzi? Otóż rozwiązania znane z typowo konsumenckich serwisów mają okazać się skutecznymi narzędziami wspierającymi komunikację, zarówno w ramach jednej organizacji, jak i poza nią. Są to jednak funkcje pomocnicze w porównaniu do typowych mechanizmów z zakresu ERP lub CRM.

Sprawdź też: Aplikacje biznesowe – jak kształtuje się przyszłość?

REKLAMA

Niedawno pojawiło się również coś zupełnie nowego i jednocześnie bardzo interesującego. Zgodnie z zapowiedziami, na rynku mają pojawić się pełnoprawne systemy wspierające zarządzanie, jednocześnie dostępne w formie usługi. Mają to być modele systemów w chmurze (z ang. In Cloud). Model ten ma wnosić do systemów ERP czy BI korzyści w postaci dodatkowej elastyczności oraz efektywności finansowej.

Niestety w naszym kraju popularyzacja takiego rozwiązania to wciąż daleka przyszłość i trudna droga. Znając tendencje i przyzwyczajenia naszego rynku, dostawcy będą zmuszeni najpierw pozyskać zaufanie klientów oraz sprostać unijnym i naszym, polskim, wymaganiom prawnym, dotyczącym choćby kwestii przechowywania danych. Kiedy to nastąpi? Ciężko powiedzieć. Miejmy jedynie nadzieję, że szybkość wprowadzania nowych rozwiązań na naszym rynku nadąży za tempem pojawiania się nowinek technicznych na świecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Standard 802.11n - wyznacznik postępu czy kłopotliwy obowiązek?

Spekulacje i przewidywania na nic się zdadzą, gdyż dopiero kolejne lata pokażą, w jakim kierunku pójdą zmiany techniczne w zakresie oprogramowania biznesowego. Zdaniem analityków, kolejne lata będą czasem wyspecjalizowanych aplikacji dołączanych do systemów korporacyjnych za pośrednictwem dedykowanych interfejsów integracyjnych. Warto zauważyć, że już dziś pojawiają się dość nieśmiałe opinie, że czasy wysoce zintegrowanych, kompleksowych systemów przemijają. Można to porównać do sytuacji systemów monolitycznych. Mimo to w miarę postępującej i rozwijającej się specjalizacji zaczną znikać systemu uniwersalne. Plany na przyszłość są dość niejasne, niektórzy mają jednak obawy, że tak jak w przypadku mody, również w przypadku systemów rynek zatoczy koło i wróci do punktu wyjścia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA