REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kradzież Internetu coraz bardziej popularna – sieci Wi-Fi mniej bezpieczne?

Kamil Rogala
Pozostawienie domowej sieci Wi-Fi bez jakiegokolwiek zabezpieczenia można porównać z przekazaniem obcej osobie kluczy do domu.
Pozostawienie domowej sieci Wi-Fi bez jakiegokolwiek zabezpieczenia można porównać z przekazaniem obcej osobie kluczy do domu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu jest niezwykle popularną usługą, z której korzysta coraz więcej osób. Niestety wraz ze wzrostem popularności i dostępności, wzrasta również potrzeba korzystania z Internetu. Niekiedy potrzeba ta jest tak wielka, że coraz więcej użytkowników stara się podłączyć do pierwszej napotkanej i niezabezpieczonej sieci Wi-Fi. Tendencja ta w pewien sposób reguluje sposoby i próby dostępu do Internetu. Chcąc poznać te tendencje, pod koniec 2010 roku organizacja Wi-Fi Alliance, zajmująca się bezpieczeństwem sieci bezprzewodowych, zleciła przeprowadzenie badania. Co to za badanie i co wykazało?

Badanie miało dotyczyć sposobów korzystania z sieci Wi-Fi. Analizę tę wykonała spółka Wakefield Research, obejmując nią mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Uprzedzając fakty, wyniki tego badania są niezwykle ciekawe. Aż 32 procent respondentów przyznało się, że próbowali korzystać z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, należących między innymi do ich sąsiadów. Dla porównania, dwa lata wcześniej na to samo pytanie, twierdząco odpowiedziało zaledwie 18 procent ankietowanych.

REKLAMA

Taki wynik mobilizuje i zmusza do zastanowienia. Nie jest tajemnicą, że pozostawienie domowej sieci Wi-Fi bez jakiegokolwiek zabezpieczenia można porównać z przekazaniem obcej osobie kluczy do domu. Niezabezpieczona sieć stanowi zagrożenie zarówno dla osób dostarczających połączenie, jak i korzystających z niego.

Zobacz również: Piractwo w Polsce – ile kosztowało w 2010 roku?

REKLAMA

Inny problem związany z zabezpieczeniami sieci bezprzewodowych, a raczej z brakiem zabezpieczeń, dotyczy publicznych hotspotów, które dostępne są w kawiarniach, niektórych restauracjach czy na lotniskach. Sieci te często nie mają żadnych zabezpieczeń - wszystko po to, by ułatwić dostęp do Internetu klientom. Owszem, dostęp jest o wiele łatwiejszy, ale jakość i bezpieczeństwo takiego połączenia pozostawiają wiele do życzenia.

Wielu użytkowników ulega złudnemu przekonaniu, że międzynarodowa korporacja, oferująca bezpłatny dostęp do sieci zapewni mu bezpieczeństwo. Rzeczywistość okazuje się jednak bardziej brutalna. Podczas korzystania z takich sieci istnieje spore ryzyko zainfekowania komputera wirusem lub utraty cennych danych. Dlatego w takich miejscach korzystanie z Wi-Fi powinniśmy ograniczyć do przeglądania serwisów informacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tematy związane z bezpieczeństwem w sieci, szczególnie w sieciach Wi-Fi wałkowane są od dawna na wszystkie sposoby. Dla jednych może być to już nudne. Jednak, jeśli każdy artykuł zmusi do myślenia przynajmniej jedną osobę, która dzięki temu uniknie sporych problemów, każdy taki artykuł będzie na wagę złota, a przynajmniej na wagę cennych danych. 

Polecamy: Click 2 SMS – co to takiego i czy to działa?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA