| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Protokół z kontroli NIK - porada

Protokół z kontroli NIK - porada

Wyniki przeprowadzonej kontroli kontroler przedstawia w protokole kontroli. Protokół zawiera opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku postępowania, w tym wykrytych nieprawidłowości, ich przyczyny, zakres, skutki oraz osoby za nie odpowiedzialne.

Dokument podpisują kontroler i kierownik jednostki bądź osoba pełniąca jego obowiązki.

Jeśli jednak kierownik bądź osoba pełniąca jego obowiązki ma zastrzeżenia do protokołu, może je zgłosić na piśmie - w terminie 14 dni od daty jego otrzymania (w szczególnych przypadkach dyrektor jednostki NIK może przedłużyć ten termin). Zastrzeżenia mogą być zgłaszane przed podpisaniem protokołu.

Kontroler po otrzymaniu zastrzeżeń analizuje je i w miarę potrzeby podejmuje dodatkowe czynności kontrolne. Jeżeli okażą się zasadne, wówczas kontroler zmienia lub uzupełnia odpowiednią część protokołu. Jeśli zaś kontroler nie uwzględnia zastrzeżeń, wówczas przekazuje na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu. Kierownik jednostki lub osoba pełniąca jego obowiązki może nie zgodzić się ze stanowiskiem kontrolera. Ma prawo wówczas zgłosić w ciągu 7 dni umotywowane zastrzeżenia do dyrektora jednostki NIK, który zwołuje komisję odwoławczą.

Uchwała komisji po zatwierdzeniu przez Prezesa NIK lub upoważnionego wiceprezesa jest ostateczna i rozstrzyga o zasadności zastrzeżeń do protokołu kontroli. Prezes NIK lub upoważniony wiceprezes może jednak odmówić zatwierdzenia uchwały, wówczas powoływana jest komisja rozstrzygająca - i to jej decyzja kończy definitywnie drogę odwoławczą.

Polecamy: Na czym polega wykonanie zamówienia publicznego?

Kierownik kontrolowanej jednostki bądź osoba przez niego upoważniona ma prawo odmowy podpisania protokołu. Musi jednak w ciągu 7 dni od jego otrzymania złożyć pisemne wyjaśnienie odmowy. Nie stanowi to jednak przeszkody, aby protokół został podpisany przez kontrolera a ustalenia kontroli wykorzystane.

Na wniosek kontrolera zwoływana jest narada pokontrolna z udziałem pracowników jednostki kontrolowanej w celu omówienia stwierdzonych nieprawidłowości i wniosków jakie wynikają z ustaleń kontroli.

Polecamy: Serwis Leasing

Źródło: www.nik.gov.pl

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyniki przeprowadzonej kontroli kontroler przedstawia w protokole kontroli.
Wyniki przeprowadzonej kontroli kontroler przedstawia w protokole kontroli.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK