REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega wykonanie zamówienia publicznego?

Na czym polega wykonanie zamówienia publicznego?
Na czym polega wykonanie zamówienia publicznego?

REKLAMA

REKLAMA

Zamówienia publiczne powinny być realizowane zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi zasadami. Dotyczy to także przepisów odnoszących się do spraw społecznych i ochrony zdrowia. Jeżeli instytucja zamawiająca chce, aby wykonawca osiągnął dodatkowe cele może wykorzystać klauzule dotyczące wykonania zamówienia. Jakie? Przeczytaj.

Klauzule dotyczące wykonania zamówienia określają, jak należy je wykonać. W klauzulach tych można uwzględnić kwestie społeczne, o ile (i) są one powiązane z wykonaniem zamówienia, (ii) zostały opublikowane w ogłoszeniu o zamówieniu i (iii) są zgodne z prawem UE (w tym z zasadami ogólnymi sformułowanymi przez TSUE).

REKLAMA

Zasady formułowania klauzul dotyczących wykonania zamówienia

REKLAMA

Klauzule dotyczące wykonania zamówienia to zobowiązania, które muszą zostać zaakceptowane przez wybranego oferenta i które odnoszą się do realizacji zamówienia. Dlatego z reguły wystarczy, aby oferenci zobowiązali się w momencie składania ofert to spełnienia tych warunków, jeśli zamówienie zostanie udzielone właśnie im. Oferty od oferentów, którzy nie zaakceptowali któregokolwiek z tych warunków, nie będą zgodne z dokumentacją przetargową i z tego powodu nie będą mogły zostać przyjęte78. Jednak warunki zamówienia nie muszą być spełnione w chwili składania oferty.

Wpisanie do zamówienia wymaganych standardów społecznych pozwoli lepiej wyjaśnić oczekiwania organu administracji publicznej. Rygorystyczne podejście na etapie planowania i ogłaszania przetargu ułatwi formułowanie tych intencji w specyficznych kategoriach, które mogą wpłynąć na zarządzanie wykonaniem.

Choć klauzule dotyczące wykonania zamówienia nie powinny nigdy mieć wpływu na określenie, który z oferentów otrzyma zamówienie, ani nie powinny stanowić ukrytych specyfikacji technicznych, kryteriów udzielania ani kryteriów wyboru, dopuszczalne jest sformułowanie dodatkowych warunków zamówienia, które nie wchodzą w skład specyfikacji, kryteriów wyboru ani kryteriów udzielenia zamówienia79. Klauzule te mogą zawierać warunki społeczne i środowiskowe. Tak więc, jeśli instytucja zamawiająca chce, aby wykonawca osiągnął dodatkowe cele społeczne, które nie są związane ze specyfikacjami, może sformułować dodatkowe warunki zamówienia. Odnoszą się one tylko do wykonania zamówienia.

Oferenci muszą udowodnić, że ich oferty są zgodne ze specyfikacjami technicznymi, ale podczas postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie można zażądać okazania dowodu zgodności z klauzulami dotyczącymi wykonania zamówienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Na czym polega przetarg nieograniczony?

Ponadto, klauzule dotyczące wykonania zamówienia muszą:

Oznacza to, że klauzule dotyczące wykonania zamówienia muszą być powiązane z zadaniami niezbędnymi do wyprodukowania towarów/świadczenia usług/wykonania robót określonych w zamówieniu. Warunek nie będzie powiązany z „wykonaniem” zamówienia, jeśli np.:

  1. wymaga od wykonawcy zatrudnienia ustalonego odsetka pracowników niepełnosprawnych w celu realizacji innego zamówienia80 lub ograniczałby dozwolone działania, które wykonawca mógłby wykonać w ramach innego zamówienia;
  2. wymaga od wykonawcy finansowego wkładu np. w budowę centrum dla osób niepełnosprawnych;
  3. wymaga od wykonawcy zamówienia na roboty budowlane świadczenia usług opieki nad dziećmi pracowników (żłobek). Takie usługi nie są powiązane z zadaniami niezbędnymi do wykonania robót. Jeśli instytucja zamawiająca chce zakupić takie usługi, powinna je także wystawić na przetarg.
  •  zostać opublikowane w ogłoszeniu o zamówieniu

Nawet jeśli uważa się, że klauzule dotyczące wykonania zamówienia nie wchodzą w zakres postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, wciąż należy je jasno sformułować w zaproszeniu do składania ofert. Oferenci powinni być świadomi wszystkich zobowiązań określonych w zamówieniu i być w stanie odwzorować je w zaproponowanych cenach. Zwycięski oferent musi dotrzymać zobowiązań złożonych w swojej ofercie, dotyczących spełnienia warunków zamówienia.

  • być zgodne z prawem UE (w tym z podstawowymi zasadami Traktatu UE)

REKLAMA

Na przykład, warunki zamówienia nie mogą stawiać w nieuczciwie niekorzystnej sytuacji potencjalnych wykonawców z innego państwa lub, bardziej ogólnie prowadzić do nierównego traktowania potencjalnych oferentów. Równie ważne jest jednak, aby warunki zamówienia były także zgodne z prawem UE w ogóle, a w szczególności z unijnymi przepisami społecznymi.

Ponadto zamówienia publiczne należy zawsze realizować zgodnie ze wszystkimi bezwzględnie obowiązującymi zasadami, w tym z przepisami dotyczącymi spraw społecznych, zatrudnienia i ochrony zdrowia.

Polecamy: serwis Leasing

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA