Jakie kwestie uwzględnić w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia?
REKLAMA
REKLAMA
Motywy dyrektywy 2004/18/EC (z niewielkimi różnicami także dyrektywy 2004/17/EC) stanowią przykład kwestii społecznych, które można uwzględnić w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia:
REKLAMA
REKLAMA
„Mogą one w szczególności mieć na celu popieranie szkoleń zawodowych na miejscu, zatrudnianie osób mających szczególne trudności z integracją, zwalczanie bezrobocia... zatrudnianie osób od dawna szukających pracy lub prowadzenie szkoleń dla osób bezrobotnych lub młodych, aby postępować zgodnie z postanowieniami podstawowych konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP)... oraz zatrudnianie większej liczby osób niepełnosprawnych...”
W komunikacie interpretacyjnym Komisji z 2001r. stwierdzono, że „Instytucje zamawiające dysponują szeroką gamą możliwości określania klauzul zamówienia w kwestiach społecznych” oraz podano „kilka przykładów dodatkowych warunków szczególnych, które instytucja zamawiająca może narzucić zwycięskiemu oferentowi”.
Polecamy: Jak stosować warianty w zamówieniach publicznych?
Oto one:
- „Obowiązek zatrudniania osób bezrobotnych lub przygotowania programów szkoleniowych w celu wykonania zamówienia;
- Obowiązek wdrożenia podczas wykonywania zamówienia środków zaprojektowanych w celu promowania równości kobiet i mężczyzn lub różnorodności etycznej albo rasowej lub zapewnienia równego dostępu osobom niepełnosprawnym;
- Obowiązek przestrzegania podczas wykonywania zamówienia podstawowych praw człowieka (takich jak zakaz pracy przymusowej i pracy dzieci) zagwarantowanych przez podstawowe konwencje MOP, o ile te postanowienia nie zostały jeszcze wdrożone w przepisach krajowych;
- Obowiązek zatrudnienia w celu wykonania zamówienia pewnej liczby osób niepełnosprawnych przekraczającej liczbę podaną w przepisach krajowych państwa członkowskiego, w którym jest wykonywane zamówienie lub w państwie członkowskim będącym siedzibą zwycięskiego oferenta”.
REKLAMA
Zamówienia publiczne na roboty budowlane i usługi, w których można określić wymagany sposób wykonania zamówienia, zapewniają instytucji zamawiającej najlepszą okazję do uwzględnienia kwestii społecznych w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia. Trudniej byłoby wyobrazić sobie klauzule zamówień odnoszące się do sposobu wykonania zamówień publicznych na dostawy, gdyż narzucanie klauzul wymagających zmian w organizacji, strukturze lub polityce przedsiębiorstwa założonego na terytorium innego państwa członkowskiego mogłyby zostać uznane za dyskryminujące lub stanowić nieuzasadnione ograniczenie handlu.
Zamieszczanie wymogów społecznych w warunkach zamówienia należy zrównoważyć z praktyczną możliwością monitorowania zgodności z tymi wymogami podczas wykonywania zamówienia, aby nie trzeba było dodawać kolejnych wymagań, których nie dałoby się skutecznie monitorować. Oznacza to konieczność zarządzania zamówieniem i monitorowania zgodności.
Polecamy: Jak wybrać wykonawcę w zamówieniu publicznym?
Źródło: Komisja Europejska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.