Jakie są podstawy prawne działania NIK?
REKLAMA
REKLAMA
Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 r. sytuuje NIK jako czołowy, wyodrębniony funkcjonalnie, fachowy organ kontroli państwowej. Ustawa zasadnicza daje Izbie konstytucyjną gwarancję niezależności od władzy wykonawczej, reguluje zakres uprawnień kontrolnych NIK, wymienia obowiązki Izby wobec Sejmu oraz określa pozycję jej Prezesa.
REKLAMA
Ustawa o NIK z 23 grudnia 1994 r. określa organizację i tryb działania Izby. Reguluje proces postępowania kontrolnego, ustala obowiązki pracowników wykonujących lub nadzorujących czynności kontrolne oraz przysługujące im prawa. Wskazuje organy, które mogą zlecić Izbie przeprowadzenie kontroli lub wystąpić z tego rodzaju wnioskiem.
Struktury NIK
REKLAMA
Ustawa o NIK zobowiązała Prezesa Izby do wydania zarządzenia szczegółowo regulującego kwestie związane z procesem kontroli. W konsekwencji 1 marca 1995 r. weszło w życie Zarządzenie Prezesa NIK w sprawie postępowania kontrolnego. Uregulowano w nim zadania pracowników NIK biorących udział w postępowaniu kontrolnym. Zarządzenie zawiera także szczegółowe zasady przygotowywania kontroli, dokumentowania czynności kontrolnych, sporządzania protokołu kontroli, wystąpienia pokontrolnego i informacji o wynikach kontroli, a także procedury rozpatrywania zastrzeżeń.
Organizację wewnętrzną Najwyższej Izby Kontroli regulują dwa dokumenty: Statut nadany w drodze zarządzenia przez Marszałka Sejmu oraz Zarządzenie Prezesa NIK z dnia 31 maja 2004 r. Drugi dokument, oprócz szczegółowej organizacji wewnętrznej Izby, określa właściwości poszczególnych departamentów i delegatur NIK.
Polecamy: Na czym polega wykonanie zamówienia publicznego?
Zarządzeniem Prezesa NIK z dnia 1 lipca 2003 r. uregulowane zostały z kolei kwestie związane z zasadami i trybem naboru kandydatów do pracy na niektórych stanowiskach w NIK. Z dokumentu dowiemy się m.in., jak wygląda rekrutacja do Izby oraz w jaki sposób sprawdzana jest wiedza i kwalifikacje kandydatów do pracy.
Szczegóły przeprowadzania konkursu na stanowiska dyrektorów, wicedyrektorów i doradców w NIK zawarte są natomiast w Zarządzeniu Prezesa NIK z dnia 9 marca 2005 r.
Polecamy: Serwis Leasing
Źródło: www.nik.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.