reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kim będzie dzienny opiekun?

Kim będzie dzienny opiekun?

Dzienny opiekun to nowa forma sprawowania opieki nad najmłodszymi dziećmi wprowadzona przez ustawę o opiece nad dziećmi do lat trzech, którą uroczyście podpisał prezydent Bronisław Komorowski w dniu 23 lutego br. Kim tak naprawdę będzie dzienny opiekun?

Dziennym opiekunem będzie mogła zostać osoba fizyczna, która zostanie zatrudniona przez gminę na podstawie umowy cywilnoprawnej (o świadczenie usług). Taka osoba będzie mogła opiekować się maluchami w wieku od 20 tygodni do trzech lat (w wyjątkowych przypadkach do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia). Pod opieką dziennego opiekuna będzie mogło przebywać maksymalnie pięcioro dzieci.

Do jego zadań będzie należało m. in.
1) zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych;
2) zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka;
3) prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych do wieku dziecka.

Dziennym opiekunem będzie mogła zostać osoba, która
1) daje rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi;
2) nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie została jej zawieszona ani ograniczona;
3) wypełnia obowiązek alimentacyjny, w przypadku gdy taki obowiązek został nałożony na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd;
4) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne;
5) posiada warunki lokalowe zapewniające bezpieczną opiekę nad dzieckiem;
6) odbyła specjalne szkolenie

Polecamy: Co z sukcesją między przedsiębiorcami?

Gminy, które będą zainteresowane wprowadzeniem instytucji dziennego opiekuna na swoim terenie będą w tym celu ogłaszały specjalne konkursy ofert. Konkursy będą otwarte i przeprowadzane na podstawie zasad określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

W przypadku wygrania konkursu osoba chcąca być dziennym opiekunem podpisuje z wójtem/burmistrzem/prezydentem miasta umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Obecnie jeszcze nie wiadomo jakie to będą kwoty. Zgodnie z art. 43 ustawy: Maksymalną wysokość wynagrodzenia dziennego opiekuna oraz zasady jego ustalania określa, w drodze uchwały, rada gminy. Zatem wynagrodzenie będzie uzależnione od uchwały rady gminy. Wszyscy dzienni opiekunowie będą figurowali w specjalnym wykazie prowadzonym przez gminę.

Wykaz jest jawny i podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej gminy prowadzącej wykaz.

Ustawa bezpośrednio nie stawia takiego wymagania, tym bardziej, że kandydaci będą musieli odbyć specjalne szkolenie. Jednakże posiadanie takiego wykształcenia zapewne będzie brane pod uwagę podczas konkursu ofert.

Opiekunowie posiadający kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego będą musieli odbyć 40-godzinne szkolenie uzupełniające.

Z odbycia szkolenia będą zwolnione osoby pracujące z dziećmi do lat trzech przez okres 12 miesięcy przed podjęciem zatrudnienia jako dzienny opiekun.

Polecamy: Serwis Leasing

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama