REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zamawiający mogą zarządzać łańcuchem dostaw?

Jak zamawiający mogą zarządzać łańcuchem dostaw?
Jak zamawiający mogą zarządzać łańcuchem dostaw?

REKLAMA

REKLAMA

Przez odpowiednie formułowanie klauzul dotyczących wykonania zamówienia publicznego zamawiający mają możliwość wpływania na łańcuch dostaw. Na co w szczególności zwracają uwagę?

Instytucje zamawiające mogą umieścić w klauzulach kwestie społeczne, które powinni uwzględnić podwykonawcy, dotyczące np. zakazu pracy dzieci i pracy przymusowej, wymogów BHP, wymogów ws. minimalnego wynagrodzenia za pracę i ubezpieczeń społecznych oraz bardziej ogólnie standardów godnej pracy.

REKLAMA

Niektóre instytucje zamawiające zaczęły również zamieszczać klauzule wymagające od podwykonawców przestrzegania zakazu pracy dzieci i pracy przymusowej w przypadkach, gdy łańcuch dostaw może prawdopodobnie obejmować produkcję lub przetwarzanie w miejscach, w których takie problemy występują.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku zawierania transakcji w krajach i z krajami spoza UE. Na przykład, instytucje udzielające zamówień publicznych troszczą się coraz bardziej o legalność i ekologiczność drewna, zwłaszcza importowanego z krajów borykających się ze szczególnymi trudnościami w tej dziedzinie.

Dostrzega się coraz częściej, że zgodne z prawem i zrównoważone leśnictwo wymaga spełniania kryteriów nie tylko ekonomicznych i środowiskowych, ale także społecznych (takich jak godne wynagrodzenia i godna praca, warunki zgodne z BHP, szacunek dla prawa własności oraz przestrzeganie praw społeczności lokalnych i tubylczych).

Polecamy: Jak stosować warianty w zamówieniach publicznych?

REKLAMA

Jeśli takie wymagania stawia się także podwykonawcom, instytucje zamawiające powinny poprosić głównego wykonawcę o dostarczenie dowodu spełnienia tych wymagań poprzez powołanie się na specyficzne systemy certyfikacyjne (o ile takie systemy istnieją) lub w dowolny inny wiarygodny sposób. Na przykład, w dziedzinie leśnictwa opracowano kilka systemów certyfikacji, aby zapewnić niezależną weryfikację, że źródło drewna spełnia określone standardy zrównoważonego rozwoju (w tym kryteria środowiskowe i społeczne). Niemniej jednak takich systemów nie należy uważać za jedyny środek dowodzący ekologiczności drewna, gdyż należy także zaakceptować inne równoważne formy dowodowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miasto Paryż: Biuro zaopatrzenia odzieżowego rady miejskiej Paryża musiało zakupić odzież dla 29 000 pracowników tej instytucji. Biuro to zarządza 300 000 artykułów odzieżowych i obsługuje 300 zamówień rocznie. Instytucja ta zaczęła uwzględniać w swoich procedurach zakupowych kwestie społeczne i środowiskowe. Zgodnie ze swoimi społecznymi zobowiązaniami rada miejska Paryża poprosiła swoich dostawców o podpisanie deklaracji, w której zobowiązaliby się do przestrzegania podczas wykonywania zamówienia pewnych podstawowych praw pracy (obejmujących m.in. wyraźne odwołanie do minimalnego wynagrodzenia dla pracowników), takich jak te zdefiniowane przez Międzynarodową Organizację Pracy. Rada miejska Paryża wymaga również od swoich dostawców, aby poddawali się kontroli wykonywanej przez niezależną instytucję powołaną przez radę miejską oraz wdrażali wszelkie zalecenia sformułowane w wyniku takich kontroli.

Polecamy: Jak wybrać wykonawcę w zamówieniu publicznym?

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA