| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > Udzielanie zamówień > Jak zamawiający mogą zarządzać łańcuchem dostaw?

Jak zamawiający mogą zarządzać łańcuchem dostaw?

Przez odpowiednie formułowanie klauzul dotyczących wykonania zamówienia publicznego zamawiający mają możliwość wpływania na łańcuch dostaw. Na co w szczególności zwracają uwagę?

Instytucje zamawiające mogą umieścić w klauzulach kwestie społeczne, które powinni uwzględnić podwykonawcy, dotyczące np. zakazu pracy dzieci i pracy przymusowej, wymogów BHP, wymogów ws. minimalnego wynagrodzenia za pracę i ubezpieczeń społecznych oraz bardziej ogólnie standardów godnej pracy.

Niektóre instytucje zamawiające zaczęły również zamieszczać klauzule wymagające od podwykonawców przestrzegania zakazu pracy dzieci i pracy przymusowej w przypadkach, gdy łańcuch dostaw może prawdopodobnie obejmować produkcję lub przetwarzanie w miejscach, w których takie problemy występują.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku zawierania transakcji w krajach i z krajami spoza UE. Na przykład, instytucje udzielające zamówień publicznych troszczą się coraz bardziej o legalność i ekologiczność drewna, zwłaszcza importowanego z krajów borykających się ze szczególnymi trudnościami w tej dziedzinie.

Dostrzega się coraz częściej, że zgodne z prawem i zrównoważone leśnictwo wymaga spełniania kryteriów nie tylko ekonomicznych i środowiskowych, ale także społecznych (takich jak godne wynagrodzenia i godna praca, warunki zgodne z BHP, szacunek dla prawa własności oraz przestrzeganie praw społeczności lokalnych i tubylczych).

Polecamy: Jak stosować warianty w zamówieniach publicznych?

Jeśli takie wymagania stawia się także podwykonawcom, instytucje zamawiające powinny poprosić głównego wykonawcę o dostarczenie dowodu spełnienia tych wymagań poprzez powołanie się na specyficzne systemy certyfikacyjne (o ile takie systemy istnieją) lub w dowolny inny wiarygodny sposób. Na przykład, w dziedzinie leśnictwa opracowano kilka systemów certyfikacji, aby zapewnić niezależną weryfikację, że źródło drewna spełnia określone standardy zrównoważonego rozwoju (w tym kryteria środowiskowe i społeczne). Niemniej jednak takich systemów nie należy uważać za jedyny środek dowodzący ekologiczności drewna, gdyż należy także zaakceptować inne równoważne formy dowodowe.

Miasto Paryż: Biuro zaopatrzenia odzieżowego rady miejskiej Paryża musiało zakupić odzież dla 29 000 pracowników tej instytucji. Biuro to zarządza 300 000 artykułów odzieżowych i obsługuje 300 zamówień rocznie. Instytucja ta zaczęła uwzględniać w swoich procedurach zakupowych kwestie społeczne i środowiskowe. Zgodnie ze swoimi społecznymi zobowiązaniami rada miejska Paryża poprosiła swoich dostawców o podpisanie deklaracji, w której zobowiązaliby się do przestrzegania podczas wykonywania zamówienia pewnych podstawowych praw pracy (obejmujących m.in. wyraźne odwołanie do minimalnego wynagrodzenia dla pracowników), takich jak te zdefiniowane przez Międzynarodową Organizację Pracy. Rada miejska Paryża wymaga również od swoich dostawców, aby poddawali się kontroli wykonywanej przez niezależną instytucję powołaną przez radę miejską oraz wdrażali wszelkie zalecenia sformułowane w wyniku takich kontroli.

Polecamy: Jak wybrać wykonawcę w zamówieniu publicznym?

Źródło: Komisja Europejska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »