Sejm przyjął ustawę o ograniczaniu barier dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W opinii wicepremiera Pawlaka główną zmianą, jaką wprowadza ustawa jest zamiana zaświadczeń na oświadczenia. – Uchylamy przepisy nakazujące przedsiębiorcy przedstawianie zaświadczeń m.in. o wpisie do ewidencji działalności, niekaralności, nadaniu numerów NIP i REGON – wyjaśnił wiceszef rządu. Ma to polepszyć i usprawnić kontakty obywateli z administracją oraz ograniczyć koszty, jakie w związku z tym ponosili przedsiębiorcy.
REKLAMA
Zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji „Przyjazne Państwo” Adama Szejnfelda kluczowe w ustawie jest budowanie zaufania prawodawców do obywatela. – Z jednej strony ustawa wprowadza kulturę oświadczeń, z drugiej ogranicza ilość wydawanych zezwoleń, pozwoleń i licencji – podkreślił Adam Szejnfeld. Dodał, że zmniejszą się także koszty prowadzenia działalności gospodarczej. – Już samo zniesienie ponad 8,5 mln zaświadczeń składanych m.in. do urzędów skarbowych przyniesie firmom i obywatelom znaczne oszczędności – zaznaczył szef komisji „Przyjazne Państwo”.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
W przyjętej przez Sejm ustawie znalazły się również przepisy, które m.in. umożliwią przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego, wprowadzają instytucję leasingu konsumenckiego oraz obniżają koszty sądowe wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Dalsze działania w ramach ofensywy deregulacyjnej zapowiedział wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. – W marcu 2011 r. chcemy przeprowadzić konsultacje międzyresortowe w zakresie redukcji obowiązków informacyjnych (OI) – wyjaśnił wiceminister. Każdego roku koszty administracyjne z tytułu ich wypełniania szacuje się na ok. 6,35 mld zł. – Według naszych obliczeń zredukowanie samych tylko powyższych OI może przynieść przedsiębiorcom oszczędności rzędu 3,14 mld zł – podsumował wiceminister Kasprzak.
Źródło: MG
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.