reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Euro umacnia się względem światowych walut

Euro umacnia się względem światowych walut

Najnowsza ankieta Investors Intelligence, prezentująca poglądy autorów najbardziej opiniotwórczych biuletynów inwestycyjnych w USA, nie ujawniła jeszcze pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych. Odsetek niedźwiedzi , czyli pesymistów, spadł do niecałych 19%, zaś odsetek byków, zwolenników zwyżek, skoczył do 53,3%.

Oczywiście opinie specjalistów nie uwzględniają jeszcze w pełni pogorszenia koniunktury z tego tygodnia, która zabrała blisko 3% indeksowi S&P 500. Jednocześnie nastawienie inwestorów trudno uznać za skrajnie optymistyczne. Byłoby takie, gdyby odsetek byków ponad 3-krotnie przewyższał odsetek niedźwiedzi.

W tle niepokojów, związanych z wydarzeniami w Libii i będącej ich konsekwencją mocnej zwyżki cen ropy naftowej, obserwujemy stopniowe umacnianie się euro, zarówno wobec dolara, jak i innych walut. Indeks wartości wspólnej waluty zyskał w tym tygodniu 0,6% wobec walut świata, w takim samym stopniu poszło w górę euro w stosunku do dolara. Wynik euro względem światowych walut byłby wyraźnie lepszy, gdyby niewynoszące 1,4% osłabienie względem franka szwajcarskiego. W relacjach między tymi trzema walutami widać czynniki, które mają w tym tygodniu kluczowe znaczenie. Z jednej strony chodzi o rosnącą presję inflacyjną w Europie, którą dodatkowo wzmaga obecny wzrost notowań ropy naftowej. Z drugiej strony znaczenie ma również spadek skłonności do ryzyka na rynkach finansowych, co sprzyja zainteresowaniu frankiem szwajcarskim, czy obligacjami.

Przeczytaj również: Czy wzrost presji inflacyjnej ma charakter globalny?

W wyniku rosnącej presji inflacyjnej w Eurolandzie obserwujemy wzrost wartości euro na świecie. Jednocześnie euro słabnie w stosunku do franka szwajcarskiego, co wynika z rosnącej niechęci do ryzykownych aktywów.

Polecamy serwis: Kredyty

W styczniu ceny domów na amerykańskim rynku wtórnym spadły do najniższego poziomu od 9 miesięcy. W skali roku ruch w dół przyspieszył do ponad 5%. Jednocześnie udział w sprzedaży domów, pochodzących z przejęć od niespłacających kredytów, był największy od 12 miesięcy. Sięgnął 37%. Do tego 32% domów zostało zakupionych za gotówkę, co stanowi rekordowy odsetek. To wszystko zmniejsza zadowolenie z faktu, że sprzedaż podniosła się do najwyższego poziomu od 8 miesięcy i wyniosła 5,26 mln. Jednocześnie liczba domów wystawionych na sprzedaż spadła do 3,38 mln.

Miniony tydzień przyniósł ożywienie w zakresie liczby składanych wniosków o kredyty hipoteczne w USA. Wzrost wyniósł 13%, ale tu również trudno o powody do radości. Po pierwsze, tydzień wcześniej zainteresowanie kredytami było najniższe od listopada 2008 r. Po drugie duży wzrost, bo aż 18%, nastąpił jedynie w sferze kredytów refinansujących wcześniej zaciągnięte zobowiązania. Natomiast w przypadku kredytów na zakup domu poprawa była mniejsza i wyniosła jedynie 5,1%.

Zespół Analiz
Home Broker

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Idące w dół ceny używanych domów w USA obnażają słabość tamtejszego rynku wtórnego.
Idące w dół ceny używanych domów w USA obnażają słabość tamtejszego rynku wtórnego.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama