reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak wybrać dysk do serwera?

Jak wybrać dysk do serwera?

Wybór dysku do komputera stacjonarnego nie jest trudnym zadaniem. W grę bowiem wchodzi głównie pojemność nośnika danych. Szybkość transferu danych czy prędkość obrotowa talerzy schodzi na drugi plan. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku wyboru dysku do serwera. Na co zwracać uwagę przy wyborze dysku do niewielkiego serwera?

Przypomnijmy, że serwer to komputer udostępniający zasoby innym urządzeniom w sieci i zazwyczaj obsługuje setki operacji dyskowych na sekundę. O ile komputer stacjonarny nie jest tak obciążony i nie wymaga aż tak wydajnego dysku, to już serwer powinien być wyposażony w bardzo szybki i wydajny system dyskowy.

Najlepszym wyborem dla korporacyjnych serwerów są urządzenia SSD o minimalnym czasie dostępu. Niestety największą wadą, która w wielu przypadkach eliminuje to rozwiązanie, jest niekorzystna relacja ceny do pojemności, więc z pewnością nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Jeśli kupujemy dysk do domowego serwera, lub do niewielkiej firmy, gdzie urządzenie nie będzie bardzo obciążone, w zupełności wystarczą zwykłe dyski w macierzy RAID. Wysokie pojemności pojedynczego dysku nie są w tym przypadku wymagane, gdyż serwery w większości przypadków wykorzystują wiele nośników współdziałających ze sobą.

Sprawdź też: Czy technologia OCR pomoże w rozpoznaniu pisma odręcznego?

Wybierając dysk do serwera powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, dysk tego typu powinien mieć wysoką niezawodność, najlepiej na poziomie 1 200 000 godzin MTBF (Mean Time Between Failures – średni czas bezawaryjnej pracy). Ponadto dysk powinien mieć jak największą wydajność, nawet, jeśli koszt takiego rozwiązania będzie wyższy. Warto również zwrócić uwagę na interfejsy - SCSI, SAS, FC, (SATA w przypadku nośników SSD).

Jeśli chodzi o prędkość obrotową talerzy, zwracajmy uwagę jedynie na urządzenia z prędkością obrotową talerzy na poziomie minimum 7200-15000 obr./min. Pojemność dysku nie musi być ogromna, ale absolutne minimum to 60 GB dla dysku systemowego oraz minimalnie 150 GB dla dysku na dane i multimedia. Pamiętajmy również, aby pamięć cache była na poziomie minimum 16 MB. Równie ważna jest wspomniana wcześniej wydajność. Wybierając dysk SSD pamiętajmy, że odczyt powinien być na poziomie około 250 MB/s, zapis zaś około 170 MB/s. Dysk powinien posiadać technologię S.M.A.R.T. a czas dostępu do danych poniżej 4 ms. 

Zobacz również: 20 najpopularniejszych haseł – czy jesteśmy bezpieczny w sieci?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najlepszym wyborem dla korporacyjnych serwerów są urządzenia SSD o minimalnym czasie dostępu.
Najlepszym wyborem dla korporacyjnych serwerów są urządzenia SSD o minimalnym czasie dostępu.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama