Jak wybrać niewielki dysk przenośny?
REKLAMA
REKLAMA
Wyobraźmy sobie sytuację, w której posiadamy 3 komputery. W każdym z komputerów posiadamy dysk twardy o pojemności 250 GB. Jeśli chcemy na każdym z urządzeń mieć swoją bibliotekę multimediów, która zajmuje 120 GB, musimy ją skopiować trzykrotnie na każde urządzenie, co zajmie w sumie 360 GB. O wiele lepszym rozwiązaniem byłby zakup przenośnego dysku twardego o pojemności nawet 160 GB i skopiowanie tam całej biblioteki. Nie dość, że swoje multimedia możemy mieć zawsze pod ręką, to na dodatek zaoszczędzimy 360 GB powierzchni dyskowej.
REKLAMA
Zobacz również: Reklama w mobilnym Internecie – jak przewidzieć reakcję odbiorcy?
REKLAMA
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup niewielkiego, pojemnego i mobilnego dysku twardego, który zapewni nie tylko przyzwoitą pojemność, ale i wydajność. Poza tym całość umieszczona będzie w nowoczesnej, eleganckiej i przede wszystkim lekkiej obudowie. Podobnie jak w przypadku większych dysków służących do archiwizacji danych, również tutaj najbardziej polecanym typem interfejsu jest USB 3.0. Co prawda większość urządzeń nadal działa w starszym systemie 2.0, jednak nowy dysk będzie oferował wysokie szybkości transferu danych i kompatybilność ze starszymi, ale nadal bardzo rozpowszechnionymi wersjami. W zależności od urządzenia, przesył danych może odbywać się z prędkościami mieszczącymi się w przedziale 60-90 MB/s. Dla porównania USB 2.0 oferuje średnio 25-35 MB/s.
Wybierając dysk przenośny bardzo ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę to jakość wykonania obudowy oraz rodzaj materiałów użyty do tego celu. Ma to ogromny wpływ na trwałość urządzenia oraz komfort użytkowania. Jeśli wybierzemy dysk wykonany w większości z cienkiego, połyskliwego plastiku, możemy być pewni, że w krótkim czasie pojawi się na nim mnóstwo rysek i zadrapań.
Sprawdź: Sklepy internetowe i serwisy społecznościowe – dobre połączenie?
W tej kategorii sprzętu, czyli niewielkich i przenośnych magazynów danych, bardzo ważną role odgrywają pamięci typu flash, czyli popularne pendrive’y, oraz coraz popularniejsze, choć nadal drogie dyski SSD. Urządzenia tego typu cechują się mniejszymi rozmiarami oraz wagą. Poza tym są one o wiele bardziej odporne na uderzenia i upadki niż dyski tradycyjne, posiadające ruchome elementy. Jest to bardzo ważne, gdyż dyski przenośne często są narażone na większe przeciążenia i uszkodzenia niż dyski zamontowane wewnątrz obudowy komputera.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.