Optyczne rozpoznawanie tekstu – co to takiego?
REKLAMA
REKLAMA
Przepisywanie tekstu to chyba jedno z najnudniejszych i najbardziej żmudnych zajęć jakie możemy przeprowadzać w firmie. Dziesiątki stron dokumentów, ustaw, faktur czy innych tekstów wprowadzić do pamięci komputera – taka wizja spędza sen z powiek nawet najbardziej wytrwałych i cierpliwych osób. Na szczęście tę monotonną pracę bez grymaszenia i szybciej od najsprawniejszej sekretarki może wykonać komputer: wystarczy włożyć tekst do skanera lub urządzenia wielofunkcyjnego i nacisnąć przycisk.
REKLAMA
Zobacz również: Jak komunikować się z klientem w przypadku awarii systemu informatycznego?
REKLAMA
Rzecz jasna sam skaner nie zda egzaminu, a włożoną stronę może zapisać w postaci pliku graficznego bez znaczenia, czy jest na niej tekst, zdjęcie czy cokolwiek innego. Aby móc edytować tekst zeskanowanej strony, na przykład w Wordzie czy notatniku, pliki graficzne trzeba przetworzyć na tekst. Proces ten fachowo nazywa się OCR. Jest to skrót od angielskich słów Optical Character Recognition, co po polsku oznacza optyczne rozpoznawanie znaków.
Wstęp i podstawy mamy za sobą, a z następnych części poradnika dotyczącego optycznego rozpoznawania tekstu dowiemy się, jakie programy i rozwiązania technologiczne umożliwiają rozpoznawanie tekstu na komputerze.
Polecamy: Jak wybrać niewielki dysk przenośny?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.