REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokładnie działa rozpoznawanie znaków?

Kamil Rogala
OCR, czyli optyczne rozpoznawanie tekstu sprawdza się szczególnie w firmach, w których wymagane jest przenoszenie dokumentów papierowych do komputera.
OCR, czyli optyczne rozpoznawanie tekstu sprawdza się szczególnie w firmach, w których wymagane jest przenoszenie dokumentów papierowych do komputera.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

OCR, czyli optyczne rozpoznawanie tekstu sprawdza się szczególnie w firmach, w których wymagane jest przenoszenie dokumentów papierowych do komputera. Niewiele osób jednak wie, jak działają programy OCR. Warto wiedzieć, że programy te stosują wiele rozmaitych technik pozwalających na rozpoznanie poszczególnych znaków.

Jedną z technik wykorzystywanych przez programy OCR jest technika rozpoznawania cech. Istnieje dokładnie dziesięć różnych metod, jednak najważniejsze i najczęściej stosowane techniki to rozpoznawanie rastra, rozpoznawanie cech i klasyfikacja struktur. Program do rozpoznawania tekstu wie, że każdy znak ma określone cechy.

REKLAMA

Dla przykładu, typowymi cechami litery A są dwie ukośne linie spotykające się u wierzchołka i kreska w środku. Cechy te są niezmienne bez względu na wielkość czcionki albo sposób wydrukowania tekstu, na przykład kursywę lub wytłuszczenie. My również znamy te zasady od dziecka i doskonale wiemy, że nie ulegną one zmianie.

Zobacz również: Click 2 SMS – co to takiego i czy to działa?

REKLAMA

Podczas rozpoznawania cech, program stosuje kilka metod identyfikacji po kolei. Ciekawostka jest fakt, że dokładne zasady ich działania są najpilniej strzeżonymi tajemnicami producentów oprogramowania stosowanego do rozpoznawania tekstu. Najogólniej proces ten wygląda następująco: program porównuje i waży wyniki wszystkich użytych w celu rozpoznania znaku metod. Do końcowego wyniku, czyli gotowego tekstu trafia ten znak, dla którego ustalono najwyższe prawdopodobieństwo skutecznego rozpoznania.

Kolejną techniką jest rozpoznawanie wzorców. Metoda ta polega na porównywaniu każdego jednego znaku z zadanej strony z biblioteką znaków programu. Programy wykorzystują do tego duże bazy danych z różnymi krojami pisma, czyli czcionkami, wielkością tekstu, ze znakami zniekształconymi etc. Jeśli znaleziony znak zgadza się ze znakiem z bazy danych, program uznaje go za rozpoznany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na pierwszy rzut oka brzmi to bardzo prosto, jednak w praktyce czynności te są bardzo czasochłonne i nie gwarantują stuprocentowej skuteczności, bo czcionka na rozpoznawanej stronie musi absolutnie zgadzać się z wzorcem w bazie danych, włącznie ze wszystkimi elementami formatowania, takimi jak wytłuszczenie lub kursywa. Bardzo często programy mylą się i końcowy wynik nie zgadza się w 100 procentach z pierwowzorem.

Zobacz również: Reklama w mobilnym Internecie – jak przewidzieć reakcję odbiorcy?

Ostatnim aspektem podczas optycznego rozpoznawania tekstu jest rozpoznawanie kolorów. Można wprawdzie skanować strony z kolorowymi zdjęciami lub grafikami, ale programy do OCR wykorzystują tylko odcienie szarości. Czemu? Otóż z praktycznego punktu widzenia, kolory nie odgrywają żadnej roli podczas rozpoznawania tekstu, a pliki z materiałami do analizy zajmują mniej miejsca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA