REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czytniki e-booków i e-papier – budowa i zasada działania

Kamil Rogala
Największą zaletą czytników książek elektronicznych jest ich świetny kontrast.
Największą zaletą czytników książek elektronicznych jest ich świetny kontrast.

REKLAMA

REKLAMA

Wiemy już, czym charakteryzują się elektroniczne książki. Można je czytać na komputerze, ale nie jest to wygodne. Najodpowiedniejszym urządzeniem do tego celu będzie czytnik książek elektronicznych. Poznajmy więc największe różnice między komputerem a czytnikiem, oraz sposób działania tychże urządzeń.

REKLAMA

Główna różnica pomiędzy komputerem a czytnikiem polega na tym, że czytnik ma właściwości przypominające prawdziwą książkę. Ekran czytnika e-booków wykonany jest z tak zwanego elektronicznego papieru. Co to takiego? Otóż pod przezroczystym tworzywem sztucznym znajdują się miliony małych kapsułek wypełnionych białymi i czarnymi mikrocząsteczkami. Położenie mikrocząsteczek zmieniane jest za pomocą impulsu elektrycznego. W momencie, gdy kapsułki z czarnymi mikrocząsteczkami są na górze, my widzimy tekst utworzony za pomocą tych drobinek.

REKLAMA

Największą zaletą czytników książek elektronicznych jest ich świetny kontrast. Ogromna liczba miniaturowych kapsułek sprawia, że wyświetlany tekst jest o wiele ostrzejszy i wygodniejszy w czytaniu, niż na tradycyjnym ekranie komputera, tabletu czy komórki. Kolejną ogromną zaletą elektronicznego papieru jest bardzo niski pobór energii, co przekłada się na długi czas pracy. Prąd pobierany jest tylko podczas zmiany strony by wygenerować impuls elektryczny.

Zobacz również: Kupujemy prezenty w godzinach pracy – zakupy internetowe coraz popularniejsze

Sporą ciekawostką jest fakt, że wyświetlony tekst jest widoczny nawet po wyczerpaniu baterii w czytniku. Istnieje jednak pewna wada czytników. Otóż w przeciwieństwie do ekranów komputerów elektroniczny papier w czytnikach nie emituje światła. Wiąże się to z tym, że czytanie w ciemności jest niemożliwe, ale przecież z tradycyjnymi książkami jest tak samo. Tę drobną niedogodność rekompensuje możliwość czytania nawet w pełnym słońcu. Poznajmy teraz budowę czytników, z którymi możemy spotkać się w sklepach.

Jak zbudowane są czytniki elektronicznych książek?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Czytniki e-booków ważą od 150 do nieco ponad 500 gramów. Rozmiarami przypominają niewielką książkę lub tradycyjne czasopismo. W zależności od modelu, czytniki są wyposażone w pamięć o pojemności od 64 MB do nawet 4 GB. Ponadto większość modeli wyposażonych jest w dodatkowy slot kart pamięci, co pozwala na zmianę biblioteki zapisanej na tym nośniku.

Ekrany czytników e-booków mają różne wielkości. Od niewielkich 5 cali, do sporych 10. Jak już wspominaliśmy, ekrany te są wykonane w specjalnej technologii, dzięki której zużywają o wiele mniej energii, gdyż prąd potrzebny jest jedynie do „kartkowania”. Niestety ekrany nie mają podświetlenia, więc lampka do czytania wciąż będzie przydatna. Oczywiście musimy jakoś „sterować” naszą książką, więc poznajmy zasady posługiwania się czytnikiem.

Polecamy: Mobilny Internet – jak zaplanować kampanie reklamową?

Większość czytników e-booków wyposażona jest w kilka przycisków. Jednym z nich możemy wywołać menu urządzenia (by wybrać książkę etc.). Po menu poruszamy się tradycyjnym krzyżakiem, lub nawigatorami. Duże przyciski umiejscowione zazwyczaj na skraju obudowy służą do zwykłego przewracania stron do przodu lub do tyłu. Niektóre czytniki są również wyposażone w klawiaturę, która rozszerza funkcjonalność czytnika na przykład o funkcję notatnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA