REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czytniki e-booków i e-papier – budowa i zasada działania

Kamil Rogala
Największą zaletą czytników książek elektronicznych jest ich świetny kontrast.
Największą zaletą czytników książek elektronicznych jest ich świetny kontrast.

REKLAMA

REKLAMA

Wiemy już, czym charakteryzują się elektroniczne książki. Można je czytać na komputerze, ale nie jest to wygodne. Najodpowiedniejszym urządzeniem do tego celu będzie czytnik książek elektronicznych. Poznajmy więc największe różnice między komputerem a czytnikiem, oraz sposób działania tychże urządzeń.

REKLAMA

Główna różnica pomiędzy komputerem a czytnikiem polega na tym, że czytnik ma właściwości przypominające prawdziwą książkę. Ekran czytnika e-booków wykonany jest z tak zwanego elektronicznego papieru. Co to takiego? Otóż pod przezroczystym tworzywem sztucznym znajdują się miliony małych kapsułek wypełnionych białymi i czarnymi mikrocząsteczkami. Położenie mikrocząsteczek zmieniane jest za pomocą impulsu elektrycznego. W momencie, gdy kapsułki z czarnymi mikrocząsteczkami są na górze, my widzimy tekst utworzony za pomocą tych drobinek.

REKLAMA

Największą zaletą czytników książek elektronicznych jest ich świetny kontrast. Ogromna liczba miniaturowych kapsułek sprawia, że wyświetlany tekst jest o wiele ostrzejszy i wygodniejszy w czytaniu, niż na tradycyjnym ekranie komputera, tabletu czy komórki. Kolejną ogromną zaletą elektronicznego papieru jest bardzo niski pobór energii, co przekłada się na długi czas pracy. Prąd pobierany jest tylko podczas zmiany strony by wygenerować impuls elektryczny.

Zobacz również: Kupujemy prezenty w godzinach pracy – zakupy internetowe coraz popularniejsze

Sporą ciekawostką jest fakt, że wyświetlony tekst jest widoczny nawet po wyczerpaniu baterii w czytniku. Istnieje jednak pewna wada czytników. Otóż w przeciwieństwie do ekranów komputerów elektroniczny papier w czytnikach nie emituje światła. Wiąże się to z tym, że czytanie w ciemności jest niemożliwe, ale przecież z tradycyjnymi książkami jest tak samo. Tę drobną niedogodność rekompensuje możliwość czytania nawet w pełnym słońcu. Poznajmy teraz budowę czytników, z którymi możemy spotkać się w sklepach.

Jak zbudowane są czytniki elektronicznych książek?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Czytniki e-booków ważą od 150 do nieco ponad 500 gramów. Rozmiarami przypominają niewielką książkę lub tradycyjne czasopismo. W zależności od modelu, czytniki są wyposażone w pamięć o pojemności od 64 MB do nawet 4 GB. Ponadto większość modeli wyposażonych jest w dodatkowy slot kart pamięci, co pozwala na zmianę biblioteki zapisanej na tym nośniku.

Ekrany czytników e-booków mają różne wielkości. Od niewielkich 5 cali, do sporych 10. Jak już wspominaliśmy, ekrany te są wykonane w specjalnej technologii, dzięki której zużywają o wiele mniej energii, gdyż prąd potrzebny jest jedynie do „kartkowania”. Niestety ekrany nie mają podświetlenia, więc lampka do czytania wciąż będzie przydatna. Oczywiście musimy jakoś „sterować” naszą książką, więc poznajmy zasady posługiwania się czytnikiem.

Polecamy: Mobilny Internet – jak zaplanować kampanie reklamową?

Większość czytników e-booków wyposażona jest w kilka przycisków. Jednym z nich możemy wywołać menu urządzenia (by wybrać książkę etc.). Po menu poruszamy się tradycyjnym krzyżakiem, lub nawigatorami. Duże przyciski umiejscowione zazwyczaj na skraju obudowy służą do zwykłego przewracania stron do przodu lub do tyłu. Niektóre czytniki są również wyposażone w klawiaturę, która rozszerza funkcjonalność czytnika na przykład o funkcję notatnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA