REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Karty zbliżeniowe – nowy sposób na codzienne płatności

Idealna karta kredytowa.
Idealna karta kredytowa.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prężnie rozwijający się rynek usług finansowych wprowadza nowe rozwiązania. Karty zbliżeniowe mają na celu uprościć i przyspieszyć płatności za drobne zakupy do 50zł. Czym tak naprawdę są wspomniane karty i jakie możliwości oferują?

Czym jest karta zbliżeniowa 

REKLAMA

Karta zbliżeniowa to zwykła karta płatnicza (debetowa lub kredytowa). Wyróżnia ją natomiast wbudowana antena niezbędna przy dokonywaniu transakcji bez konieczności użycia czytnika. 

Oszczędność czasu 

Dzięki karcie zbliżeniowej można dokonywać transakcji o niewielkich kwotach - do 50zł. Wygodniej jest nosić przy sobie taką kartę niż gotówkę. Jest ona niezastąpiona przy drobnych zakupach, kiedy spiesząc się nie trzeba tracić czasu na szukanie gotówki i wydawanie reszty. Sprzedawca wprowadza tylko kwotę płatności, a my zbliżamy kartę do czytnika. W sytuacji kiedy kwota przewyższa 50zł, rozliczenie następuje w tradycyjny sposób.

Polecamy: Jak znaleźć najlepszą kartę kredytową

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obawy klientów 

Wątpliwości jakie nachodzą klientów, dotyczą wbudowanej anteny połączonej z chipem. Obawiają się, że z tego powodu staną się bardziej narażeni na kradzież. Jednak specjaliści rozwiewają te wątpliwości wyjaśniając, iż pieniądze można pobrać jedynie za pośrednictwem zarejestrowanego terminala. Aby dokonać transakcji należy zbliżyć kartę na odległość nie większą niż 5cm. dodatkowo po zrealizowaniu płatności czytnik przechodzi w stan czuwania, dlatego nie ma możliwości ściągnięcia kwoty z karty dwukrotnie lub przypadkowo. Co więcej, kwoty jakie można pobrać nie przekraczają 50zł więc nie są to wartości kuszące dla świata przestępczego. 

Karty zbliżeniowe na polskim rynku 

REKLAMA

Aktualnie w Polsce, kartę zbliżeniową można dostać w czterech bankach : ING Banku Śląskim (karta debetowa), BZ WBK (karta debetowa, kredytowa), mBanku (karta debetowa, kredytowa) oraz w Alior Banku (karta kredytowa) – warto zwrócić uwagę na tabele znajdujące się pod artykułem. Era proponuje również Minikartę Era PayPass, gdzie karta znajduje się w telefonie komórkowym.

Jedynie posiadacze konta <30 w BZ WBK mogą korzystać z usługi PayWave - Visa, gdyż w tej chwili pozostałe karty zbliżeniowe na rynku obsługuje MasterCard nazywając tę usługę PayPass. Rozwiązania te są w stadium rozwoju, dlatego skorzystać z nich można jedynie w punktach oznaczonych odpowiednim logiem. 

Perspektywy rozwoju 

Na chwilę obecną w Polsce jest około 3 tys. punktów handlowo-usługowych akceptujących karty zbliżeniowe a liczba ich wraz ze wzrostem zainteresowania ze strony klientów będzie z pewnością rosła dynamicznie. Pewnym ograniczeniem jest jeszcze brak porozumienia pomiędzy Visą i MasterCard. Mianowicie są punkty gdzie można zapłacić obiema kartami np. McDonald, Mercer’s Coffee, Euroapteka jednak w niektórych punktach takich jak np. Żabka – akceptuje się jedynie karty MasterCard. Jednak wzrost popularności i powszechności kart z pewnością skłoni obie marki do współpracy. 

Anna Paderewska, ekspert TotalMoney.pl

Brakuje gotówki? Porównaj i wybierz najtańszą pożyczkę!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA