REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

E-czytniki i e-booki – nowy wymiar książek?

Kamil Rogala
Jeszcze do niedawna symbolem tradycji była książka, ale dziś nawet one się zmieniają.
Jeszcze do niedawna symbolem tradycji była książka, ale dziś nawet one się zmieniają.

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejszy świat tonie w nowych technologiach. Z dnia na dzień powstają coraz to bardziej wymyślne i zaskakujące rozwiązania, a sprzęty, które kiedyś nieco śmieszyły w filmach science-fiction, dziś trafiają do naszych domów. Jeszcze do niedawna symbolem tradycji była książka, ale dziś nawet one się zmieniają – pojawiają się książki w wersjach elektronicznych. Co ciekawe, czytanie książek w formie cyfrowej może być przyjemne i wygodne. Przekonajmy się zatem, jak działają czytniki e-booków.

Z pewnością pamiętamy czasy, gdy na rynek powoli wchodziły odtwarzacze plików MP3, które powoli wyparły z rynku przenośne odtwarzacze kaset i płyt CD. Podobnie było ze zdjęciami. Tradycyjne albumy zastępowane były cyfrowymi galeriami. Podobnie może być w przypadku książek drukowanych, które mogą być zastąpione elektronicznymi tytułami, czyli e-bookami. Już teraz w księgarniach internetowych można znaleźć coraz więcej cyfrowych książek. Pamiętajmy jednak, że do czytania elektronicznych książek niezbędny jest komputer, lub jeśli chcemy poczytać w podróży lub drodze do pracy, elektroniczny czytnik e-booków. Zacznijmy jednak od początku.

REKLAMA

Zobacz również: Wideo- i telekonferencja – poznajmy tajniki obu rozwiązań

Czym w ogóle jest e-book i jak z tego korzystać?

REKLAMA

E-book to po prostu plik z tekstem i zdjęciami, który pod względem zawartości nie różni się od książki wydrukowanej na papierze. Jedyną różnicą może być różniąca się czcionka, jej wielkość i rozkład stron. Na przykład zwykła książka może mieć 270 stron, ale dzięki mniejszej lub większej czcionce w e-booku, elektroniczna książka może mieć 330 lub 210 stron.

E-book może być zapisany w jednym z kilku formatów. Najprostszy jest plik tekstowy (TXT), najpopularniejsze są jednak książki w postaci plików PDF, a także zapisane w formatach stworzonych specjalnie dla e-booków: ePUB i MobiPocket. Najlepiej jednak decydować się na najpopularniejsze formaty, aby uniknąć problemów z kompatybilnością. No właśnie, na czym czytać e-booki?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

E-booki – na czym czytać?

Do czytania książki elektronicznej potrzebne jest odpowiednie urządzenie wyświetlające. Do lektury możemy oczywiście wykorzystać komputer, jednak czytanie książki na ekranie monitora czy notebooka nie należy do najwygodniejszych i przyjemnych. Poza tym długie wpatrywanie się w jasny monitor jest męczące i oczywiście niezdrowe. Wysoki kontrast wyświetlacza szybko męczy wzrok i przy intensywnym czytaniu może być przyczyną powstawania wady wzroku. Oprócz tego akumulator mobilnego komputera zapewnia w najlepszym przypadku kilka godzin lektury.

Polecamy również: Reklama w mobilnych aplikacjach internetowych

REKLAMA

Do czytania elektronicznych książek możemy użyć też wyposażonego w duży wyświetlacz telefonu komórkowego. Niektóre komórki, wyposażone w duży i czytelny wyświetlacz bardzo dobrze radzą sobie z wyświetlaniem e-booków. Jednak niewątpliwie najlepszym sposobem na czytanie e-booków jest wykorzystanie specjalnego czytnika. Producenci tego typu urządzeń dołożyli wszelkich starań, by czytnik e-booków w obsłudze przypominał tradycyjną książkę. Oczywiście zamiast kartek mamy ekran, jednak sposób wyświetlania poszczególnych stron i obsługa tego typu urządzenia jest intuicyjna i przyjemna.

Pamiętajmy jednak, że czytniki e-booków nie należą do tanich urządzeń, warto więc wybrać najlepsze urządzenie, które w pełni spełni nasze oczekiwania. Warto również pamiętać, że im większy ekran, tym większa wygoda czytania. Nie warto jednak przesadzać, gdyż większy ekran determinuje większą obudowę, co z kolei nie przekłada się na mobilność i wygodę użytkowania „w terenie”. Najpopularniejszym urządzeniem tego typu jest Amazon Kindle DX. Jest to wzorcowe urządzenie tego typu, jednak warto uważać, gdyż nie jest zbyt dobrze przygotowane na polski rynek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA