REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wady i zalety e-czytników - jak to wyąda w praktyce?

Kamil Rogala
Co dziś przeczytać w drodze do pracy?
Co dziś przeczytać w drodze do pracy?

REKLAMA

REKLAMA

Książki elektroniczne są dla ludzi, którzy bez żadnego wysiłku chcą zabrać ze sobą w podróż, do szkoły lub do pracy całą swoją bibliotekę zapisaną w telefonie lub w pamięci komputera. Elektroniczne odpowiedniki tradycyjnych książek są niemal wymuszonym przez dzisiejszy tryb życia wynalazkiem. Oczywiście, aby z nich korzystać niezbędny jest czytnik e-booków. Poznajmy największe wady i zalety tych urządzeń.

Odyseja, Pan Tadeusz czy Krzyżacy? Co dziś przeczytać w drodze do pracy? Takie pytania mogły dziwić kogoś dziesięć lat temu, ale dziś zabranie ze sobą kilku książek takiego formatu nie jest problemem, gdyż mówiąc o książkach elektronicznych musimy wiedzieć, że nie ważą one nawet grama. Oczywiście kilkaset gramów waży czytnik książek elektronicznych, ale jest to i tak o niebo mniej, niż waga kilku ulubionych książek w teczce. Jakie są największe zalety czytników elektronicznych książek?

REKLAMA

Największe zalety czytników

Elektroniczne czytniki mają bardzo wiele zalet. Oprócz tak oczywistych, jak fakt, że w jednym urządzeniu możemy trzymać kilkaset książek, znajdzie się wiele innych istotnych zalet. Taką zaletą jest przede wszystkim energooszczędność urządzeń. Po jednym naładowaniu akumulatora, urządzenie pozwala na lekturę kilku tysięcy stron. Nie musimy również chyba wspominać o tym, że w porównaniu z domową biblioteczką, czytniki e-booków zajmują dużo mniej miejsca.

Sprawdź również: Reklama w mobilnych aplikacjach internetowych

Choć wymiary typowego czytnika nie przekraczają rozmiarów książki w formacie kieszonkowym, to w urządzeniu bez problemu możemy zmieścić nawet kilka tysięcy tytułów. To bardzo praktyczne na urlopie lub podczas podróży pociągiem. Poza tym nie musimy zastanawiać się, na jaką książkę będziemy mieć ochotę za kilka godzin i wybierać spośród setek tytułów na półce – możemy zabrać ze sobą wszystkie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgarnia w naszym domu

REKLAMA

Kolejną niezwykłą zaletą czytników, a konkretniej całej technologii elektronicznych książek jest możliwość kupna praktycznie dowolnego tytułu bez wychodzenia z domu. Wystarczy odwiedzić wirtualną księgarnię i po dokonaniu płatności, pobrać e-book ze strony internetowej księgarni, a następnie pobrany plik zapisać w pamięci urządzenia. Niektóre czytniki pozwalają też na pobieranie nowych tytułów prosto na urządzenie, bez pośrednictwa komputera.

Czytniki to nie tylko czytanie. Wiele urządzeń oferuje dodatkowe funkcje takie jak możliwość wyszukania określonego słowa w tekście. W niektórych przypadkach również używać wbudowanego słownika, a nawet korzystać z usług lektora, jednak na polskim rynku nie znajdziemy jeszcze modeli oferujących nasz ojczysty język. Większość urządzeń wyposażono również w odtwarzacz MP3, który umili nam czytanie lub umożliwi słuchanie audiobooka, czyli pliku MP3 zawierającego nagranie profesjonalnego lektora.

Najważniejsze wady e-czytników

Niestety wśród wielu zalet można znaleźć również sporo wad. Największą watą e-czytników jest ich cena. Za średniej jakości urządzenie musimy zapłacić kilkaset złotych. Kolejną wadą jest konieczność zapewnienia zasilania, gdyż po wyczerpaniu akumulatora lektura będzie niemożliwa. Poza tym kupując normalną książkę, możemy ją przeczytać, a następnie podarować, pożyczyć lub odsprzedać komuś innemu. W przypadku książek elektronicznych, producenci za pomocą systemu ochrony przed kopiowaniem określają, co klient może zrobić z plikiem. Najczęściej e-booka nie można komuś oddać ani czytać go na innym czytniku.

Zobacz również: Nowy wymiar zakupów – Facebook Deals wkracza do Europy

Kolejną niedogodnością może być również czarno-biały ekran. Owszem, tekst wygląda na nim bardzo dobrze, a energia z akumulatora nie jest szybko konsumowana, jednak ilustracje na wielu urządzeniach są po prostu nieczytelne. W porównaniu z tradycyjnymi książkami czytniki są także mniej odporne na uszkodzenia. Dla niektórych te wady będą mało ważne, dla innych wyeliminują chęć kupna tego typu sprzętu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA