REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wady i zalety e-czytników - jak to wyąda w praktyce?

Kamil Rogala
Co dziś przeczytać w drodze do pracy?
Co dziś przeczytać w drodze do pracy?

REKLAMA

REKLAMA

Książki elektroniczne są dla ludzi, którzy bez żadnego wysiłku chcą zabrać ze sobą w podróż, do szkoły lub do pracy całą swoją bibliotekę zapisaną w telefonie lub w pamięci komputera. Elektroniczne odpowiedniki tradycyjnych książek są niemal wymuszonym przez dzisiejszy tryb życia wynalazkiem. Oczywiście, aby z nich korzystać niezbędny jest czytnik e-booków. Poznajmy największe wady i zalety tych urządzeń.

Odyseja, Pan Tadeusz czy Krzyżacy? Co dziś przeczytać w drodze do pracy? Takie pytania mogły dziwić kogoś dziesięć lat temu, ale dziś zabranie ze sobą kilku książek takiego formatu nie jest problemem, gdyż mówiąc o książkach elektronicznych musimy wiedzieć, że nie ważą one nawet grama. Oczywiście kilkaset gramów waży czytnik książek elektronicznych, ale jest to i tak o niebo mniej, niż waga kilku ulubionych książek w teczce. Jakie są największe zalety czytników elektronicznych książek?

REKLAMA

Największe zalety czytników

Elektroniczne czytniki mają bardzo wiele zalet. Oprócz tak oczywistych, jak fakt, że w jednym urządzeniu możemy trzymać kilkaset książek, znajdzie się wiele innych istotnych zalet. Taką zaletą jest przede wszystkim energooszczędność urządzeń. Po jednym naładowaniu akumulatora, urządzenie pozwala na lekturę kilku tysięcy stron. Nie musimy również chyba wspominać o tym, że w porównaniu z domową biblioteczką, czytniki e-booków zajmują dużo mniej miejsca.

Sprawdź również: Reklama w mobilnych aplikacjach internetowych

Choć wymiary typowego czytnika nie przekraczają rozmiarów książki w formacie kieszonkowym, to w urządzeniu bez problemu możemy zmieścić nawet kilka tysięcy tytułów. To bardzo praktyczne na urlopie lub podczas podróży pociągiem. Poza tym nie musimy zastanawiać się, na jaką książkę będziemy mieć ochotę za kilka godzin i wybierać spośród setek tytułów na półce – możemy zabrać ze sobą wszystkie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgarnia w naszym domu

REKLAMA

Kolejną niezwykłą zaletą czytników, a konkretniej całej technologii elektronicznych książek jest możliwość kupna praktycznie dowolnego tytułu bez wychodzenia z domu. Wystarczy odwiedzić wirtualną księgarnię i po dokonaniu płatności, pobrać e-book ze strony internetowej księgarni, a następnie pobrany plik zapisać w pamięci urządzenia. Niektóre czytniki pozwalają też na pobieranie nowych tytułów prosto na urządzenie, bez pośrednictwa komputera.

Czytniki to nie tylko czytanie. Wiele urządzeń oferuje dodatkowe funkcje takie jak możliwość wyszukania określonego słowa w tekście. W niektórych przypadkach również używać wbudowanego słownika, a nawet korzystać z usług lektora, jednak na polskim rynku nie znajdziemy jeszcze modeli oferujących nasz ojczysty język. Większość urządzeń wyposażono również w odtwarzacz MP3, który umili nam czytanie lub umożliwi słuchanie audiobooka, czyli pliku MP3 zawierającego nagranie profesjonalnego lektora.

Najważniejsze wady e-czytników

Niestety wśród wielu zalet można znaleźć również sporo wad. Największą watą e-czytników jest ich cena. Za średniej jakości urządzenie musimy zapłacić kilkaset złotych. Kolejną wadą jest konieczność zapewnienia zasilania, gdyż po wyczerpaniu akumulatora lektura będzie niemożliwa. Poza tym kupując normalną książkę, możemy ją przeczytać, a następnie podarować, pożyczyć lub odsprzedać komuś innemu. W przypadku książek elektronicznych, producenci za pomocą systemu ochrony przed kopiowaniem określają, co klient może zrobić z plikiem. Najczęściej e-booka nie można komuś oddać ani czytać go na innym czytniku.

Zobacz również: Nowy wymiar zakupów – Facebook Deals wkracza do Europy

Kolejną niedogodnością może być również czarno-biały ekran. Owszem, tekst wygląda na nim bardzo dobrze, a energia z akumulatora nie jest szybko konsumowana, jednak ilustracje na wielu urządzeniach są po prostu nieczytelne. W porównaniu z tradycyjnymi książkami czytniki są także mniej odporne na uszkodzenia. Dla niektórych te wady będą mało ważne, dla innych wyeliminują chęć kupna tego typu sprzętu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA