REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Książki elektroniczne i ich dostępność – e-book jako alternatywa dla książki?

Kamil Rogala
Czytając książki można zagłębić się w fabule, pogrążyć w wyobrażeniach i choć na jakiś czas zapomnieć o codziennych problemach i obowiązkach.
Czytając książki można zagłębić się w fabule, pogrążyć w wyobrażeniach i choć na jakiś czas zapomnieć o codziennych problemach i obowiązkach.

REKLAMA

REKLAMA

Nic tak jak książki nie potrafi wciągnąć człowieka na długie godziny. Czytając książki można zagłębić się w fabule, pogrążyć w wyobrażeniach i choć na jakiś czas zapomnieć o codziennych problemach i obowiązkach. Słuchając radia czy oglądając film nie angażujemy w to tak bardzo swoich zmysłów. Niestety książki bywają ciężkie, nieporęczne, niszczą się i są niestety dość drogie. Pewną alternatywą są książki elektroniczne, czyli e-booki. Co prawda rynek książek elektronicznych dopiero raczkuje, jednak popularność tego nośnika słów pisanych rośnie z dnia na dzień. Jak to wygląda w praktyce i jak zdobyć taką elektroniczną książkę?

Nie jest tajemnicą, że elektroniczne książki oferowane w internetowych księgarniach są nie tylko tańsze od tradycyjnych wydań, ale obniżki cen w stosunku do wersji drukowanej sięgają zwykle 20-50 procent. Niestety w naszym kraju książki tradycyjne nadal są bardzo drogie i nie każdy może sobie pozwolić na kupno kilku książek miesięcznie. Z e-bookami jest inaczej, gdyż książki tego typu są o wiele tańsze, a czasami nawet darmowe.

REKLAMA

Kupowanie e-booków – jak to wygląda?

REKLAMA

Na samym początku warto zaznaczyć, że użytkownicy elektronicznych e-booków jak na razie nie mogą liczyć na zbyt dużą liczbę dostępnych książek. Na szczęście ich liczba wciąż wzrasta i za jakiś czas będzie na wystarczającym poziomie, aby zadowolić wszystkich miłośników elektronicznego czytania.

Obecnie niestety na naszym rynku nie ma zbyt wielu księgarni oferujących elektroniczne wydania. Brakuje najnowszych tytułów, nie wspominając o czasopismach i magazynach. Najlepiej pod tym względem wypada eClicto. Co to takiego? Otóż eClito to urządzenie wspierane przez firmę Kolporter. Użytkownik takiego czytnika ma możliwość za pomocą aplikacji zainstalowanej na komputerze kupić książkę w internetowej księgarni i przesłać ją do czytnika. Pewnym ograniczeniem jest fakt, że plik z książką jest zapisany w formacie obsługiwanym tylko przez eClicto. Dodatkowo jest on zabezpieczony przed kopiowaniem.

Zobacz również: Wideo- i telekonferencja – poznajmy tajniki obu rozwiązań

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niestety branża książek elektronicznych w Polsce nadal raczkuje i nie da się jej porównać z Zachodem. Najlepszym przykładem może być urządzenie Amazon Kindle DX, wyposażone w moduł GSM, za pomocą którego możemy zamówić miesięczną prenumeratę gazety lub dowolną książkę bezpośrednio z poziomu czytnika. Ponadto połączenie z Internetem jest bezpłatne, działa również w dowolnym miejscu w Polsce. Nie potrzeba przy tym dodatkowych urządzeń czy kupowania usług.

Ale cóż z tego, że urządzenie działa w Polsce, skoro w ofercie serwisu Amazon na razie nie znajdziemy polskojęzycznych publikacji. Użytkownicy innych czytników muszą samodzielnie szukać odpowiednich e-booków w internetowych księgarniach, pobierać za pośrednictwem komputera i przenosić je na czytnik. Miejmy jednak nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości rynek elektronicznych książek w Polsce rozwinie się na tyle prężnie, że w autobusach, parkach i kawiarniach spotkamy coraz więcej osób z czytnikiem w dłoniach.

e-booki i system DRM

Prawo autorskie działa nie tylko w przypadku książek tradycyjnych, ale i w przypadku e-booków. Wiąże się to z zakazem kopiowania, drukowania, a nawet czytania danej książki na kilku urządzeniach. W przypadku najnowszych wydań elektronicznych książek wytycznych tych strzeże technologia DRM, czyli w rozwinięciu Digital Rights Management - cyfrowe zarządzanie prawami.

Biorąc pod uwagę te ograniczenia, jeszcze przed kupnem książki powinniśmy sprawdzić, na ilu urządzeniach możemy ją czytać oraz czy dozwolone jest kopiowanie i drukowanie. Do pobrania książki chronionej DRM musimy zwykle wykorzystać specjalny program - odpowiednie instrukcje znajdziemy na stronach WWW księgarni, w której robimy zakupy.

Zobacz również: O czym pamiętać otwierając e-sklep - 7 kroków

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA