| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > VAT zatapia polskie porty?

VAT zatapia polskie porty?

Obniżenie przez 23-proc. VAT konkurencyjności polskich portów to argument, który według Ministerstwa Gospodarki, powinien wystarczyć do stosowania preferencyjnej stawki zerowej. Póki co, rywalizacja o zlecenia przeładunkowe pozostaje utrudniona.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadziła w 2008 r. zmiany zasad opodatkowania usług realizowanych na terenach portów morskich. Obecnie m.in. ładowanie, przeładunek, liczenie, ważenie, kontrola jakości objęte są 23-proc. VAT-em.

– Zmiana ta to dla polskich portów dodatkowa bariera w konkurowaniu o przeładunki. Część firm importowych wybiera inne, niż polskie, porty UE i tam dokonuje m.in. odpraw celnych – wyjaśnia wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Ministerstwo Finansów uzasadnia, że takie posunięcie było podyktowane orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Ministerstwo Gospodarki, po otrzymaniu uchwały Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego wyrażającego dezaprobatę wobec zmiany w ustawie, dokonało szczegółowej analizy uzasadnienia powyższego orzeczenia ETS.

– Przeprowadzona analiza pozwala wnioskować, że wprowadzenie w 2007 r. tak daleko idących zmian w ustawie o podatku od towarów i usług nie było konieczne. Te same usługi objęte w polskich portach podstawową stawką VAT, w krajach unijnych, np. we Włoszech i Belgii, są objęte stawką preferencyjną – podkreśla wicepremier.

Polecamy: Co powinno znaleźć się w kontrakcie eksportowym?

W listopadzie 2010 r. minister gospodarki podjął próbę zmiany tego stanu rzeczy przy okazji nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przekazując swoją propozycję na posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów oraz podczas posiedzenia rządu.

Rada Ministrów zdecydowała, że ta sprawa będzie wyjaśniana w toku prac sejmowych. W związku z tym, z inicjatywy wicepremiera Pawlaka, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Wiesław Rygiel zgłosił poprawkę do obecnie nowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt ustawy jest obecnie po drugim czytaniu w Sejmie i został skierowany do prac w Komisji Finansów Publicznych.

Źródło: MG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK