REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UEFA nie zapłaci podatku od dochodu z EURO 2012

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów wydał rozporządzenie, którym zwolnił z podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w związku z EURO 2012 zarówno UEFA (i jej spółki zależne), jak i osoby fizyczne delegowane przez UEFA i jej spółki. Nie będzie za to szczególnych przepisów VAT z tej okazji.

Podatki dochodowe

Rozporządzenie z 28 lutego 2011 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych ukazało się w Dzienniku Ustaw Nr 52, poz. 267.

REKLAMA

Jest ono konieczne w związku z koniecznością realizacji Gwarancji nr 11 (potwierdzonej Gwarancją nr 21), udzielonej przez Ministra Finansów w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 24 maja 2006 r. Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).

Rozporządzenie dotyczy dwóch grup podmiotów:

1. podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) (chodzi o UEFA, oraz, utworzone zgodnie z prawem szwajcarskim, podmioty, których UEFA jest jedynym udziałowcem lub akcjonariuszem: UEFA EVENTS S.A., oraz UEFA Media Technologies S.A - UMET) – tu zaniechanie poboru podatku dochodowego dotyczy jakichkolwiek dochodów tych podatników uzyskanych w związku z organizacją turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.

W odniesieniu do tej grupy podmiotów zaniechaniem objęte zostały dochody (przychody) uzyskane od dnia 1 stycznia 2010 r., do 31 grudnia 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) - dochody podlegać będą zaniechaniu poboru wyłącznie w zakresie, w jakim zostały uzyskane w związku z wykonywaniem pracy lub świadczeniem usług w związku z UEFA EURO 2012.

REKLAMA

W tym przypadku zaniechanie poboru dotyczy jedynie osób delegowanych przez UEFA lub jej spółki zależne w celu zorganizowania turnieju finałowego UEFA EURO 2012 oraz tych, które otrzymały akredytację UEFA (w szczególności piłkarzy, trenerów, sędziów, członków sztabów medycznych drużyn).

Zaniechaniem objęci zostali nierezydenci, tj. osoby, które przybędą na terytorium Polski wyłącznie w celu wykonywania pracy lub świadczenia usług w związku z turniejem UEFA EURO 2012.

REKLAMA

W odniesieniu do osób delegowanych przez UEFA i jej spółki zaniechaniem poboru podatku objęte zostały dochody (przychody) uzyskane pomiędzy 1 stycznia 2010 r., a 31 grudnia 2012 r.

W odniesieniu do pozostałych osób fizycznych zaniechaniem objęte zostaną dochody (przychody) uzyskane tylko w roku 2012.

Powyższe rozróżnienie wynika z faktu, iż - zgodnie z wyjaśnieniami przedłożonymi przez UEFA - osoby te (obsługa Turnieju, pracownicy sponsorów, dziennikarze etc.) przybędą do Polski nie wcześniej niż przed 1 stycznia 2012 r. i opuszczą Polskę niezwłocznie po zakończeniu Turnieju. Jeszcze krócej, bo przez maksymalnie 90 dni, powinny przebywać w Polsce pozostałe osoby akredytowane (delegacje UEFA oraz federacji członkowskich, delegacje drużyn, sędziowie). Z informacji przedstawionych przez UEFA wynika, że jedynie osoby delegowane przez UEFA i jej spółkę zależną UMET mogą przebywać w Polsce przez okres dłuższy niż 6 miesięcy (maksymalnie na okres ok. 2 lat). Pierwsi z nich przybyli do Polski w 2010 r.

Jasne jest zatem, że żadne dochody UEFA w związku z EURO 2012 nie zostaną opodatkowane w Polsce. Chodzi tu przede wszystkim o prawa marketingowe i prawa medialne. Był to bezwzględny wymóg UEFA, bez akceptacji którego Polska nie otrzymałaby prawa do organizowania EURO 2012. Warto wiedzieć, że jest to standardowy wymóg tak UEFA, jak i FIFA podczas organizacji wielkich imprez piłkarskich.

Brak wykonania Gwarancji stanowi istotne naruszenie postanowień Umowy w sprawie organizacji finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2010/12 przez Organizatora, dające podstawę do jej rozwiązania ze skutkiem natychmiastowym.

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Projekt rozporządzenia z uzasadnieniem

VAT

Nie będzie natomiast nowych przepisów VAT w związku z EURO 2012. Jeszcze w październiku 2010 roku odpowiadając na interpelację poselską nr 18164, Maciej Grabowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów stwierdził, że w ww. Gwarancji nr 11 w lit. e zapisano, że Ministerstwo Finansów podejmie wszelkie kroki, aby dokonać maksymalnych zwrotów podatku VAT lub innych podatków na rzecz UEFA, spółki organizującej przedsięwzięcie i innych delegowanych osób.

Powyższa deklaracja w zakresie podatku od towarów i usług oznacza, że wszelkie działania podmiotów zajmujących się organizacją mistrzostw będą podlegały regulacjom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), której zakres w całości jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej.

Zdaniem MF biorąc pod uwagę klauzulę zawartą w gwarancji, iż wszelkie działania rządu będą zgodne z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym oraz prawem obowiązującym członków Wspólnoty Europejskiej, zapis lit. e przedmiotowej gwarancji nie może być odczytywany jako zwrot odprowadzanej do urzędu skarbowego nadwyżki podatku należnego nad naliczonym, bowiem taki zwrot oznaczałby faktyczne zwolnienie z VAT.

Zapis zawarty w gwarancji oznacza (zdaniem Ministra Finansów), że zostaną podjęte działania umożliwiające bez zbędnej biurokracji otrzymanie zwrotów nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, które są wynikiem normalnych rozliczeń wynikających z deklaracji podatkowej lub innych zwrotów, które są przewidziane prawem.

Funkcjonowanie systemu podatku od wartości dodanej w krajach członkowskich Unii Europejskiej podlega ścisłej harmonizacji. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do zapewnienia zgodności krajowych przepisów w zakresie tego podatku z regulacjami wynikającymi z prawa wspólnotowego.

Z tych względów również polskie przepisy dotyczące podatku od towarów i usług muszą być zgodne z przepisami wspólnotowymi, w szczególności z przepisami dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347 z 11.12.2006, ze zm.).

Zgodnie z art. 168 ww. dyrektywy odliczenia lub zwrot VAT przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przepis art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi natomiast, że w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usług przewozu osób.

18 maja 2012 r. Minister Finansów udzielił wyjaśnień dotyczących płacenia VAT przez UEFA. Minister stwierdził, że UEFA sprzedając bilety na mecze organizowane w Polsce jest obowiązana do rozliczania VAT-u od tych biletów na terytorium RP. Minister potwierdził, że UEFA zarejestrowała się dla rozliczeń VAT-u w Polsce.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA