REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UEFA nie zapłaci podatku od dochodu z EURO 2012

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów wydał rozporządzenie, którym zwolnił z podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w związku z EURO 2012 zarówno UEFA (i jej spółki zależne), jak i osoby fizyczne delegowane przez UEFA i jej spółki. Nie będzie za to szczególnych przepisów VAT z tej okazji.

Podatki dochodowe

Rozporządzenie z 28 lutego 2011 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych ukazało się w Dzienniku Ustaw Nr 52, poz. 267.

REKLAMA

Jest ono konieczne w związku z koniecznością realizacji Gwarancji nr 11 (potwierdzonej Gwarancją nr 21), udzielonej przez Ministra Finansów w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 24 maja 2006 r. Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).

Rozporządzenie dotyczy dwóch grup podmiotów:

1. podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) (chodzi o UEFA, oraz, utworzone zgodnie z prawem szwajcarskim, podmioty, których UEFA jest jedynym udziałowcem lub akcjonariuszem: UEFA EVENTS S.A., oraz UEFA Media Technologies S.A - UMET) – tu zaniechanie poboru podatku dochodowego dotyczy jakichkolwiek dochodów tych podatników uzyskanych w związku z organizacją turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.

W odniesieniu do tej grupy podmiotów zaniechaniem objęte zostały dochody (przychody) uzyskane od dnia 1 stycznia 2010 r., do 31 grudnia 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) - dochody podlegać będą zaniechaniu poboru wyłącznie w zakresie, w jakim zostały uzyskane w związku z wykonywaniem pracy lub świadczeniem usług w związku z UEFA EURO 2012.

REKLAMA

W tym przypadku zaniechanie poboru dotyczy jedynie osób delegowanych przez UEFA lub jej spółki zależne w celu zorganizowania turnieju finałowego UEFA EURO 2012 oraz tych, które otrzymały akredytację UEFA (w szczególności piłkarzy, trenerów, sędziów, członków sztabów medycznych drużyn).

Zaniechaniem objęci zostali nierezydenci, tj. osoby, które przybędą na terytorium Polski wyłącznie w celu wykonywania pracy lub świadczenia usług w związku z turniejem UEFA EURO 2012.

REKLAMA

W odniesieniu do osób delegowanych przez UEFA i jej spółki zaniechaniem poboru podatku objęte zostały dochody (przychody) uzyskane pomiędzy 1 stycznia 2010 r., a 31 grudnia 2012 r.

W odniesieniu do pozostałych osób fizycznych zaniechaniem objęte zostaną dochody (przychody) uzyskane tylko w roku 2012.

Powyższe rozróżnienie wynika z faktu, iż - zgodnie z wyjaśnieniami przedłożonymi przez UEFA - osoby te (obsługa Turnieju, pracownicy sponsorów, dziennikarze etc.) przybędą do Polski nie wcześniej niż przed 1 stycznia 2012 r. i opuszczą Polskę niezwłocznie po zakończeniu Turnieju. Jeszcze krócej, bo przez maksymalnie 90 dni, powinny przebywać w Polsce pozostałe osoby akredytowane (delegacje UEFA oraz federacji członkowskich, delegacje drużyn, sędziowie). Z informacji przedstawionych przez UEFA wynika, że jedynie osoby delegowane przez UEFA i jej spółkę zależną UMET mogą przebywać w Polsce przez okres dłuższy niż 6 miesięcy (maksymalnie na okres ok. 2 lat). Pierwsi z nich przybyli do Polski w 2010 r.

Jasne jest zatem, że żadne dochody UEFA w związku z EURO 2012 nie zostaną opodatkowane w Polsce. Chodzi tu przede wszystkim o prawa marketingowe i prawa medialne. Był to bezwzględny wymóg UEFA, bez akceptacji którego Polska nie otrzymałaby prawa do organizowania EURO 2012. Warto wiedzieć, że jest to standardowy wymóg tak UEFA, jak i FIFA podczas organizacji wielkich imprez piłkarskich.

Brak wykonania Gwarancji stanowi istotne naruszenie postanowień Umowy w sprawie organizacji finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2010/12 przez Organizatora, dające podstawę do jej rozwiązania ze skutkiem natychmiastowym.

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Projekt rozporządzenia z uzasadnieniem

VAT

Nie będzie natomiast nowych przepisów VAT w związku z EURO 2012. Jeszcze w październiku 2010 roku odpowiadając na interpelację poselską nr 18164, Maciej Grabowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów stwierdził, że w ww. Gwarancji nr 11 w lit. e zapisano, że Ministerstwo Finansów podejmie wszelkie kroki, aby dokonać maksymalnych zwrotów podatku VAT lub innych podatków na rzecz UEFA, spółki organizującej przedsięwzięcie i innych delegowanych osób.

Powyższa deklaracja w zakresie podatku od towarów i usług oznacza, że wszelkie działania podmiotów zajmujących się organizacją mistrzostw będą podlegały regulacjom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), której zakres w całości jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej.

Zdaniem MF biorąc pod uwagę klauzulę zawartą w gwarancji, iż wszelkie działania rządu będą zgodne z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym oraz prawem obowiązującym członków Wspólnoty Europejskiej, zapis lit. e przedmiotowej gwarancji nie może być odczytywany jako zwrot odprowadzanej do urzędu skarbowego nadwyżki podatku należnego nad naliczonym, bowiem taki zwrot oznaczałby faktyczne zwolnienie z VAT.

Zapis zawarty w gwarancji oznacza (zdaniem Ministra Finansów), że zostaną podjęte działania umożliwiające bez zbędnej biurokracji otrzymanie zwrotów nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, które są wynikiem normalnych rozliczeń wynikających z deklaracji podatkowej lub innych zwrotów, które są przewidziane prawem.

Funkcjonowanie systemu podatku od wartości dodanej w krajach członkowskich Unii Europejskiej podlega ścisłej harmonizacji. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do zapewnienia zgodności krajowych przepisów w zakresie tego podatku z regulacjami wynikającymi z prawa wspólnotowego.

Z tych względów również polskie przepisy dotyczące podatku od towarów i usług muszą być zgodne z przepisami wspólnotowymi, w szczególności z przepisami dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347 z 11.12.2006, ze zm.).

Zgodnie z art. 168 ww. dyrektywy odliczenia lub zwrot VAT przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przepis art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi natomiast, że w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usług przewozu osób.

18 maja 2012 r. Minister Finansów udzielił wyjaśnień dotyczących płacenia VAT przez UEFA. Minister stwierdził, że UEFA sprzedając bilety na mecze organizowane w Polsce jest obowiązana do rozliczania VAT-u od tych biletów na terytorium RP. Minister potwierdził, że UEFA zarejestrowała się dla rozliczeń VAT-u w Polsce.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA