Kategorie

UEFA nie zapłaci podatku od dochodu z EURO 2012

UEFA nie zapłaci podatku, EURO 2012, bilety na EURO 2012 z VAT
Minister Finansów wydał rozporządzenie, którym zwolnił z podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w związku z EURO 2012 zarówno UEFA (i jej spółki zależne), jak i osoby fizyczne delegowane przez UEFA i jej spółki. Nie będzie za to szczególnych przepisów VAT z tej okazji.

Podatki dochodowe

Rozporządzenie z 28 lutego 2011 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych ukazało się w Dzienniku Ustaw Nr 52, poz. 267.

Jest ono konieczne w związku z koniecznością realizacji Gwarancji nr 11 (potwierdzonej Gwarancją nr 21), udzielonej przez Ministra Finansów w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 24 maja 2006 r. Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).

Rozporządzenie dotyczy dwóch grup podmiotów:

1. podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) (chodzi o UEFA, oraz, utworzone zgodnie z prawem szwajcarskim, podmioty, których UEFA jest jedynym udziałowcem lub akcjonariuszem: UEFA EVENTS S.A., oraz UEFA Media Technologies S.A - UMET) – tu zaniechanie poboru podatku dochodowego dotyczy jakichkolwiek dochodów tych podatników uzyskanych w związku z organizacją turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.

W odniesieniu do tej grupy podmiotów zaniechaniem objęte zostały dochody (przychody) uzyskane od dnia 1 stycznia 2010 r., do 31 grudnia 2012 r.

2. podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) - dochody podlegać będą zaniechaniu poboru wyłącznie w zakresie, w jakim zostały uzyskane w związku z wykonywaniem pracy lub świadczeniem usług w związku z UEFA EURO 2012.

Reklama

W tym przypadku zaniechanie poboru dotyczy jedynie osób delegowanych przez UEFA lub jej spółki zależne w celu zorganizowania turnieju finałowego UEFA EURO 2012 oraz tych, które otrzymały akredytację UEFA (w szczególności piłkarzy, trenerów, sędziów, członków sztabów medycznych drużyn).

Zaniechaniem objęci zostali nierezydenci, tj. osoby, które przybędą na terytorium Polski wyłącznie w celu wykonywania pracy lub świadczenia usług w związku z turniejem UEFA EURO 2012.

Reklama

W odniesieniu do osób delegowanych przez UEFA i jej spółki zaniechaniem poboru podatku objęte zostały dochody (przychody) uzyskane pomiędzy 1 stycznia 2010 r., a 31 grudnia 2012 r.

W odniesieniu do pozostałych osób fizycznych zaniechaniem objęte zostaną dochody (przychody) uzyskane tylko w roku 2012.

Powyższe rozróżnienie wynika z faktu, iż - zgodnie z wyjaśnieniami przedłożonymi przez UEFA - osoby te (obsługa Turnieju, pracownicy sponsorów, dziennikarze etc.) przybędą do Polski nie wcześniej niż przed 1 stycznia 2012 r. i opuszczą Polskę niezwłocznie po zakończeniu Turnieju. Jeszcze krócej, bo przez maksymalnie 90 dni, powinny przebywać w Polsce pozostałe osoby akredytowane (delegacje UEFA oraz federacji członkowskich, delegacje drużyn, sędziowie). Z informacji przedstawionych przez UEFA wynika, że jedynie osoby delegowane przez UEFA i jej spółkę zależną UMET mogą przebywać w Polsce przez okres dłuższy niż 6 miesięcy (maksymalnie na okres ok. 2 lat). Pierwsi z nich przybyli do Polski w 2010 r.

Jasne jest zatem, że żadne dochody UEFA w związku z EURO 2012 nie zostaną opodatkowane w Polsce. Chodzi tu przede wszystkim o prawa marketingowe i prawa medialne. Był to bezwzględny wymóg UEFA, bez akceptacji którego Polska nie otrzymałaby prawa do organizowania EURO 2012. Warto wiedzieć, że jest to standardowy wymóg tak UEFA, jak i FIFA podczas organizacji wielkich imprez piłkarskich.

Brak wykonania Gwarancji stanowi istotne naruszenie postanowień Umowy w sprawie organizacji finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2010/12 przez Organizatora, dające podstawę do jej rozwiązania ze skutkiem natychmiastowym.

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Projekt rozporządzenia z uzasadnieniem

VAT

Nie będzie natomiast nowych przepisów VAT w związku z EURO 2012. Jeszcze w październiku 2010 roku odpowiadając na interpelację poselską nr 18164, Maciej Grabowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów stwierdził, że w ww. Gwarancji nr 11 w lit. e zapisano, że Ministerstwo Finansów podejmie wszelkie kroki, aby dokonać maksymalnych zwrotów podatku VAT lub innych podatków na rzecz UEFA, spółki organizującej przedsięwzięcie i innych delegowanych osób.

Powyższa deklaracja w zakresie podatku od towarów i usług oznacza, że wszelkie działania podmiotów zajmujących się organizacją mistrzostw będą podlegały regulacjom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), której zakres w całości jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej.

Zdaniem MF biorąc pod uwagę klauzulę zawartą w gwarancji, iż wszelkie działania rządu będą zgodne z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym oraz prawem obowiązującym członków Wspólnoty Europejskiej, zapis lit. e przedmiotowej gwarancji nie może być odczytywany jako zwrot odprowadzanej do urzędu skarbowego nadwyżki podatku należnego nad naliczonym, bowiem taki zwrot oznaczałby faktyczne zwolnienie z VAT.

Zapis zawarty w gwarancji oznacza (zdaniem Ministra Finansów), że zostaną podjęte działania umożliwiające bez zbędnej biurokracji otrzymanie zwrotów nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, które są wynikiem normalnych rozliczeń wynikających z deklaracji podatkowej lub innych zwrotów, które są przewidziane prawem.

Funkcjonowanie systemu podatku od wartości dodanej w krajach członkowskich Unii Europejskiej podlega ścisłej harmonizacji. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do zapewnienia zgodności krajowych przepisów w zakresie tego podatku z regulacjami wynikającymi z prawa wspólnotowego.

Z tych względów również polskie przepisy dotyczące podatku od towarów i usług muszą być zgodne z przepisami wspólnotowymi, w szczególności z przepisami dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347 z 11.12.2006, ze zm.).

Zgodnie z art. 168 ww. dyrektywy odliczenia lub zwrot VAT przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przepis art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi natomiast, że w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usług przewozu osób.

18 maja 2012 r. Minister Finansów udzielił wyjaśnień dotyczących płacenia VAT przez UEFA. Minister stwierdził, że UEFA sprzedając bilety na mecze organizowane w Polsce jest obowiązana do rozliczania VAT-u od tych biletów na terytorium RP. Minister potwierdził, że UEFA zarejestrowała się dla rozliczeń VAT-u w Polsce.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:

  Inflacja - maj 2021 r.

  Inflacja - maj 2021 r. - ile wyniosła? GUS zaprezentował wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. Inflacja w maju okazała się niższa od wskaźnika podanego na początku czerwca w szybkim szacunku.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polkom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zawieranie umów w formie elektronicznej, zarządzanie dokumentami online. Czy prawnicy pozbędą się papierów?

  Zawieranie umów w formie elektronicznej. Tak jak biznesmeni rozpoczynający swoją karierę w latach 80-tych i 90-tych są przyzwyczajeni do noszenia znacznej ilości gotówki w kieszeni, tak prawnicy są przyzwyczajeni do wszystkiego, co jest „na piśmie”, „stwierdzone pismem”, ma „formę pisemną”, itp. Jak słusznie wskazała Rzecznik Generalna TSUE (w swojej opinii w sprawie C-258/16), teksty zapisuje się od tysięcy lat na różnych nośnikach – na glinianych tabliczkach, papirusie, marmurze czy granicie. Współcześnie coraz powszechniej używa się jednak elektronicznych środków przekazu. Odchodzi się od utożsamiania formy pisemnej wyłącznie z formą papierową (wydrukiem papierowym).

  Jak firma powinna informować o realizacji zadania publicznego?

  Od 25 czerwca br. będą obowiązywały nowe regulacje dla beneficjentów programów finansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, w tym z PFRON. Jakie obowiązki informacyjne ma firma?

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Czy przedsiębiorca może sprawdzić kto jest zaszczepiony?

  Była wojna o maseczki, będzie o dowody szczepienia? Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak sprawdzać czy klient jest zaszczepiony. Jakie obowiązki ma pracodawca, a jakie prawa pracownik?

  Co 4 firma ma kłopoty ze spłata rat kredytu lub leasingu

  Co druga firma z sektora MŚP w ciągu ostatnich trzech miesięcy poniosła w związku z pandemią dodatkowe koszty. Pojawiły się problemy ze spłatą rat leasingu. Ale te wydatki to nie jedyne zmartwienie firm. Jakie kłopoty finansowe mają firmy?

  Rynek konsumenta. Kto kupuje zdalnie, a kto stacjonarnie?

  Zakupy przez internet zyskały przez pandemię. W wyniku kolejnych obostrzeń nakładanych na branżę i wielu tygodni niemal całkowitego zakazu handlu drogą stacjonarną dla wielu sklepów handel internetowy był jedynym kanałem dystrybucji.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Kiedy ruszy Krajowy Rejestr Zadłużonych?

  Krajowy Rejestr Zadłużonych miał zacząć działać w lipcu tego roku, ale poczekamy jeszcze na jego uruchomienie. Kto trafi do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.