| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zawieszenie działalności będzie uproszczone?

Zawieszenie działalności będzie uproszczone?

15 lutego 2011 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki. Jego głównym założeniem jest wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców podejmujących lub zawieszających działalność gospodarczą oraz usprawnienie funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Najważniejsze zmiany w ustawie dotyczą ułatwień dla przedsiębiorców korzystających z instytucji zawieszenia działalności gospodarczej. Zgodnie z propozycjami MG, właściciel firmy wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych będzie mógł teraz zawiesić działalność w jednej z tych form.

Zjawisko to dotyczy głównie osób fizycznych, które wykonują dwie lub więcej działalności np. w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i w ramach spółki cywilnej. Na podstawie obecnych przepisów nie mogą one zawiesić jednej formy działalności i jednocześnie utrzymać pozostałych (np. pozostać wspólnikami spółki cywilnej). W efekcie przedsiębiorca zmuszony jest zlikwidować drugą działalność, lub zawiesić wszystkie prowadzone.

Nowe regulacje umożliwią firmom także zawieszanie wykonywania działalności gospodarczej na określoną liczbę dni, miesięcy albo miesięcy i dni. Projekt ustawy określa minimalny okres zawieszenia na 30 dni.

Polecamy: Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)?

Ponadto dzięki nowelizacji ustawy przedsiębiorca będzie mógł podjąć działalność gospodarczą już w dniu złożenia poprawnego wniosku o wpis do CEIDG, lub po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wpis do CEIDG będzie oznaczać, że wszystkie dane zawarte we wniosku zostały pozytywnie zweryfikowane w odpowiednich rejestrach.

Dodatkowo, przedsiębiorca we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej będzie mógł określić późniejszy termin rozpoczęcia działalności niż data złożenia poprawnego wniosku. Będzie miał też możliwość wyboru – w przypadku składania wniosku w formie papierowej - czy wniosek o wpis do CEIDG złożyć w urzędzie gminy, czy w urzędzie skarbowym.

W ustawie o SDG resort gospodarki zaproponował także zmiany regulacji dotyczących tzw. punktu kontaktowego dla przedsiębiorców, które znacznie skrócą czas pozyskiwania praktycznych informacji związanych z zakładaniem firmy. Organy zobowiązane do udzielania informacji będą musiały to robić w ściśle określonych terminach (tj. nie później niż w ciągu 14 dni roboczych lub 21 dni, gdy są konieczne konsultacje z innymi organami), a nie jak do tej pory „niezwłocznie”.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) zostanie uruchomiona 1 lipca 2011 r.

Zadaniem CEIDG jest ewidencjonowanie przedsiębiorców – osób fizycznych w systemie teleinformatycznym i udostępnianie informacji o przedsiębiorcach. CEIDG będzie prowadzona przez ministra gospodarki.

Źródło: MG

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy podjęcie i zawieszenie działalności gospodarczej będzie uproszczone?
Czy podjęcie i zawieszenie działalności gospodarczej będzie uproszczone?

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »