REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracodawca ma obowiązek ewidencjonować składki ZUS

Składki ZUS, które musi pokryć pracodawca, mogą być ewidencjonowane jako koszt na koncie "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia".

Pierwszą ratę trzeba zapłacić do końca maja

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przekazywany jest w dwóch ratach. Pierwszą trzeba przelać na konto funduszu do końca maja.

Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Danii

Wolny rynek, swobodna konkurencja i brak ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej to cechy, które mogą przyciągać zagranicznych inwestorów. Firmy zagraniczne korzystają z takich samych uprawnień i obowiązków co duńskie.

Jak podważyć uchwałę spółki z o.o.

Pozew podważający uchwałę musi wnieść osoba uprawniona (np. członek zarządu) i w określonym terminie. Warunkiem podważenia uchwały przez wspólnika jest głosowanie przeciwko niej lub wykazanie, że nie uczestniczyło się w głosowaniu z wymienionych w przepisach powodów.

REKLAMA

Decyzja doręczona po terminie nie skutkuje

Decyzja ustalająca odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki wydana przed terminem przedawnienia, lecz doręczona po jego upływie, nie skutkuje odpowiedzialnością osoby trzeciej.

Czy wynagrodzenie wypłacane z tytułu umowy o pracę zawartej z jedynym udziałowcem spółki z o.o. będzie kosztem podatkowym spółki

Nowo powstała jednoosobowa spółka z o.o. zamierza (działając przez pełnomocnika) podpisać z udziałowcem umowę o pracę, powierzając mu funkcję prezesa zarządu. Czy zawarcie takiej umowy jest dopuszczalne? Czy można zaliczyć do kosztów wynagrodzenie wypłacane na podstawie takiej umowy?

Zamiast dofinansowania firmy otrzymają refundację składek wpłaconych do ZUS

Renciści prowadzący firmy nie zapłacą od lipca składek do ZUS. Będą je opłacać od stycznia, ale składki na emeryturę i rentę zrefunduje im PFRON.

Przedsiębiorca wybierze sposób obliczania CIT

Jeśli w ramach UE zostanie wprowadzona wspólna podstawa opodatkowania CIT, przedsiębiorcy będą mogli wybrać sposób, w jaki chcą ustalić podstawę opodatkowania.

REKLAMA

Czy wręczanie klientom gadżetów z logo firmy jest jej reklamą

Przedsiębiorca przekazuje klientom firmowe gadżety (niemarkowe pióra, długopisy, wizytowniki). Każdy prezent jest opatrzony logo firmy, jej adresem internetowym, hasłami promocyjnymi. Czy są to wydatki na reklamę?

Jakie przywileje uzyska upoważniony podmiot gospodarczy

Instytucja upoważnionego podmiotu gospodarczego została wprowadzona do Wspólnotowego Kodeksu Celnego i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Korzyści z tego wynikające to między innymi dokonywanie scentralizowanej odprawy celnej i brak obowiązku składania gwarancji celnej.

Skarga pauliańska - sposobem ochrony wierzyciela

Zdarza się, że dłużnik, unikając wykonania zobowiązania, usuwa poszczególne składniki ze swojego majątku, uniemożliwiając zaspokojenie wierzyciela, albo spełnia zobowiązanie wobec jednego, wybranego wierzyciela, krzywdząc innych. Ochronie pokrzywdzonego w ten sposób wierzyciela służy instytucja skargi pauliańskiej, która pozwala mu na wystąpienie z powództwem o uznanie takiej umowy lub innej czynności za bezskuteczną.

Pracodawcy otrzymają pieniądze na szkolenia

Firmy będą mogły liczyć na dofinansowanie z Funduszu Pracy szkoleń dla pracowników.

Większa ochrona wierzycieli

Postępowania upadłościowe mają być szybsze, zmienią się przesłanki ogłaszania upadłości i wszczynania postępowania naprawczego.

Przedsiębiorca zapłaci wysoką karę za łamanie praw konsumenta

Wysokie kary zdyscyplinują przedsiębiorców, którzy wykorzystują słabszą pozycję konsumentów. UOKiK będzie wszczynał postępowania sprawdzające tylko z urzędu. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców powstaną biura rzecznika konsumentów.

Czy zatrudnienie brata i bezrobotnych jest wliczane do limitów zatrudnienia

Jestem opodatkowany kartą podatkową. Mam możliwość zatrudnienia brata oraz bezrobotnych absolwentów. Czy spowoduje to przekroczenie limitów zatrudnienia?

Jednakowe marże na medykamenty

Wprowadzenie sztywnych marż na leki ma ujednolicić ich ceny w handlu detalicznym.

Unia walczy z przemocą w miejscu pracy

Pracodawcy będą musieli tak organizować pracę w swoich firmach, żeby osoby w nich zatrudnione nie były narażone na przemoc i prześladowania ze strony współpracowników i klientów.

Znaki opłaty skarbowej do końca 2007 roku

Znakami opłaty skarbowej będzie można płacić do końca 2007 roku - przewiduje rządowy projekt, którego pierwsze czytanie przeprowadzono w Sejmie.

Jak przeprowadzić emisję akcji

Publiczny rynek papierów wartościowych stanowi najbardziej prestiżowy segment rynku kapitałowego, rządzący się swoimi szczególnymi prawami, zasadami i standardami. Jest to rynek, na którym swoje miejsce znajdują zarówno drobni inwestorzy, jak i instytucje finansowe o charakterze ponadnarodowym.

Czy samochód należy do wspólnika

Przy podpisywaniu umowy spółki jawnej jeden ze wspólników zadeklarował, że wniesie do niej samochód ciężarowy. Upłynęło już kilka miesięcy, a on jeszcze nie oddał spółce do dyspozycji tego pojazdu. W umowie ustaliliśmy, że aporty mają być przekazane w ciągu miesiąca. Czy przekazanie samochodu spółce wymaga dodatkowej umowy?

Plagiat zawładnął polskimi portalami internetowymi

Nie tylko twórcy prywatnych stron internetowych, ale i firmy zajmujące się budową witryn i portali coraz częściej dopuszczają się plagiatu utworów zamieszczonych w sieci.

Wypowiedzenie się przez stronę w sprawie zebranych dowodów

Po kontroli podatkowej, która ustaliła zaniżenie przychodu w mojej firmie, będę musiał dopłacić podatek dochodowy. Czy urząd skarbowy powinien wezwać mnie do zapoznania się z materiałem dowodowym zgromadzonym w aktach sprawy zanim wyda decyzję o wysokości podatku?

Mniejsze kary dla firm samochodowych

Będą mniejsze opłaty za brak zapewnienia sieci demontażu pojazdów wycofanych z użycia, ale tylko wtedy, gdy firma w przynajmniej 85 proc. wypełniła ustawowy obowiązek.

PFRON i samorządy zachęcą do zatrudniania

Przedsiębiorcy uzyskają dodatkowe informacje dotyczące korzyści, jakie przynosi zatrudnienie osób niepełnosprawnych.

Jak zostać przedsiębiorcą na Litwie

Litwa w ostatnich latach stała się jednym z najdynamiczniej rozwijających się krajów UE. Rozwojowi gospodarczemu towarzyszy szybki wzrost konsumpcji, który staje się szansą dla firm z pozostałych państw UE na zdobycie nowego i bardzo chłonnego rynku zbytu dla swoich towarów i usług.

Czy nabycie udziałów za pożyczkę od udziałowca jest korzystne podatkowo

Spółka z o.o. zamierza nabyć udziały w innej spółce. Czy gdyby zaciągnęła na ten cel pożyczkę od udziałowca, to odsetki od tej pożyczki mogłaby zaliczać do kosztów uzyskania przychodu?

Więcej osób zapłaci VAT

Zmiany w ustawie o VAT spowodują, że podatkiem tym zostaną objęte nowe grupy zawodowe - ostrzegają eksperci.

Sąd orzeknie, czy portal należy rejestrować

Sąd Okręgowy w Słupsku rozstrzygnie, czy istnieje obowiązek sądowej rejestracji portali internetowych, tak jak tytułów gazet.

Fiskus sprawdzi handlujących autami

Zapowiedziano wzmożone kontrole podatników prowadzących handel używanymi autami sprowadzonymi z zagranicy. Zdaniem przedstawicieli fiskusa, obrót tymi samochodami nie zawsze jest legalny i prowadzony zgodnie z przepisami. Nieuczciwe osoby muszą liczyć się z koniecznością zapłaty zaległych podatków wraz z odsetkami, a także kar.

Jak rozliczyć wykup samochodu z leasingu

Wykupiliśmy po okresie leasingu operacyjnego samochody, od których przysługiwało nam prawo (po zarejestrowaniu umów leasingowych w US) pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych. Chcielibyśmy po wykupieniu przeznaczyć je na potrzeby własne wspólników s.c. Czy możemy nie rozliczać faktur wykupujących nasze samochody w ramach działalności gospodarczej?

Dodatkowe wsparcie dla małych firm

Województwa rozdzielają ostatnie pieniądze z funduszy unijnych dla samorządów i małych firm. Wsparcie dostanie prawie 300 projektów.

Dokumenty muszą jasno poświadczać niekaralność

Przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienie muszą udowodnić, że spełniają warunki udziału w postępowaniu w dniu składania ofert.

Spółki powinny dokonać korekty

Spółka, która przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2006 rok otrzyma informacje o zdarzeniach mających wpływ na treść tego dokumentu, musi dokonać korekty.

Czy niepodzielony zysk staje się przychodem wspólników w wypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną

W związku z planowanym ograniczeniem zakresu działalności gospodarczej spółka z o.o. zamierza przekształcić się w spółkę jawną. Czy z chwilą przekształcenia niepodzielony zysk z lat ubiegłych przeznaczony na wkład do spółki jawnej stanie się przychodem wspólników?

Czy niepodzielony zysk staje się przychodem wspólników w wypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną

W związku z planowanym ograniczeniem zakresu działalności gospodarczej spółka z o.o. zamierza przekształcić się w spółkę jawną. Czy z chwilą przekształcenia niepodzielony zysk z lat ubiegłych przeznaczony na wkład do spółki jawnej stanie się przychodem wspólników?

Jak walczyć z egzekucją

W realiach walki rynkowej bardzo często zdarza się, że firmy mają problemy z płynnością finansową i płatnościami. Mogą one zresztą stać się udziałem każdego i choć prowadząc działalność nie zakładamy niepowodzenia, to jednak znajomość zasad postępowania w takim wypadku jest nieodzowna.

Lepsza ochrona inwestora

Polska spóźnia się z wdrożeniem unijnej dyrektywy o rynku kapitałowym. Dyrektywa wprowadza wolność świadczenia usług inwestycyjnych w całej Europie. Zdaniem ekspertów dyrektywa spowoduje wzrost kosztów usług finansowych.

Prawa zależą od wartości zamówienia

Podanie przez zamawiającego nieprawidłowej wartości szacunkowej zamówienia stanowi naruszenie zasady uczciwej konkurencji i jest podstawą unieważnienia postępowania.

Jakie są skutki zmian przepisów antymonopolowych

Od 21 kwietnia 2007 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) nie wszczyna na wniosek przedsiębiorców postępowań w sprawach praktyk ograniczających konkurencję oraz naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Jak opodatkowany jest zwrot majątku po likwidacji spółki z o.o.

Planuję likwidację jednoosobowej spółki z o.o. Do spółki wniosłem 100 000 zł (tyle wynosi jej kapitał zakładowy). Aktywa to około 200 000 zł. Zobowiązania - 70 000 zł. Jaki podatek zapłacę od majątku polikwidacyjnego szacowanego na około 130 000 zł?

Jakie klauzule powinny się znaleźć w umowie zawieranej z osobą samozatrudnioną

Nasza firma zamierza korzystać z usług osób „samozatrudnionych”, tymczasem w zaprzyjaźnionej firmie organy podatkowe zakwestionowały zasady współpracy z takimi osobami. W jaki sposób sformułować umowę łączącą strony, aby organ podatkowy nie uznał jej za umowę o pracę z wszelkimi tego negatywnymi skutkami, zarówno dla płatnika, jak i osoby „samozatrudnionej”?

Przedsiębiorcy mogą bezpłatnie zgłaszać dłużników do Krajowego Rejestru Długów

Przedsiębiorcy, którzy do 11 maja br. podpiszą umowę z Krajowym Rejestrem Długów (KRD), będą mogli bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników.

Płacić musi przedsiębiorca, który zanieczyszcza środowisko naturalne

Za szkody wyrządzone w środowisku odpowiedzialność ponosi rzeczywisty ich sprawca, a nie właściciel nieruchomości, na której jest źródło zanieczyszczenia.

Miejsce pracy

Nasza firma otworzyła nowy oddział w Gdyni, siedziba znajduje się nadal w Warszawie. Część pracowników będzie wykonywać pracę już w nowym oddziale. Czy zatem nasi pracownicy, którzy musieli dojeżdżać do Gdyni, mają prawo do zwrotu kosztów dojazdu do nowego miejsca pracy?

Pełnomocnicy są szansą lepszej kontroli w spółkach

Do końca czerwca w spółkach akcyjnych muszą się odbyć zwyczajne walne zgromadzenia.  Nawet właściciel jednej akcji ma prawo głosu.  Pełnomocnikiem akcjonariusza nie może być ani członek zarządu, ani pracownik spółki.

Rolnicy przedsiębiorcy nie wrócą do ZUS

Zwrot składek rolnikom przez ZUS nie spowoduje ich ponownego wykluczenia z KRUS.

Wypowiedzenie umowy spółki z o.o.

Jako instytucje zakończenia członkostwa wspólnika w spółce z o.o. przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują m.in. zbycie lub umorzenie udziałów, rozwiązanie spółki albo wyłączenie wspólników.

Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

Zamierzam wraz ze znajomym rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki osobowej. Czy jako wspólnicy obaj musimy wybrać taką samą formę opodatkowania? Czy jeden z nas może się rozliczać na zasadach ogólnych, zaś drugi skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym?

Jak opodatkowana jest firma prowadzona w Belgii

Spółki będące belgijskimi rezydentami podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Nierezydenci zaś płacą podatek tylko od tej części dochodów, które uzyskali na terytorium Belgii.

Ustawa o rzemiośle ma polepszyć jakość usług

Znowelizowana w połowie kwietnia przez Sejm ustawa o rzemiośle, wprowadzająca płatne egzaminy, ma polepszyć jakość usług rzemieślników - przekonywali posłowie PiS.

REKLAMA